Wiele jest dolegliwości zdrowotnych, ale niewiele jest tak wstydliwych i kłopotliwych jak biegunka. Ciężko sobie wyobrazić wysiedzenie ośmiu godzin w pracy lub szkole podczas takiego problemu. Czasem niestety każdemu z nas biegunka może się przytrafić. Całe szczęście są na to naturalne sposoby, które można z powodzeniem wykorzystać, aby opanować kryzys.
Z bardzo dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że w ciągu całego życia każdemu z nas przynajmniej raz przytrafi się biegunka. Zazwyczaj nie jest to groźny stan, może być jednak problematyczny i wstydliwy. Może trwać kilka godzin lub ciągnąć się przez 2-3 dni. Poniżej lista kilku naturalnych sposobów na biegunkę.
Imbir
Jak już zapewne wiecie, imbir przynosi bardzo wiele korzyści zdrowotnych i jest skuteczny w radzeniu sobie z wieloma problemami zdrowotnymi. Tradycyjnie używany był także w leczeniu zatruć pokarmowych. Pomocny jest także w zwalczaniu skurczy i bólu brzucha. Można zrobić wodę imbirową lub posiekać go na drobne kawałki i dodać do miodu.
Herbata rumiankowa
Jeśli cierpisz na biegunkę lub bóle brzucha, warto abyś spróbował herbaty rumiankowej. Rumianek ma wiele właściwości, wśród nich także działanie rozkurczowe. Oznacza to, że będzie pomocny w zwalczaniu okropnych bóli brzucha, które często towarzyszą biegunce. Ta ziołowa herbata może także zmniejszyć stan zapalny jelit. Regularne picie herbaty rumiankowej może zapobiegać zbyt częstym pojawianiu się biegunek.
Biały ryż
Biały ryż jest pomocny podczas biegunki, ponieważ jest jednym z najlżej strawnych pokarmów. W dodatku, może dodać stolcom nieco objętości i tekstury. Powinno zaczynać się od jedzenia małych ilości ryżu. Z czasem jak stan się poprawia, można stopniowo zwiększać ilość konsumowanych porcji. Należy unikać ostrych przypraw i sosów.
Odpowiednia dawka płynów
Jedną z najpopularniejszych komplikacji po biegunce jest odwodnienie. Za każdym razem, kiedy stolec jest luźny, ciało człowieka traci cenne składniki odżywcze i elektrolity. Biegunce czasem towarzyszą też wymioty, co jeszcze bardziej pogarsza sprawę i zwiększa ryzyko odwodnienia. Gdy tylko zaczniesz mieć biegunkę, koniecznie zwiększ ilość wypijanych płynów. Nie oznacza to, aby wypić duszkiem litr wody – lepiej pić regularnie małe porcje. Unikać należy natomiast napojów z kofeiną i kolorowych napojów gazowanych. Niewskazane jest także mleko.
Owoce i warzywa
Owoce i warzywa mają wiele wartości odżywczych. Dostarczają ciału wodę, elektrolity i błonnik, co może być bardzo pomocne, kiedy mamy do czynienia z biegunką. Jeśli nie przepadasz za surowymi owocami i warzywami, zawsze pozostaje Ci opcja zrobienia smoothie, aby uprzyjemnić sobie ten posiłek. Pamiętaj tylko, aby obserwować swoje symptomy, ponieważ niektórzy źle znoszą zbyt duże dawki cukru zawartego w owocach.
Odpowiedna ilość odpoczynku
Gdy biegunka mocno daje o sobie znać, może dojść nie tylko do odwodnienia, ale też do uczucia wyczerpania. Wtedy ważne jest, aby dać sobie czas na odpoczynek i pozwolić ciału się zregenerować. Zawsze staraj się unikać intensywnych aktywności i ćwiczeń, kiedy doświadczasz intensywnych symptomów biegunki.
Olejek z mięty pieprzowej
Olejek z mięty pieprzowej to jeden z tych olejków eterycznych, które przez wieki używane były w połączeniu z tradycyjnymi metodami leczniczymi. Ostatnie badani pokazały, że olejek z mięty pieprzowej redukuje stany zapalne w jelitach, jednocześnie łagodząc przewód pokarmowy. Co więcej, składniki tak jak mentol i monoterpeny mogą pomóc uporać się ze skurczami i bólami żołądka.
Ostrożnie z lekami przeciwbiegunkowymi
Jeśli często dopada Cię biegunka, należy zbadać czy nie jest to objaw jakiegoś groźniejszego problemu. O ile każdy może się czasem zatruć lub złapać jakiegoś wirusa, o tyle regularne występowanie biegunek nie jest normą i powinno zostać zdiagnozowane.
Jeśli natomiast biegunka przytrafia Ci się tylko czasami, w wyjątkowych sytuacjach nie ma powodów, aby brać leki przeciwbiegunkowe (chyba, że jest to jakaś sytuacja bez wyjścia, kiedy nie możemy tego czasu spokojnie przeczekać w domu). Biegunka to sposób organizmu na szybkie wyrzucenie toksyn, bakterii i pasożytów, które mogły zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. O ile nie zdarza się zbyt często, lepiej pozwolić organizmowi naturalnie się w ten sposób oczyścić.
Źródło: https://www.naturalnewsblogs.com/9-natural-remedies-diarrhea/
Smecta, czyli lek. Tak, wiem, naturalne sposoby, ale co z tego, skoro żaden z takich cudów nie dawał u mnie efektów? A przecież głównie chodzi o to, żeby widać było jak najszybszą zmianę. Bez leków daleko nie zajedziecie.