Czy znasz medyczne zastosowania miodu?

Czy znasz medyczne zastosowania miodu?

Poza tym, że jest substancją naturalnie słodzącą, surowy miód ma kilka zastosowań leczniczych. Przeczytaj w jakich sytuacjach możesz go wykorzystać i nie zapomnij, aby zawsze mieć w swojej kuchni trochę zapasu tego leczniczego, a w dodatku smacznego środka.

Miód ma właściwości lecznicze, ponieważ jest pełny cukru, a jednocześnie ma niewielką lub zerową zawartością wody. Miód często pobiera wodę z mniej stężonych roztworów, z którymi wchodzi w kontakt, poprzez proces zwany osmozą.

Bakterie i inne drobnoustroje, które są “mniej skoncentrowanymi roztworami”, nie mogą żyć i rozwijać się w miodzie. Podczas gdy niektóre rodzaje bakterii mogą przetrwać w miodzie w formie uśpionych przetrwalników, pozostaną one nieaktywne, dopóki nie znajdą się poza miodem.

Miód zawiera również antyoksydanty, które neutralizują wiele reakcji chemicznych, takich jak te wykorzystywane przez zarazki, komórki rakowe i nasze własne komórki odpornościowe, które mogą powodować stan zapalny. Przeciwutleniacze w miodzie mogą uczynić większość toksycznych chemikaliów nieszkodliwymi.

Ponieważ pszczoły wytwarzają miód, aby karmić swoje młode, często zawiera on składniki, które są antybakteryjne i stymulują układ immunologiczny. Może nawet zawierać dodatkowe składniki, które są unikalne dla konkretnych roślin, z których pyłek pszczoły pobrały, aby zrobić miód.

Oto niektóre z medycznych zastosowań miodu:

  • Lek przeciwkaszlowy – Miód jest środkiem silnie tłumiącym kaszel. Uważa się, że działa łagodząco, co oznacza, że ​​pokrywa śluzówkę gardła, aby zmniejszyć podrażnienie i zniwelować odruch kaszlowy. Miód jest bardziej skuteczny niż dekstrometorfan, standardowy środek tłumiący kaszel, który można znaleźć w lekach na kaszel dostępnych bez recepty.
  • Uśmierzanie bólu gardła – Wymieszaj trochę miodu ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny i wypij miksturę. Picie tej mieszanki pomoże złagodzić ból gardła lub zmniejszyć podrażnienie.
  • Zwiększanie energii – Miód zawiera glukozę, która może pomóc zwiększyć poziom energii. Użyj łyżki miodu, jeśli potrzebujesz zastrzyku energii.
  • Wzmacnianie układu immunologicznego – Miód zawiera także składniki odżywcze o właściwościach antybakteryjnych i przeciwwirusowych. Zjedz łyżkę miodu lub regularnie wypij naturalną mieszankę miodu, aby pomóc swojemu organizmowi zwalczyć infekcje i wirusy.
  • Koi rozstrój żołądka lub zgagę – Połącz łyżkę octu jabłkowego i jedną łyżkę miodu z kubkiem ciepłej wody. Wymieszaj wszystko i wypij roztwór, aby złagodzić rozstrój żołądka lub zgagę.
  • Leczenie oparzeń – Nałóż trochę miodu na poparzoną powierzchnię lub stosuj jako kojący substytut kremu na oparzenia słoneczne.
  • Opatrunek na rany – Miód jest niezawodnym środkiem do leczenia infekcji ran. Aby użyć miodu jako opatrunku na rany, oczyść ranę i usuń ew. obce ciała i martwą tkankę. Teraz czas na opatrunek. Upewnij się, że ucinasz gazę w nieco większym rozmiarze niż rana. Użyj 10-procentowego roztworu miodu, aby uzyskać optymalny efekt bakteriobójczy. Rany często uwalniają płyny, więc używaj mieszaniny, która jest skoncentrowana, aby nie była zbyt rozcieńczona. Spróbuj użyć mieszaniny jednej części miodu i czterech części czystej wody. Zauważ, że musisz umieścić roztwór na opatrunku, a nie bezpośrednio na ranie. Przykryj opatrunek wodoodpornym materiałem, aby zapobiec zakażeniom przenoszonym przez muchy lub inne owady (miód może je zwabić). Zmieniaj opatrunek raz lub dwa razy dziennie.

Uwaga:

Należy pamiętać, że nie można stosować miodu jako lekarstwo dla osób cierpiących na alergie na pyłki, szczególnie jeśli miód pochodzi od pszczół żywiących się tym konkretnym pyłkiem.

 

Zdjęcie: Depositphotos

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.