Zespół nieszczelnego jelita jest chorobą, która w dzisiejszych czasach dotyka coraz to więcej osób. Wynika to nie tylko z niewłaściwej diety, ale również i nadmiernej ilości stresu czy ciągłego narażenia na toksyny. Czym charakteryzuje się tego typu schorzenie?
Objawy zespołu nieszczelnego jelita
Takie zaburzenia rozpoczynają się od pewnego stanu zapalnego śluzówki w jelicie cienkim. To wiąże się z jej podrażnieniem. Z czasem zostaje ona tak osłabiona, że odstępy pomiędzy komórkami są całkiem sporych rozmiarów, w związku z czym mogą przez nie przeniknąć molekuły oraz toksyny, choć powinny zostać wyeliminowane z organizmu. To wszystko prowadzi do sytuacji, gdy bakterie, wirusy, pasożyty czy niestrawione resztki pokarmu przedostają się z wnętrza jelita do krwiobiegu przez uszkodzoną oraz nieszczelną błonę śluzową. Gdy to się stanie, to w całym organizmie powstaje stan zapalny, co może prowadzić do szeregu chorób.
Badacze zwrócili uwagę na pewne choroby towarzyszące zespołowi nieszczelnego jelita. Są to między innymi:
- alergia
- astma
- autyzm
- choroby autoimmunologiczne
- egzema i łuszczyca
- zapalna choroba jelit
- reumatoidalne zapalenie stawów
- cukrzyca
Skąd właściwie wiadomo, że mamy zespół nieszczelnego jelita?
Otóż istnieją pewne podstawowe objawy towarzyszące tej chorobie. Wyróżnić można tutaj:
1.Wrażliwość na pewne pokarmy
W przypadku osób chorych często pojawiają się reakcje organizmu na pewne składniki zawarte w produktach spożywczych. Najczęściej problematyczny jest gluten oraz nabiał.
2. Choroby zapalne jelit
Naukowcy z Węgier odkryli, że podwyższona przepuszczalność jelit często występuje u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Podobna sytuacja dotyczy także pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna.
3. Choroby autoimmunologiczne
Zespół nieszczelnego jelita dość często przyczynia się do chorób autoimmunologicznych. Jeśli mamy więc tego rodzaju dolegliwości, to warto poszukać ich przyczyn.
4. Problemy z tarczycą
Okazuje się także, że choroba nieszczelnego jelita może mieć bezpośredni wpływ na schorzenie Hashimoto, prowadzące do niedoczynności tarczycy, zaburzenia metabolizmu, zmęczenia, depresji, przyrostu masy ciała oraz wielu innych dolegliwości.
5. Problemy z wchłanianiem
Zespół nieszczelnego jelita może spowodować różne niedobory żywieniowe. Często pojawia się na przykład deficyt witaminy B12, magnezu czy kluczowych enzymów, które pomagają trawić jedzenie. Stąd w przypadku niektórych osób konieczna bywa suplementacja.
6. Stany zapalne skóry
Szczególnie często występuje tutaj trądzik i łuszczyca.
Poza tym w przypadku zespołu nieszczelnego jelita występują:
- wzdęcia
- zmęczenie
- bóle stawów
- bóle głowy
- przybieranie na wadze
Przyczyny choroby
Istnieją cztery główne przyczyny nieszczelnego jelita, do których należą:
- Zła dieta
- Chroniczny stres
- Przeciążenie toksynami
- Brak równowagi bakteryjnej
Leczenie
Podstawą leczenia zespołu nieszczelnego jelita jest zmiana diety. Przede wszystkim należy wyeliminować cukier, pszenicę i produkty przetworzone. Ponieważ nieszczelne jelita wiążą się nieodłącznie z dysbiozą jelitową, czyli zaburzeniem ilości, składu i funkcjonowania mikroflory jelitowej należy zadbać także o właściwą podaż probiotyków. Warto też przeprowadzić detoks i stosować produkty, które wspomogą organizm w oczyszczeniu organizmu z nagromadzonych toksyn.
Maślan Sodu – może wspierać leczenie problemu nieszczelnych jelit
Warto zwrócić uwagę na Maślan Sodu. Poczytaj sobie obszerne artykuły na ten temat tutaj: Uwolnij swój brzuch: Odkryj, jak Maślan Sodu może zakończyć Twoje problemy z wzdęciami, jelitami i nie tylko
Powodzenia!
Zdjęcie: Depositphotos