W czasie boomu na dietę paleo na popularności zyskały bezzbożowe mąki. Jedną z nich jest mąka migdałowa – poznaj jej plusy, minusy i jak z niej korzystać.
Ponieważ termin “mąka” jest technicznie dowolnym słowem oznaczającym produkt powstały w wyniku silnego rozdrobnienia żywności, możemy spotkać się z takimi „wynalazkami” jak mąka z ciecierzycy, mąka kokosowa, mąka lniana czy mąka migdałowa.
Czym jest mąka migdałowa?
Mąka migdałowa jest wytwarzana ze zmielonych migdałów i można ją kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub w Internecie. W Internecie można znaleźć ją taniej, niż w sklepach stacjonarnych, dlatego jest to dobre miejsce, aby nie przepłacać. Zazwyczaj mąkę migdałową wytwarza się przez blanszowanie (usuwanie skórek), a powstałe migdały są następnie mielone do jak najdrobniejszej tekstury.
Korzyści z mąki migdałowej
Mąka migdałowa jest świetną alternatywą dla osób nietolerujących glutenu, ponieważ go nie zawiera. Jest również niskowęglowodanowa. Mąka migdałowa ma wysoką zawartość składników odżywczych i jest bardzo łatwa w użyciu. Być może najlepszą jej zaletą jest to, że zawiera prawie identyczny profil składników odżywczych jak całe migdały. Jest to godne uwagi, ponieważ migdały mają więcej składników odżywczych w jednej porcji niż jakikolwiek inny orzech.
Mąka migdałowa zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które zapewniają niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3. Omega-3 są potrzebne do krzepnięcia krwi, wzrostu komórek mózgowych, ochrony serca oraz obniżają ryzyko udaru.
W typowej porcji mąka migdałowa zawiera 11 gramów tłuszczu, z których 7 gramów jest zdrowymi dla serca tłuszczami jednonienasyconymi. Mąka ma również pokaźną dawkę witaminy E, która jest doskonałym przeciwutleniaczem. Jeśli martwisz się o poziom cukru we krwi, dobra wiadomość – mąka migdałowa ma niską zawartość cukru i wysoką zawartość białka.
Tworzenie własnej mąki migdałowej
Mąkę migdałową można stworzyć samodzielnie w domu. Należy obrane ze skórki i, jeśli chcesz usprawnić proces, wstępnie już pokrojone migdały umieścić w robocie kuchennym i zmielić je, aż tekstura mąki będzie Ci odpowiadać. Uważaj, aby nie dopuścić, żeby orzechy stały się tłuste (w tym momencie możesz zrobić masło migdałowe). Można tego uniknąć, wykonując ruch stop-start za pomocą włącznika i wyłącznika. Ciągłe ciepło (jeśli zostawisz procesor włączony) sprawi, że orzechy zaczną robić się tłuste, co nie będzie sprzyjało robieniu mąki.
Jak korzystać z mąki migdałowej
Mąka migdałowa jest niezwykle wszechstronna. Można jej użyć do wyrobu naleśników, gofrów, ciast, chleba bananowego paleo, babeczek paleo – możliwości są nieograniczone!
Jeśli znasz się na pieczeniu lub gotowaniu za pomocą zwykłej mąki, nie powinieneś mieć problemu z nauką, jak zamieniać lub używać mąki migdałowej! Mogą wystąpić pewne subtelne zmiany, jeśli dotychczas używałeś zwykłej mąki pszennej, ale da się je zniwelować np. używając dodatkowej połowy jajka. Ponadto niektóre przepisy mogą działać lepiej z dodatkowym całym jajkiem. Większość daje lepsze wyniki, jeśli używasz temperatury o 5°C niższej niż normalnie. Jeśli zdecydujesz się zmniejszyć temperaturę, upewnij się, że nieznacznie wydłużysz czas pieczenia/gotowania.
Zdjęcie: Depositphotos