Bóle brzucha, wzdęcia i niestrawność to częste przypadłości każdego z nas. Jak uniknąć problemów trawiennych? Jakie zioła pomogą pozbyć się niemiłych objawów przejedzenia?
Dolegliwości trawienne, zwykle związane są z nieodpowiednim sposobem odżywiania. Ciężkostrawne potrawy, jedzenie w pośpiechu oraz brak stałych pór posiłków to najczęstsze powody dolegliwości ze strony żołądka, wątroby oraz jelit. Jak przyśpieszyć metabolizm oraz pozbyć się nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego?
Zioła na zaparcia
Główną przyczyną zaparć jest spowolniony metabolizm oraz leniwe trawienie. Aby uniknąć kłopotów z częstotliwością wypróżnień i zapobiegać gromadzeniu się w naszym ciele szkodliwych toksyn będących produktami ubocznymi przemiany materii koniecznie należy zadbać o dostarczenie naszemu organizmowi odpowiedniej dawki błonnika pokarmowego, który działa jak miotła i usuwa z naszych jelit złogi powodujące zaparcia.
Błonnik pokarmowy możemy dostarczyć do organizmu spożywając m.in.: świeże owoce i warzywa, pełne ziarna oraz kasze i siemię lniane. W usuwaniu zaparć i regulowaniu pracy jelit pomogą także napary ziołowe. Działanie przeczyszczające i normalizujące pracę układu trawiennego wykazuje sok z owoców bzu czarnego (dobrej jakości znajdziecie tutaj), napar z kory kruszyny, kopru włoskiego, mięty pieprzowej oraz sok z aloesu.
Zioła na ból brzucha
Bóle brzucha wywołane niestrawnością, przejedzeniem lub wzdęciami pomorze złagodzić napar z kopru włoskiego, mięty pieprzowej, rumianku oraz zielona herbata, która wykazuje szereg pozytywnych działań na ludzki organizm.
Zioła przeciwbiegunkowe
Biegunka może mieć wiele przyczyn, najczęściej spowodowana jest atakiem bakterii i wirusów np. popularną grypą żołądkową, którą wywołują rotawirusy. Aby złagodzić przebieg biegunki możemy przyjmować prebiotyki oraz stosować domowe i od wielu lat znane specyfiki np. owoc czarnej jagody, napar z rumianku, szałwii, mięty pieprzowej oraz kory dębu.
Długotrwała biegunka może stać się przyczyną odwodnienia, dlatego, jeżeli nie ustępuje po zastosowaniu domowego leczenia należy udać się do lekarza i zdiagnozować jej przyczynę.