Wokół dimetylosulfotlenku DMSO narosło sporo mitów, utrudniających wyrobienie sobie właściwej opinii na jej temat. Niektórzy obawiają się chemicznie brzmiącej nazwy, innym kojarzy się wyłącznie z wlewami dożylnymi podawanymi np. chorym na raka.
Takie obawy są jednak niesłuszne, a sam środek może być z łatwością stosowany przez każdego, pomagając w walce z wieloma dolegliwościami. Co warto o nim wiedzieć i jak go stosować?
DMSO – czym jest i jak działa?
Dimetylosulfotlenek jest naturalnym środkiem, uzyskiwanym z drzewa. To związek siarki organicznej, wykorzystywany w przemyśle jako rozpuszczalnik. Technicznie to organiczny związek chemiczny z grupy sulfotlenków, doskonale rozpuszczający rozmaite substancje. Od lat 60-tych ubiegłego wieku coraz szerzej wykorzystywany jest w medycynie. Już w 1964 roku klinicznie udowodniono jego zastosowanie w medycynie. Od tej pory jego popularność wzrastała – nie tylko pomaga w walce ze stanami zapalnymi, bólem, czy wspomaga gojenie ran, ale również pomaga zapobiegać wielu schorzeniom.
Wyjątkowa jest również jego wszechstronność – można go stosować przez skórę, doustnie, dożylnie, czy bezpośrednio na rany.
Zastosowanie DMSO
DMSO stosowane jest jako naturalny lek, a także wspomagająco przy stosowaniu innych substancji o pozytywnym oddziaływaniu na ogranizm, pomagając im bezproblemowo przedostawać się przez kolejne bariery w naszym ciele (jak np. naskórek). Sprzyja również późniejszemu ułatwionemu przekazywaniu rozcieńczonej substancji do wnętrza organizmu. Z tego powodu szeroko wykorzystywane jest w dermatologii, również tej onkologicznej. Badania wykazują, że wprowadzenie DMSO do terapii osób cierpiących na raka podstawnokomórkowego skóry znacząco zwiększa skuteczność leczenia. Przenikając do głębokich warstw skóry, dostarcza jej budulca do syntezy kolagenu, co poprawia również jej wygląd i przyspiesza regenerację.
Stosowana na rany i owrzodzenia DMSO również przynosi poprawę i ulgę cierpiącym. Szeroko opisane są badania, wykazujące na silne przeciwbólowe i przeciwzapalne oddziaływanie DMSO podawanego w postaci kremu lub maści. Stosowana profilaktycznie zmniejsza szanse na wystąpienie odleżyn, a także poprawia stan skóry podczas niektórych typów chemioterapii.
Jak stosować DMSO i MSM na rany?

DMSO najczęściej stosuje się w postaci bezbarwnego płynu o delikatnym czosnkowym zapachu, który ma właściwości lekko oleiste. Można go przyjmować doustnie lub nakładać bezpośrednio na skórę. DMSO jest również dostępny w formie maści lub żelu. MSM (siarka) jest natomiast dostępne jako proszek do spożycia. Można go również przygotować w formie płynnej do stosowania na skórę.
DMSO można rozpuścić w destylowanej wodzie lub płynnej glicerynie, a MSM w destylowanej wodzie lub soli fizjologicznej. Zalecane stężenie wynosi 60% przy stosowaniu na nienaruszonej skórze, a 30-60% przy uszkodzeniach skóry. Przed nałożeniem DMSO na skórę należy dokładnie oczyścić ręce oraz miejsce, na które będzie aplikowany.
DMSO można stosować także w celu wykonywania opatrunków na ranach nowotworowych oraz na przerzutach nowotworowych do skóry. Do tego celu stosuje się opatrunki nasączone preparatem w formie okładów. Wykorzystuje się opatrunki wykonane z nieprzywierającego, chłonnego materiału, który jest dwustronnie perforowany i wykonany z celulozy.
Trzeba pamiętać, że DMSO działa jako nośnik dla leków i nie powinno się go łączyć z większością preparatów stosowanych w leczeniu ran, zwłaszcza nie należy go łączyć z metalami, srebrem, oktenidyną, PHMB i związkami jodu.
DMSO na stawy
Doskonale sprawdza się również jako lek na stawy, między innymi dzięki łatwemu przenikaniu przez tkanki. Stosowany naskórnie przyczynia się do znaczącego zmniejszenia poziomu cytokin prozapalnych, wspiera ich regenerację, odżywia i dostarcza odpowiedni budulec do odbudowy (m.in. siarkę, niezbędną do syntezy naturalnego kolagenu), a także działa przeciwbólowo.
Jak wykorzystać DMSO i Probiominerał PBM przy problemach ze stawami?
1. Pij 2 łyżeczki PBM P3 + pół łyżeczki PBM na pół litra wody 3 razy dziennie – żeby wysycić organizm i stawy krzemem – minimum przez 10 dni, 2 tygodnie.
2. Okłady: najpierw nałóż kolagen, a potem nakładaj mleczko DMSO* – min. 2 razy dziennie.3. Do tego witamina C + można suplement ziołowy z czarcim pazurem i wierzbą taki jak ten.
——
* – Mleczko DMSO:
Do wyparzonego słoiczka ok. 200ml należy wlać ok. 120ml wody destylowanej, łyżeczkę PBM P3, łyżeczkę PBMu i 2 łyżki DMSO. Całość trzymamy w lodówce, a w czasie gdy potrzebujemy to zastosować należy:
- przemyć miejsce na skórze, na które będziemy to stosować
- nalać na to miejsce niewielką ilość mleczka po uprzednim wstrząśnięciu
Spore nadzieje są pokładane w związku z potencjalnym działaniem antywirusowym i przeciwnowotworowym. W badaniach in Vitro wykazuje działanie protekcyjne na zdrowe komórki, uniemożliwiając nowotworowi ekspresję na nie. Ponadto chroni przed szkodliwym wpływem chemio- i radioterapii, przyspiesza także apoptozę, czyli zaprogramowaną śmierć komórek nowotworowych.
Działanie przeciwbólowe DMSO
Odczuwanie bólu zawsze jest sygnałem, że nasz organizm wymaga uwagi i reakcji. To ostrzeżenie, które informuje nas o nieprawidłowościach. Wyjątkiem są jedynie przewlekłe zespoły bólowe, które często są związane z nieprawidłowym przetwarzaniem impulsów nerwowych. Często ból jest spowodowany procesami zapalnymi w tkankach, które uwalniają neurotransmitery bólowe, takie jak prostaglandyny i cytokiny, aktywowane przez komórki odpornościowe. DMSO jest w stanie hamować stany zapalne, co pozwala zahamować procesy wywołujące ból w organizmie.
Co więcej, DMSO ma zdolność do redukcji lub całkowitego zablokowania przewodzenia nerwowego w tzw. włóknach C, które są odpowiedzialne za odczuwanie bólu w tkankach. Według obserwacji doktora Jacoba, twórcy DMSO, ulga w bólu zazwyczaj następuje po 30-60 minutach od zastosowania DMSO i utrzymuje się przez 4-6 godzin. Po tym czasie ból może powrócić, jednak zazwyczaj jest łagodniejszy. Często zauważa się, że dzięki DMSO ból łagodnieje lub nawet całkowicie znika znacznie szybciej. W przypadku ostrych bólów, ulga może nadejść już po 20-60 sekundach. Większość osób odczuwa ulgę po kilku minutach. Przy przewlekłych bólach ulga może nadejść szybko, chociaż czasami może to zająć nieco więcej czasu.
Jak dawkować?
Stosowany zewnętrznie, np. na bolące stawy najczęściej występuje w formie żelu, o stężeniu co najmniej 25%. Stosuje się go 3 – 4 razy na dobę, lekko rozsmarowując po powierzchni bolącego stawu. Przed rozpoczęciem stosowania doustnego, warto wcześniej sprawdzić na skórze, czy nie mamy uczulenia, skutki mogłyby być wówczas nieprzyjemne. Standardową dawką jest łyżeczka 70% roztworu raz dziennie, przy czym do takiej dawki należy dochodzić stopniowo, zaczynając od połowy łyżeczki słabszego roztworu (40%) raz w tygodniu i systematycznie ją zwiększać, wraz z częstotliwością.

Książka o stosowaniu DMSO
W naszym sklepie znajdziesz specjalną pozycję – przewodnik po bezpiecznych metodach leczenia bólu, stanów zapalnych i innych przewlekłych dolegliwości za pomocą dimetylosulfotlenku, czyli DMSO -> Naturalne uzdrawianie z DMSO.
W książce znajdziesz przepisy na preparaty prozdrowotne i kombinacje DMSO z:
– czarną maścią,
– olejkami eterycznymi,
– CBD,
– olejem rycynowym,
– srebrem koloidalnym,
– lekami roślinnymi,
– witaminą C.
Po kliknięciu w link prowadzący do książki można też pobrać sobie jej bezpłatny fragment.
Skutki uboczne i przeciwskazania
Zasadniczo środek niezbyt często przyczynia się do występowania działań niepożądanych, jeśli jednak już do nich dojdzie, najczęściej są to:
- podrażnienia skórne,
- niestrawności (przy stosowaniu doustnym),
- nieprzyjemny zapach czosnku ze skóry,
- reakcje alergiczne,
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- senność,
- wymioty i biegunkę.
Osoby stosujące leki przeciwzakrzepowe, uspokajające i steroidy powinny przed wprowadzeniem suplementacji DMSO skonsultować się z lekarzem.