Czosnek ma niezwykłe właściwości, o których wielu z nas nie wie lub nie pamięta o tym co mówiły nasze babcie. W jego składzie jest allicyna – substancja, która ma działanie podobne do antybiotyku – działa antywirusowo i przeciwbakteryjnie. Warto więc przygotować syrop czosnkowy, który okaże się szczególnie przydatny przydatny w okresie przeziębienia, choć nie tylko: można go stosować także profilaktycznie, zwłaszcza wiosną i jesienią.
Co więc będzie nam potrzebne?
- 2 szklanki wody,
- ¾ szklanki miodu,
- 50g ząbków czosnku,
- 1 łyżka octu.
Najpierw należy obrać ząbki czosnku i zgnieć je, a następnie włożyć do wyparzonego słoika. Zalać gorącą wodą. Trzymać przez noc w lodówce. Następnego dnia odsączyć. Dodać do wody ocet i miód i wymieszać dokładnie. Włożyć do lodówki. Dawkowanie: po 1 łyżce trzy razy dziennie.
Kombinacja z cebulą i miodem
- 1 cebula
- 4 ząbki czosnku
- 4 łyżki miodu
Cebulę oraz czosnek należy drobno posiekać, a następnie przełożyć do słoika i wymieszać z miodem. Następnie należy odstawić miksturę w ciepłe miejsce i zaczekać około 2 godzin aż cebula i czosnek puszczą soki. Dawkowanie podobnie jak w pierwszym przepisie.
Warto wspomnieć, że o więcej o właściwościach czosnku pisaliśmy już tutaj, a tu poczytacie jeszcze o innych sposobach na pozbycie się przeziębień.
O blogu Polaku, lecz się sam! Na naszym blogu znajdziecie informacje dotyczące zdrowego, naprawdę zdrowego sposobu odżywiania, co robić by nie zachorować, co robić gdy już się zachoruje – tak naprawdę chcemy agregować te wszystkie informacje, które gdzieś w internecie funkcjonują, ale są lepiej lub gorzej widoczne, a czasem zupełnie nieodkryte. Chcemy Wam pokazać świat, w którym zdrowie i uzdrawianie to połączenie leczenia ciała, podświadomości i ducha. A takiego podejścia tradycyjna medycyna niestety Wam nie zapewni. Zajrzyjcie także na nasz profil na facebook’u: https://www.facebook.com/PolakuLeczSieSam
Zdjęcie: źródło sydnegeorge.com
Czy gorąca woda nie „zabije” zdrowych właściwości czosnku?
Czytałem o innej miksturze, gdzie czosnek zalewa się wodą po ogorkach kiszonych i odstawiamy na 2 tyg.
Nie, bo nie gotujemy czosnku tylko go zalewamy. A to powinno uwolnić substancje w nim zawarte. Jeśli możesz się z nami podzielić wspomnianym przepisem byłoby super – chętnie dodamy go do artykułu z powołaniem się na Twoje autorstwo.
a ocet obowiązkowo musi być przy 1 miksturze, bo przecież jest niezdrowy. Nie lepiej sok z cytryny???
Można dodać octu jabłkowego, który pomaga w równowadze kwasowo-zasadowej, stabilizuje glukozę we krwi, obniża cholesterol, cofa stany zapalne i uszczelnia jelita.
Jeżeli chodzi o ten przepis z czosnkiem i wodą z ogórków kiszonych to jest to mikstura na odrobaczanie.10 główek czosnku drobno posiekać i złożyć do słoika, zając woda z ogórków kiszonych tak aby była ok 2cm nad czosnkiem,zostawić w ciemnym miejscu na dwa tygodnie, potrząsając codziennie słoikiem.Pić przez miesiąc po1łyżce.
a może lepiej jest sok wycisnąć przez wyciskarkę ?
–