Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) charakteryzuje szereg objawów, które pojawiają się u kobiet w trakcie dwóch ostatni tygodni cyklu menstruacyjnego. Takie nieprzyjemne dolegliwości dotyczyć mogą nawet i 85 procent miesiączkujących kobiet. Najczęściej rozpoczynają się mniej więcej 5 do 11 dni przed miesiączką.
Charakterystyczne objawy PMS
Zespół napięcia przedmiesiączkowego może powodować zarówno objawy fizyczne jak i emocjonalne czy psychiczne.
- Do fizycznych dolegliwości zaliczymy obrzęk i tkliwość piersi, wzdęcia brzucha, retencję płynów, zaparcia, biegunkę, bóle mięśni i stawów, bóle głowy i migreny, zwiększenie apetytu, przyrost masy ciała oraz trądzik.
- Emocjonalne i behawioralne objawy to depresja, niepokój i napięcie, bezsenność lub nadmierna senność, zmiana libido, drażliwość, wahania nastroju, wybuchy złości, problem z koncentracją, zmęczenie oraz ospałość.
- U 20 procent kobiet doświadczających PMS, objawy są niezmiernie dotkliwe, a 8 procent posiada tak skrajne dolegliwości, że problem ów nazywa się przedmiesiączkowymi zaburzeniami dysforycznymi (PMDD).
Przyczyny zespołu napięcia przedmiesiączkowego
Wiele czynników może przyczyniać się do PMS. Jest to między innymi brak równowagi hormonalnej, nieodpowiednia dieta, alergie pokarmowe, stres czy depresja. Inne czynniki to hipoglikemia, problemy tarczycy, toksyny środowiskowe, zaburzenia czynności wątroby oraz niedobory żywieniowe.
Na szczęście można zapobiegać i leczyć PMS za pomocą zmiany diety i stylu życia. Zanim jednak zdecydujemy się na leczenie, to skonsultujmy się z lekarzem, ponieważ musi on wykluczyć choroby, które mają podobne objawy. Wśród nich jest między innymi niedokrwistość, endometrioza, zaburzenia tarczycy, zespół jelita drażliwego, zespół przewlekłego zmęczenia czy choroby tkanki łącznej i choroby reumatologiczne.
Gdy określimy przyczyny PMS, to możemy się nimi zająć poprzez zmianę diety i stylu życia, aby przywrócić ciału równowagę.
Proste sposoby na PMS
Właściwa dieta
Na początku najlepiej rozpocząć od dietetycznych zmian. Przede wszystkim musimy zaprzestać stosowania diety bogatej w mięso, tłuszcz, cukier i sól, gdyż takie produkty mogą powodować zmiany hormonalne, a w konsekwencji nasilić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Dobrym krokiem jest też całkowite wyeliminowanie wszelkich napojów zawierających kofeinę i zaprzestanie picia alkoholu. Tego rodzaju składniki utrudniają bowiem proces detoksykacji wątroby, a tym samym pogarszają wszelkie objawy.
Unikajmy żywności powodującej alergie, takiej jak produkty mleczne czy pszenica. Często zakłócają one funkcje jelit, co może wywołać PMS lub pogłębić jego objawy.
W przypadku takich kobiecych dolegliwości najlepiej sprawdza się dieta oparta na produktach roślinnych, ponieważ prowadzi ona do zmniejszenia krążących we krwi estrogenów. Zwiększone spożycie warzyw, owoców, orzechów, nasion i ziaren może być więc korzystne.
Poziom cukru we krwi unormujemy poprzez jedzenie produktów roślinnych, zdrowych tłuszczów i białka. Postarajmy się również ostatni posiłek jeść co najmniej trzy godziny przed pójściem spać. Unikajmy ksenoestrogenów i pestycydów, które często są składnikami sklepowej żywności. Najlepiej wybierać jedzenie ekologiczne.
Jedzmy więcej ryb takich jak sardynki, śledzie i dziki łosoś, ponieważ zawierają one dużą ilość kwasów omega-3, w związku z czym mają działanie przeciwzapalne.
Problem zaparć
Unikajmy zaparć, gdyż spowalniają one detoksykację wątroby, w związku z czym znacznie zwiększa się poziom estrogenu w organizmie. Warto więc do diety wprowadzić więcej błonnika. Można też spożywać łyżkę oleju kokosowego przed posiłkiem.
Ćwiczenia i sauna
Ważnym elementem są też ćwiczenia bądź sauna, które wspomagając pocenie się, pozwalają usunąć toksyny z organizmu. Idealnie byłoby, gdybyśmy każdego dnia poświęcili 30 minut na aktywność fizyczną. Alternatywnie, możemy spędzić od 10 do 20 minut w saunie.
Wyeliminujmy stres.
Gdy jest on przewlekły, to może nasilać objawy PMS. Warto więc znaleźć swoje własne sposoby radzenia sobie ze stresem. Może to być gorący prysznic bądź kąpiel z dodatkiem aromatycznego olejku. Świetnie sprawdza się również masaż relaksujący.
Detoks
Z punktu widzenia medycyny chińskiej odtruwanie wątroby może pomóc złagodzić PMS. Warto więc zastosować koktajle detoksykacyjne.
Suplementy
W przypadku PMS szczególne znaczenie ma magnez, który ułatwia nam relaks. Pomaga także w obniżaniu wysokiego ciśnienia krwi i działa przeciwzapalnie. Możemy więc stosować suplement, aby uzupełnić niedobory, jednak najlepiej wzbogacić naszą dietę o produkty bogate w magnez jak na przykład orzechy czy nasiona.
Kwasy omega 3 działają natomiast przeciwzapalnie. Warto więc zadbać o ich obecność w naszym menu.