Nie ma nic bardziej relaksującego niż zanurzenie się w ciepłej kąpieli pod koniec dnia. Jednak warto mieć świadomość, że taka kąpiel może zrobić coś więcej niż tylko złagodzić napięcie i ból mięśni. Z dodatkiem kilku naturalnych składników możemy sprawić, iż taki zabieg będzie miał działanie detoksykacyjne, pomagając naszemu organizmowi pozbyć się toksyn, na które codziennie jesteśmy narażeni.
Naukowcy zauważyli, że dziecko już przed narodzinami ma kontakt z toksynami. Średnio 200 chemikaliów przemysłowych i zanieczyszczeń można było znaleźć w krwi pępowinowej pobranej od 10 niemowląt. Krew taka zawierała między innymi pestycydy, składniki produktów konsumenckich oraz odpady powstałe w wyniku spalania węgla, benzyny czy śmieci. Toksyczne substancje chemiczne znajdują się wszędzie w naszym środowisku, a po długofalowym kontakcie z nimi zaczynają gromadzić się w naszych komórkach i tkankach tłuszczowych. Z tego powodu regularna detoksykacja staje się niezwykle ważna, ponieważ niektóre choroby, takie jak autyzm i inne zaburzenia mózgu związane mogą być z narażeniem na toksyny środowiskowe.
Warto więc wprowadzić kąpiele detoksykacyjne. Wykonamy je przy pomocy składników, które można dostać w lokalnym sklepie z artykułami spożywczymi
Detoksykujące dodatki do kąpieli
Sól Epsom
Sól Epsom, znana również jako siarczan magnezu, nie jest solą, ale czystym naturalnie występującym związkiem mineralnym. Często stosuje się ją jako lekarstwo na ból mięśni, ale sól Epsom oferuje nam o wiele więcej, a zwłaszcza jeśli chodzi o wypłukiwanie toksyn.
Siarczan magnezu bierze udział w wielu reakcjach biochemicznych w naszym organizmie, ale działa także antagonistyczne wobec wielu metali toksycznych, które mogą znajdować się w naszych tkankach. Dzięki temu dokonywana jest detoksykacja. Taką kąpiel z solą Epsom należy stosować kilka razy w tygodniu.
Dlaczego nie wystarczy wziąć suplement magnezu?
Można by się zastanowić, dlaczego przyjmowanie suplementu magnezu nie jest równie skuteczne jak zanurzenie się w kąpieli z dodatkiem soli Epsom. Niestety badania wykazują, że doustne wchłanianie magnezu jest w dużej mierze nieefektywne. Przyczyną takiej sytuacji jest kwas żołądkowy, enzymy trawienne oraz wątroba, które wpływają na magnez zanim przedostanie się on do krwioobiegu. Natomiast wchłanianie przez skórę pozwala ominąć te bariery trawienne. Dzięki kąpieli w soli Epsom otrzymujemy maksimum korzyści związanych z odtruwaniem organizmu. Dodatkowo następuje również redukcja stresu oraz łagodzenie bólu migrenowego.
Glinka bentonitowa
Bentonitowa glina to glina z popiołu z wulkanów. Tego rodzaju glina wykorzystywana była przez kultury na całym świecie jako środek pomocny w trawieniu czy preparat usuwający niechciane patogeny, jak na przykład pasożyty. Ostatnio odkryto natomiast, iż glinka taka wiąże się z toksynami.
Wynika to z ujemnego ładunku jonowego i zdolności absorpcyjnych, dzięki czemu pobierane są dodatnio naładowane jony z krwiobiegu. Pestycydy, metale ciężkie i szkodliwe bakterie są właśnie dodatnio naładowane, co czyni je podatnymi na przyciąganie gliny. Glina bentonitowa stanowi doskonałe uzupełnienie soli Epsom w kąpieli detoksykacyjnej.
Oprócz eliminacji toksyn z organizmu, glina bentonitowa ma również inne pozytywne właściwości. Mianowicie zawiera ona szereg minerałów, takich jak wapń, miedź, żelazo, cynk i potas, które dostarczane są do organizmu.
Soda oczyszczona
Soda oczyszczona to kolejny składnik, który może być używany do szybkiej detoksykacji ciała. Była ona stosowana w leczeniu organizmu po narażenia na promieniowanie pierwiastków takich jak uran, które mają tendencję do osadzania się na powierzchni kości.
Dodatkowo soda ma również działanie alkalizujące i korzystnie wpływa w przypadku rozmaitych dolegliwości, jak na przykład bóle pleców.
Domowe kąpiele detoksykujące
Oto dwa świetne przepisy na detoksykujące kąpiele. Możemy z nich korzystać 2-3 razy w tygodniu.
Odprężająca kąpiel
Ta kąpiel detoksykacyjna łączy potężne działanie detoksykacyjne soli Epsom i sody oczyszczonej wraz z dodatkiem olejków eterycznych. Olejek frankincense ma wspaniałe działanie relaksujące.
Składniki:
- 1 łyżka soli Epsom
- 1 szklanka sody oczyszczonej
- 2 łyżki oleju kokosowego
- 5-6 kropli olejku różanego
- 5-6 kropli olejku frankincense
Przygotowanie:
Przygotuj ciepłą kąpiel i dodaj sól Epsom oraz sodę oczyszczonej. Następnie rozpuść w wodzie olej kokosowy i dodaj olejki eteryczne.
Odświeżająca moc cytrusów
Glinka bentonitowa absorbująca toksyny świetnie współgra z solą Epsom i olejkami eterycznymi cytrusowymi.
Składniki:
• 1/2 szklanka gliny bentonitowej
- 1 łyżka soli Epsom
- 4-5 kropli olejku cytrynowego
- 6-7 kropli olejku pomarańczowego
Przygotowanie:
W gorącej wodzie rozpuść sól i glinkę, a następnie dodaj olejki eteryczne.
Chociaż sól Epsom jest powszechnie uważana za bezpieczną dla każdego, to jednak osoby z podwyższonym ciśnieniem krwi powinny skonsultować się z lekarzem zanim zdecydują się na regularne stosowaniem tego składnika. Pamiętajmy też o tym, iż niektórzy są wrażliwi na pewne olejki eteryczne.
Chcialabym sie dowiedziec, jak mozna sie zabezpieczyc a potem usunac szkodliwe dla nas skutki promieniowania rentgenowskiego. Moj syn bedzie mial robiona serie zdjec rentgenowskich i bardzo mnie to niepokoi.