Pielęgnacja skóry podatnej na odparzenia

Pielęgnacja skóry podatnej na odparzenia

Artykuł partnera

Odparzenia najczęściej kojarzą nam się z niemowlętami, jednak dotykają one także dorosłych. Jak sobie z nimi radzić?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle są odparzenia. Definiuje się je jako zmiany skórne, które pojawiają się zazwyczaj w wyniku pojawienia się dwóch czynników – nadmiernego pocenia się oraz tarcia o siebie dwóch powierzchni skóry lub skóry o ubranie.

Delikatna skóra niemowlaków

Najczęściej odparzenia dotykają niemowlęta, których pupy w wyniku długotrwałego kontaktu z pieluszką są bardzo podatne na podrażnienia oraz odparzenia. Skóra niemowląt jest bardzo delikatna i wyjątkowo wrażliwa. Nie posiada ona jeszcze w pełni wykształconego płaszcza hydrolipidowego. Zbyt rzadkie zmienianie pieluszki również nie pomaga – skóra pod pieluszką jest wilgotna, a nieoddychający materiał pieluszki powoduje podwyższona temperaturę w tych okolicach. Właśnie dlatego u niemowląt odparzeniem dotknięte są najczęściej okolice pośladków i pachwin. Ważne jest, aby dobrze dbać o te newralgiczne okolice przeznaczonymi do tego produktami, np. sudocrem zastosowanie.

Odparzenia – problem dotyczący nie tylko niemowląt

Chociaż o oparzeniach najczęściej mówi się w kontekście problemów niemowlęcych, tak naprawdę dotykają one także wielu dorosłych. Najczęściej dotykają one osoby otyłe i z nadwagą. Pojawiają się w wyniku tarć pomiędzy fałdami skóry (u kobiet często jest to okolica pod biustem). Miejsca te są narażone na tarcia, a także nadmierne pocenie się w wyniku podwyższonej temperatury.

Odparzenia mogą też czasem spotkać osoby regularnie uprawiające sport (np. ćwiczenia na siłowni, jazda na rowerze), w czasie których dochodzi do tarcia o siebie ciepłych, często także wilgotnych od potu części ciała. Czynnikami sprzyjającymi tworzenie się odparzeń są m.in. skłonność do nadmiernego pocenia sią, niedokładna higiena ciała, nadwaga i otyłość.

Grupą osób narażonych na odparzenia są także osoby starsze, których stan zdrowia nie pozwala na poruszanie się, nawet do toalety. Leżąc całymi dniami oraz korzystając z pieluch, osoby takie podatne są na odleżyny i odparzenia.

Odparzoną skórę dorosłych należy pielęgnować z taką samą dbałością jak skórę niemowląt, pielęgnując ją odpowiednimi produktami.

Sudocrem na odparzenia

Sudocrem ulotka wyjaśnia, że krem jest przeznaczony nie tylko niemowląt, lecz także do pielęgnacji skóry dorosłych narażonych na drażniące działanie moczu, odleżyny i odparzenia: www.sudocrempolska.pl

Można go stosować także w pielęgnacji skóry z zadrapaniami, w otarciach naskórka, niewielkich podrażnieniach termicznych, po goleniu i depilacji, odczynach po ukąszeniach owadów i przy spierzchnięciach.

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.