Artykuł sponsorowany
Słońce to cenne źródło witaminy D, a także duża dawka energii. Jednak jego nadmiar jest bardzo szkodliwy. Zbyt długie i częste opalanie prowadzi do zmian barwnikowych, które mogą zamienić się w nowotwory.
Choć opalenizna ładnie wygląda, to niestety promienienie ultrafioletowe wytwarzane przez Słońce jest przyczyną nowotworów skóry. Wyróżniamy trzy rodzaje promieni słonecznych: UVA, UVB, UVC. Najgroźniejszy jest trzeci z nich, jednak jest on prawie w całości wchłaniany przez atmosferę.
Dermatolodzy ostrzegają, że opalanie stymuluje powstawanie komórek nowotworowych, a pojęcie bezpiecznego opalania po prostu nie istnieje. W celu ochrony przed wysokim promieniowaniem słonecznym, wytwarza się barwnik w skórze. Jego funkcją jest odbicie promieni słońca. W przypadku regularnego powtarzania się tego procesu, rośnie ryzyko, że skupiska barwnikowe mogą zamienić się w nowotwór.
Jednym z najgroźniejszych rodzajów nowotworów jest czerniak, którego wywołują promienie UVA. Główne przyczyny to:
- Nadmierna ekspozycja na Słońce.
- Korzystanie z solariów.
- Czynniki genetyczne i środowiskowe.
Jak rozpoznać czerniaka? Przede wszystkim osoby, które mają na ciele różne znamiona, na przykład pieprzyki czy piegi pod wpływem szkodliwych promieni ultrafioletowych mogą zmienić kształt, barwę czy rozmiar na większy. Taka zmiana może świadczyć o wystąpieniu czerniaka. Niebezpieczne komórki barwnikowe mogą być także zlokalizowane w miejscach takich jak: gałka oczna, błona śluzowa jamy ustnej i narządów płciowych, macierz paznokcia. Jednak blisko połowa chorujących na czerniaka nie ma objawów w postaci znamion na skórze.
Czerniak jak każdy nowotwór daje przerzuty. Jego zaawansowane stadium przesądza o nieskuteczności leczenia. Natomiast dzięki wczesnemu wykryciu, szanse na wyzdrowienie są bardzo duże. Czerniak groźny jest zwłaszcza dla osób, które mają jasną karnację skóry, dużą ilość znamion, regularnie korzystają z solariów i mają predyspozycje genetyczne. Dodatkowo, ryzyko wzrasta w sytuacjach, kiedy doznaliśmy poparzeń słonecznych w dzieciństwie.
Oprócz czerniaka, kąpiele słoneczne przyczyniają się także do osłabienia układu odpornościowego, wywołując zjawisko immunopresji. Wszystko na skutek działania szkodliwych promieni UVB.
Czy pamiętasz o profilaktyce?
Niestety pomimo ciągłego szerzenia świadomości wśród ludzi, wciąż zapominamy o profilaktyce. Rzadko wykonujemy badania z krwi i moczu, a tym bardziej rzadziej udajemy się do dermatologa, aby sprawdził czy nasza skóra wolna jest od niebezpiecznych znamion. Poza samobadaniem, w diagnostyce raka skóry wykorzystuje się także: badanie dermatoskopowe czy histopatologiczne.
To, co powinno nas zaniepokoić to często bezobjawowy przebieg czerniaka, który może zaatakować osoby w każdym wieku. Rzeczą niepokojącą jest także fakt, że wciąż bardzo dużo młodych ludzi jest nieubezpieczonych. Do najczęściej wymienianych powodów jest brak umów o pracę. Niestety także i przeświadczenie, że w młodym wieku nie jesteśmy narażeni na poważne choroby.
Chroń swoje zdrowie bo to największa wartość
Zazwyczaj wizyta u doktora nie należy do najprzyjemniejszej rzeczy. Dodatkowo, zniechęca nas także problem z zapisem do lekarza czy długie oczekiwanie w kolejkach. Czasami jest tak, że aby umówić się do wybranego specjalisty, musimy bardzo długo oczekiwać na przyznany nam termin wizyty. Jednak istnieją bardzo proste rozwiązania, ponieważ możemy wykupić ubezpieczenie zdrowotne (na przykład polisa zdrowotna z SIGNAL IDUNA). Warto pamiętać, że jeśli jesteśmy ubezpieczeni, możemy szybko podjąć niezbędne działania w przypadku nagłej choroby, wypadku czy złego samopoczucia. Także w trosce o naszych najbliższych możemy wykupić na przykład rodzinne pakiety ubezpieczeń zdrowotnych. Pamiętaj o tym, aby chronić swoje zdrowie, regularnie się badać i kontrolować u lekarzy bo wiele chorób może rozwijać się w twoim organizmie nie dając żadnych objawów.