Lek na raka – nowe badania

Lek na raka – nowe badania

Warto poszerzać arsenał do walki z nowotworami. Pojawiła się kolejna ciekawa nadzieja, oby tylko nie została storpedowana w zarodku. Pacjent z Wielkiej Brytanii, u którego rak rozprzestrzeniał się w zastraszającym tempie, atakując węzły chłonne, teraz jest całkowicie zdrowy. Wszystko za sprawą leku, który zastosowano podczas badań próbnych w The Christie w Manchesterze.

Sześćdziesięcioletni Bob Berry z Hazel Grove wziął udział w testach specjalnego leku na raka. Do badania tego zakwalifikowano osoby, u których nie było efektów po zastosowaniu standardowego leczenia. Bob jest jednym z pierwszych pacjentów biorących udział w tym badaniu w Wielkiej Brytanii. Ogólnie testy takie dostępne są tylko w sześciu ośrodkach na całym świecie. To ogromne wydarzenie, albowiem ów nowy lek po raz pierwszy testowany jest na ludziach. Badanie to polega na zastosowaniu leku wraz z immunoterapią, dzięki czemu wzmocniony zostaje układ odpornościowy.

Bob opowiada o chorobie:

O tym, że mam raka dowiedziałem się trzy lata temu, gdy robiono mi prześwietlenie z powodu bólu w ramieniu. Wtedy lekarz zauważył cienie w płucach, więc zostałem skierowany do szpitala, gdzie okazało się, że to guz nowotworowy, który musiał zostać usunięty.

Bob miał operację, podczas której pozbyto się guza, jednak w trakcie badań przeprowadzonych kilka miesięcy później stwierdzono, że rak rozwija się i atakuje węzły chłonne. W klinice The Christie Bob został poddany chemioterapii i radioterapii, lecz leczenie nie przynosiło skutków. Dlatego właśnie zaproponowano mu udział w badaniach próbnych.

Konsultant Boba, dr Matthew Krebs, powiedział:

Bob zareagował świetnie na leczenie. Jego obecne badania pokazują brak widocznych śladów nowotworu w organizmie. Jednak pacjent musi być cały czas monitorowany. W związku z tym, iż badania dotyczą nowego leku, wciąż pozostaje wiele do zrobienia, zanim ustali się w jaki sposób lek ten będzie mógł pomóc większej liczbie osób.

Bob z rodziną

Bob stwierdził: “Trzy lata temu, dostałam 12 – 18 miesięcy życia, ale już przekroczyłem ten czas i czuję się bardzo dobrze. Jestem bardzo wdzięczny za udział w badaniach próbnych i każdy, kto ma taką możliwość powinien ją rozważyć.”

Jest możliwe by jednocześnie prowadzić aż około 600 badań klinicznych w Christie National Institute. Pacjenci mogą uczestniczyć w rozmaitych, złożonych badaniach klinicznych. Christie jest częścią Manchester Cancer Research Centre i współpracuje z University of Manchester oraz Cancer Research UK. Wspólnie dążą do opracowania nowych metod leczenia raka, które są znacznie bardziej skoncentrowane na indywidualnych cechach pacjenta. Christie NHS Foundation Trust została uznana za lidera w swojej dziedzinie i może się pochwalić nie tylko skuteczną opieką, ale również istotnym wkładem w badania dotyczące leczenia raka.

Źródło: http://www.christie.nhs.uk/

Podobne artykuły

Odpowiedz