Artykuł partnera
Zakrzepica to jedna z groźniejszych chorób układu krwionośnego, która zagraża przede wszystkim osobom, które ukończyły już czterdziesty rok życia. Bardzo często przebiega bezobjawowo i bywa, chory dowiaduje się o jej istnieniu dopiero, gdy dochodzi do niebezpiecznego dla życia zatoru. Są jednak pewne czynniki, które pozwalają przewidzieć jej wystąpienie.
Czynniki ryzyka zakrzepicy
Istnieje pewna hipoteza na temat przyczyn, które powodują zakrzepicę. Zawiera je tak zwana „triada Virchowa”, powstała w 1856 roku. Virchow był niemieckim patologiem i antropologiem, który zajął się badaniem tego schorzenia. Jako pierwszy czynnik wymienił spowolniony przepływ krwi.
Może on wystąpić na skutek przedłużającego się leżenia w łóżku (na przykład, gdy leczymy się w szpitalu bądź pozostajemy chociażby z nogą w gipsie. Do wolniejszego przepływu krwi może się również przyczynić niedobór płynów lub też przebyta wcześniej choroba żylna.
Drugim czynnikiem z triady jest uszkodzenie ściany naczynia. Dochodzi do niego wskutek urazu, operacji, czy też stanu zapalnego. Może się ono również pojawić w przypadku obecności zmian żylnych, takich jak chociażby występujące z wiekiem żylaki.
Trzecim i ostatnim z czynników, wywołujących zakrzepicę zwiększona skłonność krwi do krzepnięcia. Ma ona miejsce między innymi wówczas, gdy występuje zwiększona ilość czynników krzepnięcia. Może być ona również wywołana lekami. Pojawia się wtedy mocne zaburzenie równowagi pomiędzy krzepnięciem oraz rozpuszczaniem skrzeplin.
Samo ryzyko wystąpienia zwiększa się wraz z wiekiem człowieka. Nie ma znaczenia, jakiej jest płci – problemy występują dokładnie takie same u kobiet i u mężczyzn. Chorobie sprzyja postępująca nadwaga, palenie dużych ilości papierosów oraz w trakcie przechodzonej ciąży.
Ponadto, zakrzepica pojawia się u osób, wiodących siedzący tryb życia, bez żadnych aktywności fizycznych. Może też powstawać później, u osób starszych, kiedy żyły nie są już dostatecznie elastyczne, a wówczas łatwiej o tworzenie się zakrzepów. Innym powodem okazuje się też antykoncepcja.
Które mechanizmy muszą być sprawne, by nie doszło do zakrzepicy?
Żeby krew w układzie krwionośnym mogła przemieszczać się w dobrą stronę, czyli z dołu do góry, muszą zostać spełnione pewne warunki.
Chodzi tutaj przede wszystkim o pracę serca oraz zdrowie naczyń krwionośnych, które umożliwiają bezproblemowe przepływanie krwi w naczyniach włosowatych nóg. Są one bardzo ważne w układzie krwionośnym każdego człowieka.
Skutki nieleczenia zakrzepicy
Zakrzepica zawsze wymaga odpowiedniego leczenia, ponieważ bez niego chory może nawet umrzeć (w wyniku zatoru, powstającego w ramach układu oddechowego). W momencie, gdy skrzep pojawi się w żyle głębokiej nogi, jest to poważna przeszkoda, pojawiająca się na drodze krwi, wędrującej do celu.
Za leczeniem przemawia również ból, związany z dolegliwością, a także powikłania, takie jak zatorowość w płucach. Może wystąpić również zespół pozakrzepowy (uszkodzenie zastawek żylnych poprzez zakrzepicę), mogącą prowadzić nawet do otwartego owrzodzenia nóg.