Artykuł partnera
Nowoczesne, skuteczne metody Mimo wielu form pomocy dla osób borykających się z nałogiem, najbardziej popularną jest z pewnością terapia uzależnień indywidualna (np. cotygodniowe spotkania z psychoterapeutą) lub grupowa (np. spotkania uzależnionych ze specjalistą czy pobyt w ośrodku terapii uzależnień). Niezależnie od typów terapii, wszystkie mają ten sam cel – mają prowadzić do zaprzestania lub zmniejszenia częstotliwości sięgania po określone substancje lub podejmowania określonych zachowań, nad którymi pacjent stracił kontrolę. Skuteczność leczenia uzależnień zależy od bardzo wielu czynników – dostosowania metod terapii do potrzeb i oczekiwań pacjenta, jego motywacji do skończenia z nałogiem, a także doświadczenia i kompetencji terapeuty. Coraz częściej specjaliści sugerują swoim pacjentom uzupełnienie terapii o naturalne, niekonwencjonalne metody, by zwiększyć skuteczność procesu terapeutycznego, przyspieszyć jego efekty czy też pomóc je utrzymać. Jedną z takich alternatywnych form terapii są zajęcia z jogi, medytacji czy też ćwiczenia oddechowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować?
Leczenie uzależnień na wielu płaszczyznach? Joga i medytacja Ci w tym pomogą!
Powodem zwiększenia się w ostatnich czasach popularności naturalnych form terapii poprzez jogę i medytację był z pewnością wzrost świadomości na temat przyczyn pojawienia się uzależnienia. Holistyczne podejście do tego tematu zakłada, że leżą one z pewnością w umyśle, ale także ciele, emocjach i duszy. Jak wiemy, leczenie uzależnień polega w dużym skrócie na wyuczeniu nowych, zdrowych zachowań (np. reakcji na określone sytuacje czy kontrolę emocji), a także opanowaniu narzędzi, które pomogą wytrwać w abstynencji. Niezależnie od tego, jakie techniki zostaną zaprezentowane pacjentowi, tak naprawdę najwięcej zależy od jego własnej pracy nad umiejętnością kontrolowania swojego umysłu i emocji. W tym z całą pewnością pomoże joga, którą wręcz definiuje się jako umiejętność kontrolowania fal umysłu. Zarówno joga, jak i medytacja czy ćwiczenia oddechowe pomagają w odnalezieniu wewnętrznego spokoju, harmonii, skupienia, jak i samoświadomości. Te naturalne metody pomagają się rozluźnić, odprężyć i spojrzeć z dystansem na własne problemy, jak i otaczający nas świat. Stan ten stanowi istotną fazę procesu ozdrowienia, dlatego tak często techniki te stają się niezwykle ważną częścią terapii uzależnień.
Ośrodek Leczenia Uzależnień, który wykorzystuje jogę i medytację w programie terapii
Jeśli zainteresował Cię temat leczenia uzależnień poprzez jogę, medytację i ćwiczenia oddechowe, warto zapoznać się z rynkową ofertą różnych ośrodków leczenia uzależnień. Pamiętaj, że niezależnie od Twojej sprawności fizycznej i możliwości, joga jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem (o ile nie ma przeciwwskazań medycznych do aktywności fizycznej). Każda placówka, która wykorzystuje zajęcia z jogi do terapii uzależnień, dostosowuje poziom do możliwości uczestników, tak więc nie masz się o co martwić! Na ten moment niewiele placówek traktuje jogę jako integralną metodę terapii uzależnień, gdyż większość z nich po prostu oferuje możliwość ćwiczenia pod okiem specjalisty np. raz w tygodniu. Jeśli chcemy w pełni wykorzystać potencjał takich naturalnych metod w zwiększeniu skuteczności terapii, powinno się sięgać po nie zdecydowanie częściej, z większą intensywnością. Dlatego warto zwrócić uwagę np. na Ośrodek Leczenia Uzależnień Ranczo Salemi na Sycylii, którego program terapii uzależnień opiera się na wielopłaszczyznowości i kompleksowości. Tutaj joga, medytacja i ćwiczenia oddechowe włączone są w każdy dzień trwania terapii, a instruktorzy są do dyspozycji gości całodobowo, przez cały czas pobytu w placówce. Ma to ogromne znaczenie w procesie uzdrowienia, gdyż osoby uzależnione bardzo często borykają się z wieloma konsekwencjami swojego nałogu – bezsennością, problemami ze skupieniem uwagi czy radzeniem sobie w sytuacjach stresowych. Dzięki jodze i medytacji mogą w każdej chwili spróbować zapanować nad reakcją swojego organizmu, wyciszając się i relaksując, co bardzo szybko prowadzi do wyjścia z nałogu. Zajęcia te pomagają także zsynchronizować swój świat wewnętrzny, ze światem zewnętrznym i wszelkimi problemami, które mu towarzyszą.