Fioletowe warzywa są ładne, ale mają także ogromne korzyści zdrowotne. Kolor fioletowy często symbolizuje królewskość i magię. Okazuje się, że symbolika ta ma zastosowanie również w świecie warzyw.
Być może widziałeś już odcienie fioletu w sklepie spożywczym – od jaskrawego fioletowego kalafiora po ciemniejsze skórki fioletowych ziemniaków. Ale czy faktycznie warto sięgać po te kolorowe warzywa?
Spójrzmy, dlaczego niektóre warzywa są purpurowe
Fioletowe jedzenie nie jest niczym nowym. Prawdopodobnie jadłeś już czerwoną kapustę (która tak naprawdę jest koloru fioletowego) czy bakłażana. Niektóre warzywa są naturalnie purpurowe, jak właśnie bakłażan, a inne zostały wyhodowane tak, aby być kolorowe, jak fioletowy kalafior.
Proces taki nazywa się hodowlą selektywną. W przeciwieństwie do genetycznie modyfikowanej żywności, jest to proces wolniejszy. Rolnicy wybierają i uprawiają rośliny o pożądanych cechach w miarę upływu czasu.
Czy powinieneś jeść więcej fioletowych warzyw?
Głęboki fioletowy kolor owoców i warzyw jest zwykle oznaką, że te produkty mają solidną dawkę przeciwutleniaczy. Szczególny rodzaj przeciwutleniacza zwanego antocyjaniną nadaje roślinom (w tym kwiatom) żywe fioletowe barwy (dają także czerwone pokarmy, takie jak pomidory i niebieskie pokarmy, takie jak jagody).
Antocyjany chronią fioletowe warzywa przed uszkodzeniem przez światło słoneczne, niskimi temperaturami i innymi czynnikami stresogennymi. Przyciągają one zapylaczy, takich jak pszczoły i motyle. Pomagają również chronić i leczyć komórki przed uszkodzeniem i chronią przed wieloma chorobami będącymi wynikiem stylu życia, takimi jak rak, cukrzyca, choroby układu krążenia i choroby neurologiczne.
Przez wieki ludzie stosowali antocyjany w lekach ziołowych (z suszonych liści, jagód, korzeni i nasion). A mieszaniny i ekstrakty z antocyjanami były stosowane w szerokim zakresie problemów zdrowotnych: od nadciśnienia i chorób wątroby po kamienie nerkowe i infekcje dróg moczowych, a także zwyczajne przeziębienie.
4 kolejne powody, dla których warto jeść fioletowe warzywa
Antocyjany mają szeroki zakres korzyści zdrowotnych.
Badania pokazują, że są:
- Przeciwzapalne – antocyjany stale zmniejszają stany zapalne. Dlaczego to jest ważne? Ponieważ przewlekłe zapalenie jest jedną z przyczyn wielu chorób naszych czasów, w tym choroby Alzheimera, astmy, choroby serca, alergie, cukrzycę typu 2, zapalenia stawów i choroby stawów, depresji, niektórych rodzaje nowotworów i otyłości.
- Zdrowe serce – spożywanie dużej ilości antocyjanów wykazało w badaniu z 2012 roku opublikowanym w The American Journal of Clinical Nutrition poprawę wielu czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, w tym zdolność do obniżenia sztywności tętnic i obniżenia ciśnienia krwi.
- Antyrakowe – antocyjaniny są związane z zapobieganiem rakowi. Na przykład badanie z 2013 roku opublikowane w badaniu Molecular Nutrition & Food Research sugeruje, że fioletowy słodki ziemniak może chronić przed rakiem jelita grubego – trzecim najczęściej występującym nowotworem. Kukurydza purpurowa, choć trudna do znalezienia, może mieć szczególnie dużą moc do walki z rakiem.
- Dobre dla mózgu – badanie z 2003 roku opublikowane w Archives of Pharmacal Research pokazało wzmacniający pamięć efekt jedzenia fioletowych słodkich ziemniaków. Inne badania wskazują na zdolność antocyjanów do zapobiegania zaburzeniom układu nerwowego związanymi z wiekiem. Antocyjany są w stanie przekroczyć barierę krew-mózg i zlokalizować obszary mózgu zaangażowane w naukę i pamięć.
A oto kilka fioletowych warzyw, którymi warto urozmaicać swoje dania:
-
Fioletowa kapusta – znana jako czerwona kapusta
Nie trudno ją znaleźć. Dostępna jest w sklepach, na bazarkach, targach. Biorąc pod uwagę jej cenę, ma najwyższy poziom poziom antyoksydantów w przeliczeniu na złotówkę. Kapusta jest również rośliną krzyżową, więc daje wszystkie doskonałe korzyści zdrowotne warzyw z tej rodziny – w tym właściwości antynowotworowe. Liście są grubsze niż te w białej kapuście, ale smak jest podobny. Możesz z powodzeniem zastąpić w przepisach białą kapustę tą czerwoną.
-
Fioletowa cebula – zwana czerwoną cebulą
Zaraz po czerwonej kapuście jest to prawdopodobnie najtańsza i najłatwiejsza do znalezienia fioletowa roślina. Badanie opublikowane w Food Research International w 2017 roku wykazało, że połączenie kwercetyny i antocyjaów sprawia, że fioletowe (czerwone) cebule mają potężnie działania anty-rakotwórcze. Możesz użyć tego rodzaju cebuli w większości przepisów, w których na liście składników widnieje słodka cebula.
-
Fioletowy kalafior
Fioletowy kalafior nie jest jeszcze zbyt popularny, jednak coraz częściej pojawia się partiami w sklepach wielkopowierzchniowych. Ta fioletowa roślina ma o 15% więcej przeciwutleniaczy niż słynny z tego jarmuż. Fioletowy kalafior zachowuje swój kolor po ugotowaniu i mówi się, że ma łagodniejszy smak niż biały kalafior, o nieco słodszym, orzechowym posmaku.
-
Fioletowe ziemniaki
Czy purpurowe ziemniaki są zdrowe? Zastąpienie zwykłych ziemniaków fioletową odmianą może również przynieść pewne korzyści przeciwzapalne. Badanie z 2012 roku opublikowane w Journal of Agricultural and Food Chemistry wykazało, że mogą one pomóc obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru. Te ziemniaki są zwykle mniejsze niż zwykłe ziemniaki. Aby zachować jak najwięcej korzyści, najlepiej przygotowywać je razem z ich skórką.
-
Bakłażan
Antocyjany i wiele składników odżywczych bakłażana znajduje się w skórze. Pamiętaj więc, aby zachować skórę podczas jego przygotowywania. Upewnij się także, że jest dojrzały. Dojrzały bakłażan jest nieco miękki w dotyku i biały (nie zielony) w środku. Działanie antyrakowe bakłażana potwierdzili naukowcy, wyodrębniając nasuninę. Badania wykazują, że związek ten ogranicza angiogenezę, czyli proces związany z rozwojem komórek rakowych.
Zdjęcie: Depositphotos
Zdecydowanie mało jadam takich warzyw. Warto przeczytać wpis i zapamiętać.