Nadciśnienie jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka przedwczesnej śmierci na całym świecie. Jego obniżenie to ważna kwestia, która pomaga przeciwdziałać destrukcyjnym skutkom tej choroby cywilizacyjnej.
Nadciśnienie tętnicze jest odpowiedzialne za zwiększone ryzyko chorób nerek, zawału serca, problemów ze wzrokiem, niewydolności serca, udaru mózgu i wielu innych zagrażających życiu chorób. Niestety, wiele osób nie traktuje tych zagrożeń poważnie. Inni ograniczają się tylko do brania leków przepisanych przez lekarza, zamiast zająć się prawdziwą przyczyną problemu, czyli dietą i stylem życia.
Leki to nie jedyne rozwiązanie
Specjaliści ds. zdrowia oraz lekarze często podkreślają jak ważny jest styl życia dla zdrowia. Sprawy takie jak ćwiczenia i dieta, która koncentruje się na jedzeniu większej ilości owoców i warzyw, a mniejszej mięsa i produktów wysokoprzetworzonych, mogą znacznie przyczynić się do obniżenia wysokiego ciśnienia krwi. Oprócz diety DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), opracowanej przez National Heart, Lung and Blood Institute (NHLB), osoby cierpiące na nadciśnienie mogą wspomóc swój organizm również na inne sposoby, które mają na celu obniżenie ciśnienia krwi.
7 ziół, które mogą pomóc
Jest wiele elementów diety czy styku życiu, które można poprawić, aby wspomóc walkę z nadciśnieniem. Poniżej jednak skupimy się na ziołach. Następujące siedem ziół i przypraw, w większości popularnych i używanych w kuchniach na całym świecie, może pomóc obniżyć ciśnienie krwi:
- Czosnek: badanie w Clinical Research Center w Nowym Orleanie wykazało, że allicyna, substancja zawarta w czosnku, pomogła dziewięciu badanym z ciężkimi przypadkami nadciśnienia je obniżyć. Z kolei australijscy lekarze z University of Adelaide przeprowadzili badania na 50 pacjentach, u których ciśnienie tętnicze było podwyższone pomimo stosowania typowych leków. Jak się okazało, osoby otrzymujące przez 12 tygodni 4 kapsułki czosnkowego wyciągu (AGE – Aged Garlic Extract) dziennie miały ciśnienie krwi o około 10 mm Hg niższe niż ci, którym podawano placebo.
- Cebula: badanie Journal of Nutrition wykazało, że kwercetyna, flawonol o działaniu antyoksydacyjny, spowodował obniżenie ciśnienia rozkurczowego i skurczowego w porównaniu do pacjentów, którzy przyjmowali tylko placebo.
- Cynamon: to zioło ma wiele właściwości zdrowotnych, w tym obniża ciśnienia krwi i wspomaga walkę z cukrzycą. Badani, którzy przyjęli rozpuszczalną w wodzie formę cynamonu, doświadczyli wzrost przeciwutleniaczy, które obniżają poziom cukru we krwi (a cukrzyca to znany czynnik ryzyka nadciśnienia – częstość nadciśnienia tętniczego u pacjentów z cukrzycą jest dwukrotnie większa niż w ogólnej populacji dorosłych).
- Oregano: badanie na zwierzętach wykazało, że karwakrol występujący w oregano, obniżał ciśnienie tętnicze, ciśnienie rozkurczowe i skurczowe oraz spowalniał częstość akcji serca.
- Kardamon: w jednym z badań, 20 osób, u których niedawno zdiagnozowano poważne nadciśnienie, przyjmowało kardamon. Po zaledwie 3 miesiącach ich ciśnienie znacznie się zmniejszyło. Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Indian Journal of Biochemistry and Biphysics dowiodły że spożywanie kardamonu może pomóc z obniżeniu skurczowego oraz rozkurczowego ciśnienia krwi.Prostą metodą na codzienne stosowanie kardamonu jest dosypywanie szczypty przyprawy do filiżanki herbaty.
- Oliwki: wykazano, że oliwa z oliwek, podstawa diety śródziemnomorskiej, obniża ciśnienie krwi, dzięki czemu ludzie mieszkający w tym obszarze są jednymi z najzdrowszych na świecie, o ile przestrzegają diety tradycyjnej dla swojego regionu.
- Głóg: gdy 79 osób z cukrzycą typu 2 przyjmowało 1200 mg wyciągu z głogu przez szesnaście tygodni, ich średnie ciśnienie rozkurczowe zmniejszyło się.
I choć samo przyjmowanie jednego czy dwóch ziół to za mało, aby osiągnąć zdrowie, powyższe zioła to świetny dodatek do diety na nadciśnienie. Dodatkowy bonus – potrawy będą lepiej przyprawione i smaczniejsze.
Dofalabym jemiołe i melise przy nadciśnieniu.