Tradycyjna zachodnia dieta (przetworzona i “biała” żywność) i wszystkie jej przywary (napoje gazowane, cukier, alkohol, palenie tytoniu, brak snu, niedokładne żucie kęsów, stres …) mogą zmniejszyć wydajność układu trawiennego.
Oprócz oczywiście zmiany diety i świadomych decyzji dotyczących stylu życia, spożywania zdrowych pokarmów z mnóstwem zielonych warzyw, warto polepszać trawienie także dodając aromatyczne przyprawy, które zapewniają stopniowe wspomaganie trawienia. Łatwo z nich korzystać – a w dodatku dobrze smakują!
Przyprawy pomagają poprawić efektywność układu trawiennego
Przyprawy były używane od wieków w celu stymulacji trawienia. W ostatnim czasie badania wykazały, że wiele przypraw stymuluje wątrobę, dzięki czemu wydziela ona żółć, która ma wyższy procent kwasów żółciowych. Kwasy żółciowe są istotne dla trawienia tłuszczu, a także dla wchłaniania, dlatego tak ważne jest, aby było ich wystarczająco dużo.
Stwierdzono także, że wiele przypraw stymuluje aktywność lipazy trzustkowej, proteazy i amylazy. Enzymy te wspomagają wydajność układu trawiennego.
Niektóre przyprawy pomagają również poprawić czas transportu żywności w przewodzie żołądkowo-jelitowym. Powolne przesuwanie żywności daje więcej czasu na pochłonięcie większej ilości wody ze strawionego pokarmu – może to powodować bolesne zaparcia. Dodatkowo, czym dłużej niestrawione pokarmy zalegają w przewodzie pokarmowym zanim zostaną wyeliminowane, tym bardziej podatne są na rozwój niechcianych bakterii.
Niektóre przyprawy zapobiegają gazom i wzdęciom. Wiele przypraw ma właściwości wiatropędne. Oznacza to, że pomagają zmniejszyć wzdęcia i gazy.
Niektóre z najlepszych przypraw wspomagających trawienie
1. Imbir
Imbir zawiera związki fenolowe, o których wiadomo, że łagodzą podrażnienia żołądkowo-jelitowe. Stymuluje wydzielanie śliny i żółci. Badania na zwierzętach wykazały również, że imbir wyraźnie zwiększa aktywność lipazy jelitowej, która jest enzymem stosowanym w trawieniu.
Imbir zmniejsza skurcze jelit, rozluźniając mięśnie jelitowe i umożliwiając łatwiejsze trawienie pokarmu. W rzeczywistości zmniejsza skurcze żołądka i jelit, a nawet może pomóc w skurczach menstruacyjnych.
Imbir jest skuteczny w redukcji gazów i wzdęć, a także słynie z łagodzenia innych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, takich jak np. nudności. Rodzina botaniczna Zingiberaceae, do której należy imbir, obejmuje również kurkumę i kardamon, które również są bardzo zdrowymi przyprawami.
Jak stosować imbir dla lepszego trawienia?
Imbir można dodawać do rozgrzewających zup. Wiele osób pije rano herbatę imbirową, czyli po prostu kilka plasterków świeżego imbiru zalanych wrzątkiem. Można także dodawać go do koktajli i smoothie, aby nadać im ostrzejszy charakter.
Zauważ, że imbir ma działanie rozrzedzające krew, więc powinien być stosowany z ostrożnością przez osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew. Warto także unikać spożywania imbiru przez dwa tygodnie przed operacją i kolejny tydzień po operacji. Skonsultuj to z lekarzem.
2. Nasiona kolendry
Nasiona kolendry są używane od tysięcy lat, aby pomóc w trawieniu. Zarówno nasiona kolendry, jak i jej liście są zdrowe, jednak nasiona zawierają więcej korzyści dla zdrowego trawienia.
Kolendra ma właściwości wiatropędne, co oznacza, że daje ulgę w przypadku gazów. Wiadomo również, że ma właściwości przeciwskurczowe i przeciwdziałające bólowi żołądka. Łagodzi skurcze jelit, które mogą prowadzić do biegunki, więc może być pomocna dla niektórych osób z zespołem jelita drażliwego. Kolendra może również pomóc w łagodzeniu niestrawności.
Dodatkową korzyścią jest to, że kolendra jest wypełniona substancjami fitochemicznymi, które są antyoksydantami. Jest również stosowana w celu obniżenia poziomu cukru we krwi. Bada się ją także pod kątem potencjalnych korzyści obniżania poziomu cholesterolu.
Natomiast liście kolendry zostały zbadane jako detoksyfikator metali ciężkich. U szczurów wykazano, że tłumią one akumulację ołowiu.
Jak stosować kolendrę dla lepszego trawienia?
Nasiona kolendry sprzedawane są jako całe nasiona oraz w postaci sproszkowanej. Lepiej kupować całe nasiona, ponieważ cenne substancje wietrzeją dość szybko po zmieleniu.
Używaj kolendry w gulaszach, marynowanych potrawach i marynatach. Można ją również dodać do zup i koktajli.
Liście kolendry bardzo pasują do pikantnych potraw, ze względu na efekt chłodzący. Po prostu posiekaj trochę kolendry i wrzuć ją do dowolnego dania, które gotujesz.
3. Kardamon
Kardamon jest częścią rodziny imbiru, nic więc dziwnego, że jest pomocny w trawieniu.
W medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej stosowany od stuleci, obecnie jego działanie zostało wsparte dowodami naukowymi. Pomaga łagodzić wzdęcia i gazy (również właściwości wiatropędne). Ma także działanie przeciwskurczowe, ponieważ może spowolnić tempo skurczów mięśni brzucha.
Kardamon stymuluje również apetyt, łagodząc gazy, mdłości i niestrawność. Wspomaga wybijanie wszelkich bakterii przenoszonych przez żywność w przewodzie pokarmowym, pomagając w ten sposób chronić przed zatruciem pokarmowym i rozstrojami żołądka.
Strąki kardamonu zawierają związek zwany limonenem, który zwykle znajduje się w skórce cytrusowej. Limonen znany jest z rozpuszczania kamieni żółciowych zawierających cholesterol, a także z łagodzenia zgagi i refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD).
Kardamon ma także właściwości antyoksydacyjne, a także jest dobrym źródłem minerałów, takich jak żelazo, mangan, wapń i magnez.
Jak korzystać z kardamonu dla lepszego trawienia?
Kardamon jest często stosowany w słodkich i pikantnych potrawach. Można go przygotować jako pyszną, rozgrzewającą herbatę, umieszczając zawartość 4 łupin kardamonu w dwóch szklankach wody i gotując na wolnym ogniu przez 30 minut. W razie potrzeby można osłodzić stewią.
Strąki kardamonu można żuć, aby złagodzić ból zębów i dziąseł, a także zapobiegać infekcjom.
4. Nasiona kopru włoskiego
Koper stymuluje produkcję soków żołądkowych i jest kolejną wielką przyprawą o właściwościach wiatropędnych. Jest często używany jako herbatka dla dzieci łagodząca dolegliwości żołądkowe. Ma również właściwości przeciwskurczowe.
Koper zawiera także wiele antyoksydantów, takich jak kwercetyna, która jest uważana za związek zapewniający ochronę przed starzeniem się i chorobami, w tym nowotworami.
Jak używać nasion kopru dla lepszego trawienia?
Dobrą sztuczką w celu zmniejszenia wzdęć i gazów jest podgrzanie nasion kopru na małym ogniu na patelni z niewielką ilością soli (morskiej lub himalajskiej).
Niech nasiona staną się lekko brązowe, a następnie przechowuj je w szczelnie zamkniętym pojemniku. Możesz dodawać kilka szczypt tych lekko uprażonych nasion do dowolnej potrawy.
Parę innych przypraw, które mogą pomóc w trawieniu
- Kurkuma – ta indyjska przyprawa wspomaga trawienie, jednocześnie kojąc przewód pokarmowy. Stwierdzono, że pomaga złagodzić zgagę, zmniejszyć ból brzucha (ze względu na jej działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne) i zmniejszyć wzdęcia.
- Kminek – kminek to kolejna świetna przyprawa polepszająca trawienie, doskonale nadaje się na zgagę.
- Kozieradka – kozieradka działa jak naturalny środek na trawienie i pomaga wypłukać toksyny z organizmu.
- Cynamon – rozgrzewająca kora cynamonowa jest łagodnym, ale użytecznym lekarstwem na powolne trawienie.
Jak przechowywać przyprawy
Pamiętaj, aby przechowywać przyprawy w czystych, hermetycznych pojemnikach z dala od ciepła i światła słonecznego.
Zdjęcie główne: Depositphotos