Artykuł sponsorowany
Wzrok jest niezwykle cennym zmysłem, o który należy szczególnie dbać. Z tego względu powinniśmy unikać wystawiania go na nadmierne oddziaływanie szkodliwych czynników, a także regularnie poddawać się badaniom. Jak rozpoznać, że jest czas na wizytę u okulisty? Jakie są pierwsze objawy chorób oczu?
Kto powinien regularnie badać wzrok?
Po pierwsze, choroby wzroku bardzo często są dziedziczne. Przykładami takich schorzeń może być zaćma (zmętnienie soczewki) oraz jaskra. W przypadku podłoża genetycznego konieczne jest przeprowadzanie regularnych badań profilaktycznych. Nie warto ignorować takich problemów, ponieważ ich wczesne wykrycie jest warunkiem skutecznego leczenia. Inne schorzenia i dolegliwości mogą być nabyte.
Osłabienie widzenia wynika często z nadmiernego wystawiania ich na różne, szkodliwe czynniki, np. intensywne promieniowanie słoneczne, mocne, odruchowe pocieranie oczu, nieprawidłowe używanie soczewek kontaktowych czy częste przebywanie przed ekranami (komputera, telewizora, telefonu). Problem ten odnotowują również osoby powyżej 40. roku życia, u których z wiekiem rozwijają się różne choroby i pogłębiają wady wzroku. Wówczas również zalecana jest profilaktyka.
Niektóre schorzenia przebiegają bezobjawowo
Chociaż często możemy samodzielnie wykryć, że z naszym wzrokiem jest coś nie tak, to niektóre choroby przebiegają bezobjawowo, np. jaskra. W związku z tym okresowe badania będą zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Zaleca się je przede wszystkim wtedy, gdy w rodzinie mamy przypadek osoby cierpiącej na tego typu dolegliwości. Większość schorzeń można na szczęście szybko zdiagnozować, zwłaszcza stosując nowy sprzęt okulistyczny o specjalistycznym działaniu, oraz skutecznie leczyć. Lekarza warto odwiedzić też wtedy, gdy obserwujemy u siebie np. stany rozrostowe lub zapalne w okolicy oczu.
Jakie objawy powinny wzbudzić Twój niepokój?
Zgłoś się do okulisty, jeżeli zauważysz u siebie częstsze niż zwykle mruganie oraz mrużenie oczu w trakcie czytania, oglądania telewizji lub pracy przy komputerze. Wśród podstawowych objawów znajdują się również: podwójne widzenie, pogorszenie ostrości wzroku, „mroczki” przed oczami, ból oczodołu, światłowstręt i przekrwienie oka. Powodem do niepokoju mogą być też ciągłe bóle głowy oraz te regularnie występujące, a także stany zapalne powiek, które można rozpoznać m.in. po swędzeniu i pieczeniu okolic oczu.
Samo badanie nie jest skomplikowane i czasochłonne, dlatego nie należy z nim zwlekać. Najpierw lekarz przeprowadza standardowy wywiad i pyta pacjenta o odczuwane dolegliwości oraz przyjmowane leki. Później przechodzi do badania za pomocą tablic okulistycznych. Kolejnym krokiem powinno być zmierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego oka, określenie ustawienia i ruchomości gałek ocznych oraz ich części, takich jak źrenice, tęczówki, dno oka czy rogówki. Jeżeli występują jakiekolwiek wątpliwości co do stanu pacjenta, w celu postawienia trafnej diagnozy, lekarz zleca wykonanie badań dodatkowych, np. tomografię, USG, czy badanie pola widzenia.