Artykuł sponsorowany
Choroba Leśniowskiego-Crohna nie jest przyjemna, najdelikatniej mówiąc. Może dotyczyć całego jelita, ale zwykle „wybiera” sobie jakąś jego część, najczęściej początkową lub końcową i tworzy tam ośrodek zapalny, który następnie przysparza wiele cierpienia. Chory wymaga bardzo dużo wsparcia ze strony rodziny, ponieważ sama choroba jest nie tylko bolesna, ale również wstydliwa. Charakteryzuje się przede wszystkim przewlekłą biegunką, chory jest w stanie oddać nawet do dwudziestu luźnych stolców na dzień. Do tego cierpi na bóle brzucha, zwłaszcza po prawej stronie, a także guzowaty opór w jamie brzusznej. Pojawiają się również przetoki odbytnicze. Najtrudniejsze jest właśnie to, że w owej chorobie cierpi bardzo odbyt, a odbyt jest tematem tabu. Okrężnica to temat żartów, toteż osoba, która cierpi na konieczność oddawania wielu stolców boi się towarzyskiego wykluczenia. Musi też przyjmować odpowiednie leki oraz oczywiście stosować ścisłą dietę. Etiologia owej choroby nie jest nam jeszcze dokładnie znana.
Dieta w chorobie Leśniowskiego-Crohna
W chorobie Leśniowskiego-Crohna należy bardzo uważać na to, co się w zasadzie je. Wydaje się to oczywiste, ale wcale takie nie jest. Uwielbiamy przecież napoje gazowane, słodycze, smażone mięso… jednak wszystko, co dostarczamy sobie w przypadku tego konkretnego schorzenia musi być najwyższej jakości i nie może pochodzić z nieznanego źródła. Mięso powinno być chude i lekkostrawne, najlepiej kupione u sprawdzonego rzeźnika, a nie nabyte gdzieś w wielkich marketach. Chory powinien również spożywać ryby, gdyż mają one kwasy omega-3 pomagające działać przeciwzapalnie. Oprócz suplementacji powinien on odżywiać się możliwie jak najzdrowiej. Surowo wzbroniony jest alkohol, papierosy czy narkotyki. Większość rzeczy należy mielić (zwłaszcza orzechy), należy spożywać błonnik, który ma zbawienne funkcje dla naszych jelit. Trzeba zrezygnować również z owoców i warzyw.
Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?
Jeśli chcemy żyć z tą przypadłością, musimy wiedzieć, co to oznacza. Choroba Leśniowskiego – Crohna: dieta i probiotyki, bezwzględnie. Jeśli będziemy stosować się do zaleceń lekarza i dbać o to, jak funkcjonują nasze jelita, nie powinniśmy mieć aż takich dużych problemów ze schorzeniem. Wszystko zależy więc od nas. Na pewno możemy liczyć na wsparcie zdobyczy medycyny, powinniśmy tylko pamiętać o tym, że nasz stan zdrowia nie pozwala nam na żadne odstępstwa czy wyskoki. Świadomi tego, będziemy mogli lepiej funkcjonować, a nasze zdrowie zacznie się poprawiać.