Czerwona koniczyna – zioło nie tylko dla kobiet!

Czerwona koniczyna – zioło nie tylko dla kobiet!

Znalezienie czterolistnej koniczyny może przynieść szczęście, ale to przyjmowanie czerwonej koniczyny jako zioła leczniczego może przynieść zdrowie, a co za tym idzie, jeszcze więcej szczęścia!

Ludzie doceniali właściwości lecznicze różowo-czerwonych kwiatów czerwonej koniczyny od pokoleń. Zwłaszcza kobiety przekazywały sobie wiedzę o czerwonej koniczynie jako lekarstwie na kobiece problemy, takie jak zespół napięcia przedmiesiączkowego czy objawy menopauzy.

W czasach współczesnych, badania naukowe poparły tradycyjne zastosowania tego zioła, w tym jego działanie wspierające mocne kości, zdrowie krwi, wzrost włosów i zdrowie psychiczne. W przypadku kobiet, koniczyna czerwona może również łagodzić objawy menopauzy. Co do korzyści dla mężczyzn, uważa się, że wspiera zdrowie prostaty.

Czym jest czerwona koniczyna?

Koniczyna czerwona (Trifolium pratense) – znana również jako koniczyna, koniczyna łąkowa lub dzika koniczyna – jest rośliną należącą do rodziny bobowatych, występującą w Europie, zachodniej Azji i północno-zachodniej Afryce. Czerwona koniczyna zawiera izoflawony. Izoflawony są rodzajem fitoestrogenów, które są związkami chemicznymi podobnymi do jednego z naszyhc hormonów – estrogenu. Chociaż może to zapewniać najbardziej znaczące korzyści dla kobiet, czerwona koniczyna ma również wiele do zaoferowania zdrowiu mężczyzn.

Korzyści i zastosowania czerwonej koniczyny

Ludzie tradycyjnie używali czerwonej koniczyny jako lekarstwa na dolegliwości takie jak astma, krztusiec, wrzody skórne, niestrawność czy dna moczanowa. Kwiaty i liście koniczyny są jadalne, więc można dodawać je do sałatek lub zaparzać w gorącej herbacie. Można także do kąpieli dodawać zmielone kwiaty, aby złagodzić swędzenie skóry lub stosować miejscowo w formie maści. Wiele osób przyjmuje koniczynę w postaci kapsułek lub płynnego ekstraktu. Poniżej niektóre z najlepiej udokumentowanych działań koniczyny.

Łagodzi objawy menopauzy

Obiecujące badania sugerują, że koniczyna czerwona może pomóc kobietom w okresie menopauzy. Menopauza powoduje zmiany fizyczne, w tym problemy ze snem, suchość skóry, suchość pochwy, przyrost wagi lub utratę wagi i uderzenia gorąca. Podobnie jak w przypadku witaminy E i szałwii, badania sugerują, że czerwona koniczyna może zmniejszać liczbę uderzeń gorąca, jakich doświadczają kobiety i pomagać w innych objawach menopauzalnych. Jako bonus, czerwona koniczyna może również polepszyć nastrój i zwiększyć libido u kobiet!

Poprawia siłę kości

Wraz z wiekiem dochodzi do utraty gęstości kości. Może to dotknąć obu płci, ale ze względu na zmiany hormonalne, jest szczególnie powszechne u kobiet po menopauzie. Hormonalna terapia zastępcza (HRT) ma na celu zapobieganie utracie gęstości kości i osteoporozie. Niestety badania wskazują, że HRT zwiększa ryzyko raka piersi i chorób serca. Koniczyna czerwona, dla porównania, poprawia zawartość mineralną kości i ich siłę – bez negatywnych skutków ubocznych.

Wspiera zdrowie skóry

Twoja skóra to Twój największy organ. Ponieważ znajduje się na zewnątrz ciała, skóra jest wrażliwa na szkodliwe czynniki otoczenia, takie jak wysuszające działanie promieni słonecznych, ogrzewanie, a nawet klimatyzacja. Przyjmowana doustnie lub nakładana zewnętrznie na skórę, czerwona koniczyna może łagodzić różne dolegliwości skórne. Badania sugerują, że zażywana w kapsułkach może poprawić strukturę i nawilżenie skóry, a także polepszyć zdrowie skóry głowy.

Wspiera zdrowie serca

Czerwona koniczyna wspomaga zdrowie serca poprzez regulowanie ciśnienia krwi. Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do powstania skrzepów krwi, a nawet udaru. Jednak badania sugerują, że suplementacja czerwoną koniczyną może normalizować ciśnienie krwi. Ponadto, czerwona koniczyna może rozrzedzać krew – pomaga to zapobiegać krzepnięciu krwi, które może prowadzić do udaru mózgu. Ten “kwiat mocy” ma nawet właściwości ochronne, które chronią przed poważnymi i śmiertelnymi chorobami sercowo-naczyniowymi.

Polepsza nastrój

Koniczyna czerwona jest jednym z wielu ziół leczniczych, które analizowano pod kątem wpływu na lęk i depresję. Jedno z badań wykazało poprawę nastroju u ponad 75% kobiet, które przyjmowały ekstrakt z czerwonej koniczyny. Kolejny przegląd badań nad ziołowymi lekami dla zdrowia psychicznego (w tym koniczyny czerwonej, kava kava i kopru włoskiego) ujawnił obiecujące wyniki dla koniczyny czerwonej. Kwiaty koniczyny są naturalnym wzmacniaczem nastroju i pomogły złagodzić niepokój w kilku badaniach.

Działa na korzyść zdrowia prostaty

Może się wydawać, że wiele korzyści z czerwonej koniczyny dotyczy tylko kobiet, ale ta mała roślinka oferuje również duże korzyści dla zdrowia mężczyzn. Antygeny swoiste dla prostaty (PSA) to białka wytwarzane przez gruczoł krokowy. Zwiększenie ich liczby może sugerować szereg powikłań prostaty, w tym powiększenie lub zapalenie gruczołu, a nawet poważne choroby. W jednym z badań mężczyźni, którzy przyjmowali ekstrakt z czerwonej koniczyny, zauważyli, że ich PSA spadły o ponad 30 procent. U tych mężczyzn poprawiła się funkcja prostaty bez żadnych niepożądanych efektów ubocznych.

Jak zrobić herbatę z czerwonej koniczyny

Herbatka ziołowa to łatwy sposób na cieszenie się koniczyną czerwoną. Możesz kupić gotowe do zaparzenia torebki z czerwonej koniczyną lub zrobić własną – co jest bardzo proste.

Składniki:

  • Koniczyna czerwona, suszona
  • Gorąca woda
  • Surowy miód (opcjonalnie)

Wskazówki:

  1. Wsyp jedną łyżkę stołową kwiatów czerwonej koniczyny do zaparzacza do herbat.
  2. Zalej wrzątkiem filiżankę z czerwoną koniczyną i zaparzaj przez 15 minut.
  3. W razie ochoty osłodzić miodem.

Możesz również dodać kwiaty czerwonej koniczyny bezpośrednio do wrzącej wody i odcedzić przed wypiciem. Pij taki napar do dwóch lub trzech razy dziennie.

Środki ostrożności i skutki uboczne

Naturalne zioła mogą wydawać się nieszkodliwe, ale mogą potencjalnie wchodzić w interakcje z lekami, suplementami i niektórymi chorobami. Na przykład, herbata z czerwonej koniczyny może łagodzić skurcze menstruacyjne, ponieważ działa jak stymulant macicy, ale z tego właśnie powodu nigdy nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży, ponieważ może to zwiększyć ryzyko poronienia. Podobnie kobiety karmiące piersią powinny unikać używania czerwonej koniczyny.

Jako fitoestrogen, koniczyna naśladuje hormony i dlatego nie powinna być przyjmowana przez nikogo, u kogo zdiagnozowano choroby hormonozależne, takie jak rak piersi, rak macicy lub jajnika, endometrioza lub mięśniaki macicy bez konsultacji z lekarzem lub doświadczonym zielarzem.

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.