Pieluchomajtki nie muszą powodować podrażnień. Jak się przed nimi chronić?

Pieluchomajtki nie muszą powodować podrażnień. Jak się przed nimi chronić?

Artykuł sponsorowany

Konieczność korzystania z pieluchomajtek zwiększa podatność skóry na podrażnienia okolic intymnych. Przypadłość ta znacznie zmniejsza komfort osoby noszącej wyroby chłonne, ale także w krótkim czasie może przerodzić się w bolesne zmiany skórne, takie jak odparzenia, a nawet odleżyny. Jak zatem się przed nimi chronić?

Pieluchomajtki – jak dobrać rozmiar i chłonność?

Dobranie odpowiedniego wyrobu chłonnego jest w tym przypadku kluczowe. W zależności od potrzeb możemy wybierać między wkładkami urologicznymi na lekkie i średnie nietrzymanie moczu, majtkami chłonnymi, pieluchami anatomicznymi do średniej i ciężkiej inkontynencji czy wspomnianymi pieluchomajtkami. Istotne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Zbyt mały wyrób chłonny może ocierać skórę, zbyt duży zaś będzie przepuszczać mocz, który ma silne właściwości drażniące. Oba przypadki mogą wywołać podrażnienia okolic intymnych, a w konsekwencji także odparzenia. Aby tego uniknąć, musimy dobrać rozmiar optymalny, dostosowany do indywidualnych potrzeb. Należy zmierzyć obwód talii oraz bioder i na tej podstawie wybrać wyrób z tabeli rozmiarów producenta.

Nie zapominajmy także o poziomie chłonności, który pozwoli na wygodne użytkowanie pieluchomajtek. Statystyki pokazują, że częściej wybieramy wyrób o wyższej chłonności, niż jest to potrzebne. To zrozumiałe – chcemy czuć się bezpiecznie i komfortowo. Dlatego warto prowadzić dziennik mikcji, by korzystać z pieluchomajtek o poziomie chłonności dopasowanym do naszych potrzeb.

Pieluchomajtki – zalety paroprzepuszczalności

Wyroby chłonne powinny nie tylko utrzymywać mocz w środku, ale także umożliwić skórze swobodne oddychanie. W tym również przepuszczanie pary wodnej na zewnątrz, by wyeliminować jakąkolwiek wilgoć, która mogłaby spowodować podrażnienia. Przy wyborze pieluchomajtek warto upewnić się, iż są one pokryte materiałem umożliwiającym przepływ powietrza, na przykład paroprzepuszczalnym laminatem. Możemy sprawdzić jego działanie w warunkach domowych. Wystarczy wlać wrzątek do kubka, a na nim położyć fragment wyrobu chłonnego. Następnie należy przykryć go spodkiem i poczekać 5 minut. Jeśli na spodku pojawiła się para wodna oznacza to, że laminat jest paroporzepuszczalny. To gwarantuje skórze optymalną ochronę przed podrażnieniami okolic intymnych.

Odparzenia – jak zapobiegać?

Regularna zmiana pieluchomajtek i zachowanie zasad higieny to istotny aspekt zabezpieczenia przed podrażnieniami okolic intymnych i odparzeniami. Musimy jednak także zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Pamiętajmy o jej dokładnym oczyszczaniu, regeneracji i ochronie. Jak to zrobić?

Warto stosować kosmetyki o naturalnym pH, by nie naruszać bariery hydrolipidowej, która chroni skórę przed wysuszeniem. Pożądanymi składnikami w tego typu produktach są:

  • mocznik – pobudzający regenerację skóry, nawilżający i zmiękczający zrogowaciałe komórki naskórka
  • pantenol – prowitamina B5 odpowiadająca za regenerację skóry
  • tlenek cynku – poprawiający elastyczność i jędrność
  • arginina – dogłębnie nawilżająca, a także łagodząca podrażnienia okolic intymnych. Wpływa pozytywnie na proces gojenia się ran.

Pamiętajmy także, by w żadnym wypadku nie bagatelizować pojawienia się nawet drobnych zaczerwienień. Uważne obserwowanie skóry, pielęgnowanie jej i korzystanie z odpowiednich wyrobów chłonnych powinno jednak uchronić nas przed nieprzyjemnościami związanymi z podrażnieniami i odparzeniami.

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.