Forma witaminy B3 znacznie zmniejsza ryzyko raka skóry

Forma witaminy B3 znacznie zmniejsza ryzyko raka skóry

Nasze ciała potrzebują regularnej ekspozycji na słońce, aby zsyntetyzować witaminę D. Jednak w tym przypadku więcej nie znaczy lepiej. Okazuje się, że forma witaminy B3 może zmniejszać ryzyko nieczerniakowego raka skóry. 

Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne jest jednym z wielu czynników, które mogą prowadzić do wystąpienia raka skóry. Jeśli często wystawiasz swoją skórę na działanie słońca, szczególnie na szerokościach geograficznych bliżej równika, możesz być narażony na wysokie ryzyko zachorowania na raka skóry. Na szczęście, przyjmowanie regularnych dawek nikotynamidu może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na nieczerniakowego raka skóry.

Nikotynamid jest aktywną formą witaminy B3 lub niacyny. Jest prekursorem dinukleotydu nikotynamidoadeninowego (NAD) i fosforanu dinukleotydu nikotynamidoadeninowego (NADP), które mogą ułatwić reakcje enzymatyczne niezbędne dla metabolizmu organizmu. Zarówno w badaniach laboratoryjnych, jak i na zwierzętach wykazano, że nikotynamid ma korzystny wpływ na zapobieganie niektórym nowotworom skóry.

Jak witamina B3 zmniejsza ryzyko zachorowania na raka skóry

Badanie, które zostało opublikowane w New England Journal of Medicine, wykazało, że nikotynamid może znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia nieczerniakowego raka skóry u pacjentów wysokiego ryzyka o około 23 procent. Co więcej, suplementacja witaminą B3 była bardzo dobrze tolerowana i nie wykazywała niepożądanych skutków ubocznych. W badaniu naukowcy obserwowali 386 zdrowych uczestników, z których wszyscy mieli historię przynajmniej dwóch nieczerniakowych nowotworów skóry w ciągu ostatnich pięciu lat. W ciągu 12 miesięcy uczestnicy otrzymywali dawkę 500 mg nikotynamidu dwa razy dziennie (w grupie badawczej) lub placebo (w grupie kontrolnej). Wyniki pokazały, że tempo rozwoju nowych nieczerniakowych raków skóry było o 23 procent niższe niż u osób przyjmujących nikotynamid niż u tych, którym podano placebo.

Najczęstszym typem nieczerniakowego raka skóry jest rak podstawnokomórkowy, stanowiący około 80 procent wszystkich nowotworów skóry. Naukowcy stwierdzili również, że uczestnicy, którym podano suplement witaminy B3, mieli o 20 procent mniej rozpoznań raka podstawnokomórkowego.

Naukowcy uważają, że istnieją dwa główne sposoby, w jakie nikotynamid może pomóc w ochronie przed rakiem skóry. Przede wszystkim nikotynamid ma zdolność zwiększania zdolności Twojego ciała do naprawy uszkodzonego DNA. Twoje ciało polega na ATP do naprawy uszkodzonego DNA, a nikotynamid przyczynia się do zwiększonej produkcji ATP. Po drugie, promieniowanie ultrafioletowe słońca może tłumić działanie układu odpornościowego w skórze. Nikotynamid może pomóc w ochronie skóry przed tą immunosupresją wywołaną przez promieniowanie.

Inne sposoby na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka skóry

Suplementacja nikotynamidem wydaje się nie mieć żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Z tego powodu niektórzy uważają, że możesz ją stosować tak długo, jak potrzebujesz, szczególnie jeśli dużo przebywasz na słońcu. Jednak nie jest to jedyny sposób, aby uchronić się przed zachorowaniem na raka skóry. Oto kilka sposobów, które mogą pomóc w zapobieganiu tego typowi nowotworowi:

  • Unikaj zbyt długiego przebywania na słońcu. Pozostań w cieniu, szczególnie między 10 rano a 16. Są to godziny, kiedy słońce świeci najsilniej. Zaleca się jedynie kilkuminutową ekspozycję w celu pozyskania witaminy D. O ile to możliwe, staraj się unikać opalania się.
  • Noś odzież chroniącą przed słońcem. Jeśli musisz spędzać czas w pełnym słońcu, pamiętaj o założeniu okularów przeciwsłonecznych i kapelusza z szerokim rondem, aby chronić twarz, szyję i uszy.
  • Regularnie badaj skórę. Twoja świadomość własnego ciała jest kluczem do wczesnego wykrywania i leczenia. Spójrz na całe swoje ciało w lustrze i zbadaj się od stóp do głów co najmniej raz w miesiącu. Możesz również zgłosić się do dermatologa na ocenę stanu skóry co najmniej raz w roku.

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.