Artykuł sponsorowany
Czasy, w których noszenie okularów stygmatyzowało, należą już do przeszłości. Dziś piękne, wysokiej jakości oprawki stanowią znakomite dopełnienie każdej stylizacji. Wiele osób decyduje się nawet na zakup tzw. zerówek, by podkreślić atuty swojej urody, dodać swojemu wizerunkowi powagi czy nonszalancji. Aby jednak okulary spełniały funkcję świetnego, modowego dodatku, muszą być doskonale dopasowane do twarzy. Jak dokonać prawidłowego wyboru?
Podstawowe zasady doboru oprawek
Wybór oprawek nie jest zadaniem banalnym, zwłaszcza w obliczu ogromu możliwości, jakie zwykle oferują dobre salony optyczne. Gdy jest to możliwe, warto skorzystać z pomocy stylistów, którzy znakomicie znają asortyment danego sklepu i potrafią dopasować okulary do twarzy klienta zgodnie z aktualnymi trendami. Nie każdy jednak lubi zdawać się na opinie innych ludzi. Co więcej, w dzisiejszych czasach chętnie dokonujemy zakupów przez internet, a w takim przypadku musimy polegać na własnym guście.
Decyzję bardzo ułatwiają ogólne reguły dopasowania oprawek do typu urody czy kształtu twarzy. Zasad tych nie trzeba jednak sztywno przestrzegać. Dzisiejsza moda nie jest rygorystyczna i w dobrym tonie jest na przykład, przeczący klasycznym kanonom, wybór modeli oversize. Dotyczy to także okularów. Jeśli jednak nie mamy pewności, w czym będziemy się dobrze prezentować, z pewnością nie popełnimy modowego faux pas, zdając się na poniższe wytyczne:
- obrys twarzy nie powinien być szerszy niż oprawki w ich najszerszym punkcie. Jednocześnie okulary nie powinny znacząco wystawać poza szerokość skroni;
- oprawka nie powinna zakrywać brwi ani dotykać policzków, nawet w chwili, gdy się uśmiechamy;
- okulary muszą być komfortowe w noszeniu – nie mogą uciskać skroni czy nasady nosa, ale muszą trzymać się na nim stabilnie (nie powinny się zsuwać).
Kształt twarzy a kształt oprawek
Kształt oprawek powinien stanowić przeciwieństwo kształtu twarzy. Nie jest to sztywna reguła, a wyjątki od niej często dają znakomite efekty wizualne. Jednak bez wątpienia wybór okularów zgodny z tą regułą zawsze będzie bezpieczny. Jak określić kształt swojej twarzy? Możemy zrobić to w prosty sposób – uczesać się „na gładko”, stanąć przed lustrem i obrysować swoje odbicie markerem czy szminką.
Osoby o twarzy owalnej z dość wysokim czołem i wydłużonym, lekko zaokrąglonym podbródkiem mogą pozwolić sobie na wybór każdych oprawek. Bardzo ważne jest przy tym, by w najszerszym punkcie nie wykraczały one poza obrys twarzy, ponieważ to zaburzyłoby jej proporcje, które w tym przypadku są silnym atutem urody.
W przypadku twarzy okrągłej ze stosunkowo niskim czołem, pełnymi policzkami i wyraźnie zaokrąglonym podbródkiem warto wybrać okulary, które ją optycznie wysmuklą. Najczęściej są to oprawki o wyrazistej, „kanciastej” linii – prostokątne lub kwadratowe. Osoby o takim typie urody powinny unikać oprawek okrągłych.
Dokładnie odwrotna reguła dotyczy osób o twarzy kwadratowej lub prostokątnej, czyli z mocno zarysowanymi kośćmi policzkowymi i linią podbródka oraz szczęką o szerokości czoła. Oprawki okrągłe lub owalne doskonale złagodzą ostre rysy. W przypadku twarzy wydłużonej (prostokątnej) warto postawić na duże soczewki.
Ostatnim typem twarzy jest trójkątna lub w kształcie serca – z dość szerokim czołem i wąskim, zaostrzonym podbródkiem. Takie rysy złagodzą delikatne oprawki okrągłe, owalne lub w kształcie tzw. kocich oczu. Subtelny efekt można także uzyskać, wybierając okulary bez oprawek.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze oprawek?
Przy doborze okularów musimy wziąć pod uwagę także kilka indywidualnych czynników, na przykład wadę wzroku, którą mają korygować. Przy dużej korekcji zwykle niezbędne są dość grube szkła, a do takich nie będą odpowiednie delikatne, druciane oprawki.
Okulary powinny pasować do naszej urody (karnacji, koloru włosów, fryzury) i stylu, jaki na co dzień preferujemy. Kolorystyka oprawek jest w znacznej mierze kwestią upodobań, ale pamiętajmy, że np. czerń optycznie pomniejsza, a soczysta zieleń nie będzie pasować do każdej kreacji.
Ostatecznie jednak kluczowym kryterium wyboru oprawek jest nasze samopoczucie. Okulary mają zapewnić nam ostrość i komfort widzenia, ale też dodawać pewności siebie. Mamy czuć się w nich dobrze i atrakcyjnie – niezależnie od tego, w jakim stopniu pokrywa się to z opiniami stylistów.