Pielęgnacja bez chemii

Pielęgnacja bez chemii

Wiele osób zdaje sobie sprawę, że nasz świat staje się coraz bardziej zanieczyszczony. Powietrze, woda, żywność, ziemia i otoczenie z roku na rok zawierają więcej toksyn, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Dlatego też tak ważna jest świadomość, iż samodzielnie możemy chociaż częściowo zmniejszyć chemię w naszym najbliższym otoczeniu.

Aby tego dokonać należy przede wszystkim zadbać o właściwą dietę, włączając produkty pozbawione pestycydów, antybiotyków i innych niezdrowych składników chemicznych. Ponadto warto zdecydować się na stosowanie naturalnych kosmetyków. Na czym polega taka pielęgnacja bez chemii?

Codzienna pielęgnacja

Kosmetyki dostępne w tradycyjnych drogeriach posiadają mnóstwo dodatków, które wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie. W żelach do mycia i szamponach znajdziemy między innymi parabeny (metyloparaben, butyloparaben, etyloparaben i propyloparaben, nipaginy, aseptyny) oraz SLS. Tego typu składniki mogą zaburzać gospodarkę hormonalną. Niektóre z nich mają na przykład działanie estrogenne, w związku z czym, zwiększają ryzyko zapadalności na raka piersi. Ponadto często działają również drażniąco na skórę, powodując reakcje alergiczne. Najlepiej więc wybierać kosmetyki na bazie naturalnych składników. Aby mieć pewność, że wybieramy właściwy produkt, koniecznie czytajmy etykiety.

Ważnym elementem codziennej pielęgnacji jest także pasta do zębów. Jeśli zdecydujemy się na jej zakup w zwykłym sklepie, to niestety jesteśmy raczej skazani na taką z zawartością fluoru. Zauważono, że nadmiar fluoru może blokować wchłanianie magnezu, zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów, a także negatywnie wpływać na układ odpornościowy czy pracę tarczycy. Jeśli chcemy ograniczyć ów składnik, to zdecydowanie lepiej kupić pastę bez fluoru i stosować środki do higieny jamy ustnej pozbawione owego pierwiastka. Dzięki takim preparatom równie dobrze zadbamy o nasze zęby, a równocześnie nie będziemy dostarczać do organizmu składników, które mogą szkodzić naszemu zdrowiu.

Już od dłuższego czasu mówi się też o szkodliwości antyperspirantów. Ów temat szczególnie istotny jest dla kobiet. Zawarte w dezodorantach aluminium może bowiem zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi czy chorobę Alzheimera. Dlatego też lepiej poszukać jakiegoś innego rozwiązania. Tutaj alternatywą są naturalne preparaty pozbawione niebezpiecznych soli aluminium. Inną propozycją jest oliwa magnezowa, która dodatkowo pozwala uzupełnić ewentualne niedobory magnezu w organizmie. Tego rodzaju produkt dostępny może być również z dodatkiem jodu.

Kobiece sprawy

Kobiety szczególnie narażone są na działanie chemicznych składników. Wynika to z kilku rzeczy. Przede wszystkim należy tutaj zwrócić uwagę na takie produkty do higieny intymnej jak podpaski czy tampony, które niestety zawierają mnóstwo niebezpiecznych składników chemicznych. W ciągu życia kobieta zużywa około 11 tysięcy takich produktów. Podczas stosowania ich do ciała przenikają niezdrowe składniki. Warto wiedzieć, że tampony i podpaski powstają z mieszanki miazgi papierowej oraz bielonej chlorem bawełny. Do uprawy bawełny stosuje się mnóstwo pestycydów i herbicydów. Niebezpiecznym składnikiem są też dioksyny, które znajdziemy w tego typu produktach higieny intymnej, a negatywnie wpływają one na nasz układ immunologiczny i równocześnie mogą przyczyniać się do niektórych nowotworów. Dlatego też warto poszukać produktów bardziej naturalnych, które pozbawione są tego rodzaju dodatków. To nie tylko wpłynie korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie, ale równocześnie nie będziemy się przyczyniać do większego zanieczyszczania środowiska.

Ważny jest także wybór właściwych preparatów do makijażu. Okazuje się bowiem, że w tych tradycyjnych, poza parabenami i silikonami, często znajdziemy również metale ciężkie. Przykładowo w wielu szminkach znajdziemy ołów, a widomo, że jest to składnik niezmiernie toksyczny dla ludzkiego organizmu. Może on powodować poważne choroby oraz uszkodzenia narządów. Z pewnością jest jednym z wrogów długowieczności. Warto więc przyjrzeć się swojej kosmetyczce i sprawdzić, czy przypadkiem i nasze produkty nie posiadają tego rodzaju dodatków. Jaka jest tutaj alternatywa? Świetną propozycją są mineralne kosmetyki kolorowe, które wolne są od metali ciężkich, a także syntetycznych dodatków.

Jeśli chcemy dbać o zdrowie naszej rodziny, to nie tylko musimy pomyśleć o właściwej diecie oraz aktywności fizycznej. Równie istotne są produkty, których używamy do codziennej pielęgnacji. Najlepiej kupować te bez dodatków chemicznych, silikonów, parabenów czy substancji konserwujących. Dobrym wyborem są wszelkie produkty na bazie naturalnych składników roślinnych.

Szeroką ofertę tego rodzaju kosmetyków znajdziemy tutaj (http://ecodrogeria.com.pl). Z hasłem: REWOLUCJAZDROWIA, mogą Państwo skorzystać z 15% zniżki.

Zdjęcie: Deposiphotos

Podobne artykuły

1 Komentarz

  1. ululula
    28 marca 2017 at 16:02 Odpowiedz

    Dodałabym tu jeszcze zastępowanie leków naturalnymi substancjami. Przykład: zamiast tabletek od bólu głowy -goździki, na problemy z wypróżnieniem liść senesu itd. Nie ma co się truć. Najbardziej naturalne składy mają te herbatki z Zielnika Aptecznego z firmy Herbapol (Lublin). Te można sobie spokojnie pić i bez obawy 😉

Odpowiedz