Artykuł partnera
Coraz więcej osób ma świadomość tego, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Kuchnia fit miałaby więcej zwolenników, gdyby nie… krążące wokół niej mity. To one powodują, że wiele osób ma złe skojarzenia z dietetycznym jedzeniem. Czas więc rozprawić się z fałszywymi informacjami.
Kuchnia fit wielu osobom kojarzy się z mnóstwem wyrzeczeń oraz monotonnymi daniami. To jednak zaledwie kilka popularnych mitów, które sprawiają, że wiele osób nadal patrzy na dietetyczne jedzenie nieprzychylnym okiem lub… wierzy w niezwykłą moc (czyt. samoistne odchudzanie) takich posiłków.
Mit 1. Sałatki można jeść bez ograniczeń
Kuchnia fit kojarzy się z sałatkami, których bazą są warzywa. A skoro są to niskokaloryczne produkty, można się nimi objadać bez końca.
Tak jest, jeżeli sałatki faktycznie składają się wyłącznie z warzyw. Jeśli natomiast zawierają majonezowe sosy lub dressingi na bazie oliwy z oliwek, kaloryczność wzrasta. Podobnie jak w przypadku, gdy sałatki serwowane są z dodatkiem serów takich jak np. feta, brie czy nawet owoców. W takim przypadku należy zwrócić uwagę na ilość zjadanych sałatek.
Mit 2. Dietetyczne jedzenie jest mdłe i nudne
Dietetyczne jedzenie, o które opiera się kuchnia fit, jest mdłe i pozbawione smaku? Tak twierdzą wyłącznie osoby, które nie miały do czynienia z prawdziwą dietą. Posiłki fit nie mają nic wspólnego z nudą i brakiem smaku – wręcz przeciwnie, stanowią bogactwo możliwości i aromatów. Przykłady można mnożyć:
- sałatka makaronowa z tuńczykiem, rukolą i pomidorkami koktajlowymi
- grillowana pierś kurczaka z makaronem razowym i brokułami
- pieczony łosoś z brązowym ryżem
- smoothie z jarmużu i imbiru.
Nie daj więc sobie wmówić, że kuchnia fit jest nudna czy mdła.
Mit 3. Produkty z niską zawartością tłuszczu pomagają w odchudzaniu
Dietetyczne jedzenie pozbawione tłuszczu lub zawierające tylko nieznaczną jego ilość pomoże szybciej pozbyć się nadmiaru kilogramów? I tak, i nie… Wszystko zależy od tego, skąd pochodzą kalorie w produktach niskotłuszczowych. Najczęściej ich źródłem są węglowodany proste (cukier), które i tak zamieniają się w tłuszcz.
Zanim sięgniesz po dietetyczne jedzenie o obniżonej zawartości tłuszczu sprawdź czy przypadkiem nie dostarczają one sporej porcji cukru. Jeśli zawierają, wpadniesz z deszczu pod rynnę i nie schudniesz.
Mit 4. Makaron jest tuczący
Osoby dbające o sylwetkę często rezygnują z makaronów z uwagi na to, że rzekomo sprzyjają przybieraniu na wadze. To mit, ponieważ nie węglowodany a dodatkowe kalorie odpowiadają za przyrost masy ciała.
Problem sprawia nie tyle sam makaron, co:
- zjadanie go w nadmiernej ilości
- spożywanie go w towarzystwie ciężkich śmietanowych sosów.
Kuchnia fit zawiera wiele przepisów bazujących na makaronach. Jednak odpowiedni sposób ich przyrządzania oraz dodatki powodują, że stanowi on podstawę zdrowych i smacznych posiłków, które można jeść bez obaw o przyrosty masy ciała.
Mit 5. Czerwone mięso sprzyja nadwadze
Zdaniem wielu osób w kuchni fit nie ma miejsca na czerwone jedzenie. To mit, ponieważ polędwica wołowa czy jagnięcina stanowią smaczne i zdrowe urozmaicenie codziennego jadłospisu.
Jeżeli masz ochotę na czerwone mięso, jak najbardziej możesz sobie na nie pozwolić. Pod warunkiem, że nie będzie smażone w głębokim tłuszczu.
Chcesz przekonać się, jak naprawdę smakują dania kuchni fit? Zamów dietetyczne jedzenie online i zasmakuj w zdrowych i wybornych daniach, które kuszą bogactwem smaków i aromatów.