Czy koenzym Q10 może spowolnić rozwój raka piersi?

Czy koenzym Q10 może spowolnić rozwój raka piersi?

Koenzym Q10 (CoQ10) to super antyoksydant, który wykazał swoje wspaniałe właściwości dla ogólnego zdrowia. Jednak czy to możliwe, że ten rozpuszczalny w tłuszczach związek pomaga także w nowotworach, włącznie z rakiem piersi? Ostatnie badania są na tak.

Czym jest koenzym Q10?

CoQ10, zwany też ubichinonem, to rozpuszczalny w tłuszczach związek wytwarzany wewnątrz ciała. CoQ10 pomaga konwertować jedzenie w energię. Z tego powodu można go znaleźć niemal w każdej komórce. Jako potężny przeciwutleniacz, CoQ10 pomaga mitochondriom w komórkach pozostać w zdrowiu. Pomaga także zapobiegać uszkodzeniom powodowanym przez wolne rodniki. Zbyt wiele wolnych rodników w organizmie może prowadzić do uszkodzeń DNA i przedwczesnego starzenia.

Te pytania powinien znać każdy, kto udaje się do lekarza onkologa.

Zapisz się do newslettera i pobierz BEZPŁATNY poradnik!


Zapisując się do newslettera będziesz otrzymywał także bieżące informacje o naszych webinarach, bezpłatnej internetowej konferencji Rewolucja Zdrowia, informacje o produktach z naszego sklepu. Zapoznaj się z polityką prywatności jaką stosujemy w tym względzie.

Niedobory koenzymu Q10 mogą objawiać się pod postacią zmęczenia, osłabienia mięśni, wysokiego ciśnienia krwi oraz tzw. „mgły mózgowej”. Badania pokazały także, że suplementacja CoQ10 może powstrzymać wzrost guzów nowotworowych.

CoQ10 i rak

Korzyści koenzymu Q10 dla tych, którzy chcą zapobiegać nowotworom i prowadzić zdrowe życie są dobrze znane. Jednak nowsze badania pokazały bardziej dokładny sposób jaki CoQ10 działa na wydłużenie życia i nowotwory.

W jednym z badań na Uniwersytecie Madras (Indie) odkryto, że suplementacja koenzymem Q10 pomagała hamować guzy wywierając wpływ np. na proteiny, które wpływają na komunikację międzykomórkową. Jednym z takich związków, na które działa CoQ10 jest czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego, który ułatwia rozwój guzów.

W raporcie opublikowanym w jednym z medycznych pism naukowych, badacze optymistycznie stwierdzili, że obniżenie tego czynnika „może sugerować dobre rokowania i efektywność terapii CoQ10 i może nawet oferować ochronę przed przerzutami i nawrotami raka”. Co więcej, badanie z 2012 roku, opublikowane w dzienniku Integrative Cancer Therapies, sugeruje, że CoQ10 może mieć efekt ochronny przed reaktywnymi formami tlenu w mitochondriach komórek. Nadmierne ilości reaktywnych form tlenu mogą prowadzić do stresu oksydacyjnego i uszkodzeń komórek.

CoQ10 i stany zapalne

Stany zapalne leżą u źródła większości chorób, włącznie z nowotworami. Koenzym Q10 może chronić przed przerzutami raka piersi poprzez wzmacnianie układu odpornościowego i obniżanie markerów stanów zapalnych. A to tylko jeden z wielu pozytywnych efektów CoQ10 na stany zapalne, jakie wywiera dzięki swojej zdolności do wyciszania. Badania kliniczne z osobami cierpiącymi na AIDS oraz nowotwory pokazały, że suplementacja CoQ10 znacznie zwiększa poziom immunoglobulin G (IgG) w krwi. IgG to pierwszy rodzaj przeciwciał uwalniany przez układ immunologiczny podczas infekcji. Uważa się, że suplementacja koenzymem Q10 wydłuża czas życia pacjentów cierpiących na nowotwór od 5 do 15 lat.

Ilość CoQ10 zmniejsza się wraz z wiekiem

Niezależnie czy masz raka piersi czy chcesz mu zapobiec, koenzym Q10 to solidny związek, który warto mieć w swojej apteczce. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś po 40-stce – badania pokazują, że nasza wewnętrzna produkcja CoQ10 spada wraz z upływem lat.

 

Źródło: https://www.naturalnewsblogs.com/can-coenzyme-q10-slow-breast-cancer-growth/

Zdjęcie: Depositphotos

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.