Kava kava – naturalny lek na zaburzenia lękowe

Kava kava – naturalny lek na zaburzenia lękowe

Kava kava na wyspach Pacyfiku jest stosowany jako lek w medycynie tradycyjnej, zwłaszcza w celu zmniejszenia napięć lękowych. W przeglądzie literatury naukowcy z Grand Valley State University w Michigan poparli to twierdzenie, zwracając uwagę na bezpieczeństwo i skuteczność tej rośliny w poprawie objawów lękowych, jeśli jest stosowana krócej niż osiem tygodni.

Wiele osób cierpi z powodu lęku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że jedna na 14 osób na całym świecie cierpi na zaburzenia lękowe, co czyni je jednymi z najczęstszych zaburzeń psychicznych. W szczególności fobia specyficzna, duże zaburzenie depresyjne i fobia społeczna są najczęstszymi zaburzeniami lękowymi. W Stanach Zjednoczonych zaburzenia lękowe należą do najczęstszych chorób psychicznych, dotykających 40 milionów dorosłych każdego roku.

Aby ocenić, czy kava kava może być bezpiecznie stosowana w leczeniu objawów lękowych, naukowcy zebrali badania kliniczne dotyczące rośliny i jej wpływu na lęk. Łącznie 11 artykułów spełniało kryteria włączenia do przeglądu. W dwóch badaniach porównano kava kava i inne leki przeciwlękowe, inne dwa badania dotyczyły szczegółowych objawów niepożądanych. Siedem oceniało efekty kava kava w porównaniu do placebo.

Na podstawie danych naukowcy odkryli, że kava kava obniża nasilenie objawów lękowych i wydaje się być bardziej skuteczna dla kobiet i młodszych populacji. Okazało się jednak, że przyjmowanie kava kava może powodować uszkodzenia wątroby. Z tego powodu zostało ono zakazane w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Australii i Kanadzie po 11 przypadkach uszkodzeń wątroby związanych z przyjmowaniem tego suplementu.

Te kilkanaście przypadków nie przesądza oczywiście o szkodliwości kava kava. Nieznany jest także mechanizm tej potencjalnej toksyczności, dlatego Amerykańska Agencja Żywności i Leków zajęła stanowisko, że osoby z chorobami wątroby lub przyjmujące leki mogące wpływać na wątrobę, powinny unikać przyjmowana kava kava bez konsultacji z lekarzem.

Więcej o kava kava

Kava kava, znana także jako pieprz metystynowy, pochodzi z wysp Oceanu Spokojnego. Jego korzenie są tradycyjnie przetwarzane do postaci pasty, a następnie mieszane z wodą lub mlekiem kokosowym, aby stworzyć napój. Może również występować w postaci proszku lub tabletek. Mieszkańcy wysp używają napoju kava kava do ceremonii kulturowych i religijnych.

Kava kava ma relaksujący, euforyczny efekt, dlatego wiele osób używa go, aby zmniejszyć stres i niepokój. Ponadto istnieją dowody potwierdzające użycie kava kava do poprawy snu. Z tego powodu ludzie używają go do leczenia zaburzeń snu. Badania sugerują, że optymalna dawka może wynosić poniżej 250 miligramów kava kava dziennie.

Inne naturalne leki na zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe są wysoce uleczalne i istnieje wiele roślin dostępnych do leczenia chorób z grupy zaburzeń nerwicowych. Oto tylko niektóre z nich:

Tarczyca ziele (Scutellaria lateriflora)

Dla osób doświadczających zaburzeń lękowych wraz z niepokojem, napięciem mięśni i zaciskaniem szczęki, tarczyca jest doskonałym lekarstwem. Ziele to skutecznie łagodzi lęk, napięcie mięśni i niepokój w tym samym czasie. Ten lek ziołowy można przyjmować w postaci herbaty lub nalewki.

Męczennica cielista (Passiflora incarnata)

Męczennica jest ziołowym lekiem na zaburzenia lękow dla ludzi, którzy cierpią z powodu lęku, a jednocześnie są wypaleni i wyczerpani. Najlepiej przyjmować ją w postaci herbaty i nalewki.

Korzeń kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis)

Chociaż korzeń kozłka jest szeroko stosowany głównie w zaburzeniach snu, takich jak bezsenność, może być stosowany także do łagodzenia lęku. Już wieki temu stosowany był jako naturalny środek na zaburzenia lękowe, w czasach greckich i rzymskich. Jest przeważnie przyjmowany w postaci tabletek.

Ashwagandha (Withania somnifera)

To adaptogenne zioło od dawna stosowane jest w medycynie ajurwedyjskiej do przeciwdziałania lękowi, starzeniu się i niskim poziomom energii. Ponadto Ashwagandha pomaga się zrelaksować i poprawia jakość snu.

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.