Artykuł sponsorowany
Zboża w diecie dzieci budzą wiele kontrowersji ze względu na zawarty w nich uczulający składnik. Mowa o glutenie, czyli białku znajdującym się w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie.
Ze zbóż przygotowywane są kaszki, które podaje się niemowlętom, gdy skończą czwarty miesiąc życia. Warto poznać kilka faktów na temat tego roślinnego białka, by wiedzieć, kiedy wprowadzić je do diety dziecka. Produkty zbożowe są konieczne do prawidłowego rozwoju i nie powinno się samodzielnie podejmować decyzji o ich eliminacji z diety dziecka.
Trochę informacji o uczuleniu na gluten
Produkty zbożowe są jednym z elementów rozszerzonej diety niemowlęcia. Gluten zawarty w zbożach działa toksycznie na osoby, które chorują na celiakię – chorobę o podłożu genetycznym. Należy podkreślić, że spożywanie zbóż nie wywołuje choroby, tylko aktywuje jej objawy. Celiakia jest chorobą, na którą nie ma lekarstwa, a jedynym sposobem walki z jej objawami jest ścisła dieta bezglutenowa. Choroba ujawnia się u osób w różnym wieku. Zdarza się, że pierwsze objawy pojawiają się u dzieci zaraz po wprowadzeniu zbóż do ich diety. Jednak bardzo często choroba przez wiele lat jest utajona i ujawnia się np. podczas silnego stresu czy poważnej infekcji. Celiakia często mylona jest z uczuleniem na gluten. Nadwrażliwość na to roślinne białko objawia się na kilka sposobów. U uczulonych osób, najczęściej dorosłych, w kilka godzin po zjedzeniu produktów zbożowych, można zaobserwować:
- Bóle brzucha,
- Objawy alergii takie jak wysypka.
- Bóle głowy i zmęczenie.
- Problemy trawienne: biegunkę, wymioty, wzdęcia.
Wokół nietolerancji glutenu toczy się wiele dyskusji. Sprzeczne opinie na temat szkodliwości tego roślinnego białka budzą w rodzicach małych dzieci wątpliwości na temat momentu wprowadzenia zbóż do diety niemowlęcia. Nie należy jednak samodzielnie podejmować decyzji o eliminacji tego ważnego składnika z menu dziecka. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z alergią u dziecka warto skorzystać z porady pediatry.
Rozszerzanie diety dziecka o produkty zawierające gluten
Zdania na temat momentu wprowadzenia produktów zbożowych do diety dziecka są podzielone. Twórcy schematu żywienia niemowląt w swojej publikacji zawarli informacje na temat glutenu. Według specjalistów ds. żywienia roślinne białka nie powinny być wprowadzane zbyt wcześnie, a więc przed ukończeniem czwartego miesiąca życia. Nie należy też zbyt długo zwlekać z podawaniem dziecku produktów zbożowych (po ukończeniu szóstego miesiąca życia). Można też spotkać się z opiniami, według których zalecane jest wprowadzenie glutenu do diety dziecka w czasie karmienia piersią, co może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozwoju celiakii u osób z uwarunkowaniami genetycznymi, a także na zmniejszenie prawdopodobieństwa rozwoju uczulenia na pszenicę. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem http://humana-baby.pl/blog/gluten-diecie-niemowlaka-szkodzi/. Jeśli pediatra stwierdzi u dziecka alergię pokarmową na gluten, to rodzice mogą podawać maluszkowi produkty wolne od glutenu. W takim wypadku dieta bezglutenowa może być stosowana przez jakiś czas, w przeciwieństwie do celiakii, kiedy to ścisła dieta eliminacyjna musi być stosowana całe życie.