Artykuł sponsorowany
Rehabilitacja jest szeroko pojętą dziedziną, której celem jest przywrócenie maksymalnej sprawności i samodzielności pacjentowi po przebytych urazach i wypadkach. Efekty zabiegów podejmowanych przez fizjoterapeutów zależą w dużej mierze od stopnia urazu, ale także od zaangażowania i determinacji pacjenta.
W jaki sposób przebiega rehabilitacja u pacjenta po urazie rdzenia kręgowego?
Rehabilitacja pooperacyjna rozpoczyna się zazwyczaj już na oddziale urazów rdzenia kręgowego. Starannie przygotowany plan leczenia, rozciągnięty w czasie, zwykle umożliwia pionizację pacjenta z porażeniem dwukończynowym. Proces rehabilitacji osób po urazach uwzględnia leczenie zaburzeń neurologicznych. Pacjent najpierw wykonuje ćwiczenia bierne w pozycji leżącej oraz ćwiczenia oddechowe mające na celu przywrócenie funkcji płuc. Ćwiczenia pod okiem rehabilitanta umożliwiają wzmocnienie układu oddechowego i krążenia, poprawiając sprawność i wydolność organizmu. Następnie wykonuje się dalsze elementy procesu rehabilitacji, które mają na celu usprawnianie fizyczne, a także niejednokrotnie udzielenie wsparcia psychologiczne. Na terapię składa się również rehabilitacja szkoleniowo-zawodowa, ułatwiająca pacjentowi odnalezienie się w nowej dla niego rzeczywistości. Rehabilitacja po urazie rdzenia kręgowego to długotrwały proces, który obejmuje pacjenta również wtedy, gdy zostaje wypisany ze szpitala do domu. Adaptacji do nowych warunków służą również turnusy i obozy rehabilitacyjne.
Ponadto, regularny ruch pod nadzorem specjalisty pozwala zwiększyć odczuwanie bodźców, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na osteoporozę. Wyniki rehabilitacji są z jednej strony uzależnione od rodzaju uszkodzonego kręgu, z drugiej zaś od starań pacjenta w powrocie do możliwie największej sprawności. Wdrażana jest metodyka nauki chodu m.in. poprzez stabilizację tułowia, poprawę siły mięśni, pionizację i wreszcie ponowną naukę chodzenia.
Rehabilitacja po przerwaniu rdzenia kręgowego
Regularna, prowadzona pod okiem specjalisty rehabilitacja po przerwaniu rdzenia, choć nie jest prosta, może dać efekty u cierpliwych pacjentów. Nową nadzieją dla osób jeżdżących na wózku może być wszczepienie zewnątrzoponowego stymulatora elektrycznego oraz żmudne wielotygodniowe ćwiczenia.
Na wyżej wymienionych przykładać widać wyraźnie, jak wielkie znaczenie ma odpowiedni proces leczenia, który pacjent rozpocznie wraz z lekarzem specjalistą i fizjoterapeutą. W przypadku lżejszych urazów, między innymi przepukliny brzusznej, zalecana jest także rehabilitacja przedoperacyjna.