Artykuł sponsorowany
Coraz więcej osób skarży się na problemy skórne i różnego rodzaju choroby dermatologiczne. Łojotokowe zapalenie skóry to bardzo przewlekła choroba, którą charakteryzują nawroty. Zajęty chorobą fragment skóry wygląda bardzo nieestetycznie i może stać się przyczyną problemów o podłożu emocjonalnym. Choroba dotyczy osób w każdym wieku, jednak najczęściej są to osoby w wieku dojrzewania.
Łojotokowe zapalenie skóry: przyczyny
Główną przyczyną choroby jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych oraz nieodpowiedni skład łoju. Chorobę obserwuje się częściej u osób z obniżonym układem odpornościowym. Mowa o chorobach takich jak AIDS, cukrzyca, zespół Downa. Czynnikami nasilającymi chorobę jest również złej jakości pielęgnacja skóry i stosowanie silnych kosmetyków. Chorobę nasilają również długotrwały stres, zaburzenia odżywiania lub różnego rodzaju uzależnienia np. alkoholizm.
Objawy choroby
Łojotokowe zapalenie skóry ma kilka etapów rozwoju. Pierwszym z nich jest duża produkcja łoju, a skóra staje się wówczas błyszcząca. W miejscach dużego skupienia gruczołów łojowych mogą wystąpić rumieniowe plamy, które z czasem zaczną się łuszczyć. Naskórek, który się złuszcza przyjmuje często żółtawy kolor ze względu na nadmiar łoju i jego nieprawidłowy skład. Objawy łojotokowego zapalenia skóry nasilają się zwłaszcza jesienią i zimą, ponieważ występuje wtedy deficyt promieni słonecznych. Objawy choroby występują zazwyczaj na skórze głowy, a w późniejszych fazach mogą pojawić się na twarzy.
Diagnostyka i leczenie
Jeśli pacjent zauważy u siebie niepokojące zmiany powinien udać się do lekarza. W większości przypadków wystarczą oględziny skóry pacjenta, a lekarz bez problemu postawi diagnozę. Czasem lekarz zleca wykonanie badań krwi lub pobiera wycinek skóry do badania histopatologicznego. Leczenie łojotokowego zapalenia skóry w niektórych przypadkach jest ciężkie. Na początku stosuje się leki aplikowane miejscowo. Są to głównie kremy działające przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Należy również zmienić nawyki dotyczące pielęgnacji skóry i wybrać delikatne i naturalne kosmetyki. U niektórych pacjentów stosuje się leczenie doustne.
Zapobieganie
Po ukończonym leczeniu należy obserwować skórę i w razie nawrotów choroby udać się do lekarza. Zwrócić należy uwagę również na codzienną pielęgnację. Lekarze radzą używać specjalistycznych preparatów z wysokiej jakości składnikami. Pomocne będą również olejki eteryczne. Gabinety lekarskie proponują również różnego rodzaju zabiegi wzmacniające skórę głowy.
Przeszczep włosów
Łojotokowe zapalenie skóry może wywołać nadmierne wypadanie włosów. Po wyleczeniu choroby można wykonać zabieg, który przywróci naturalną gęstość włosów. W gabinecie Piotra Turkowskiego dostępny jest zabieg przeszczepu włosów. Oferowana metoda jest bardzo nowoczesna i mało inwazyjna. Dowodem wysokiej jakości usług dr. Piotra Turkowskiego (https://piotrturkowski.pl) jest duże grono zadowolonych pacjentów.