Ryż lubią niemal wszyscy. Pasuje do wielu potraw, szybko się gotuje, jest tani i dostępny w każdym sklepie. Czy pamiętasz jednak, aby płukać go przed gotowaniem? Jeśli o tym zapominasz to narażasz siebie i swoją rodzinę na spożywanie dużych ilości szkodliwego arsenu.
Arsen i jego wpływ na zdrowie
W wielu już badaniach wykazano, że ryż oraz produkty z ryżu (np. wafle ryżowe, chrupki dla dzieci, mleko ryżowe) znacznie przekraczają normy arsenu. Arsen może występować w formie organicznej lub nieorganicznej. W ryżu kumuluje się arsen nieorganiczny, czyli bardziej toksyczna forma. Jego nagromadzenie w organizmie może prowadzić m.in. do wysokiego ciśnienia, chorób serca oraz różnych form raka. U dzieci wystawienie na działanie arsenu skutkowało osłabieniem zdolności do koncentracji, nauki i zapamiętywania. Dobra wiadomość jest taka, że arsen jest rozpuszczalny w wodzie, więc do pewnego stopnia możemy go z ryżu wypłukać.
Jak więc gotować?
Na pewno nie w torebce. Jeśli posiadasz ryż (lub kasze) w woreczkach to najlepiej od razu je rozetnij i przesyp do jakiegoś pojemnika. Po pierwsze torebkę automatycznie wrzucamy do gorącej wody, zapominając o przepłukaniu ziaren. Po drugie plastikowy woreczek sam w sobie jest szkodliwy, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury wydziela szkodliwe substancje, które mogą wpływać na hormony (również u dzieci) oraz działać kancerogennie.
Dlatego warto wszelkie sypkie produkty kupować w zwykłych opakowaniach – zdrowiej, ale też taniej. Co do samego gotowania to ryż należy dokładnie przepłukać, a jeszcze lepiej – moczyć przez całą noc. Jeśli decydujemy się na moczenie ryżu, na każdą szklankę ziaren powinno przypadać 6 szklanek wody. Jeśli nie moczyliśmy ryżu przez noc, to warto zrobić to chociaż przez kilkanaście minut przed gotowaniem. Następnie (w obu wariantach) należy ryż przepłukać pod bieżącą wodą do momentu aż spływająca woda nie będzie mętna. Tak przygotowany ryż możemy wrzucić do wrzątku i ugotować.
Jaki ryż wybrać?
Najmniej arsenu zawiera biały ryż basmati, najwięcej ryż brązowy. Nie znaczy to jednak, że należy z ryżu brązowego całkiem zrezygnować. Zawiera on więcej wartościowych pierwiastków niż inne rodzaju ryżu. Jeśli mamy ochotę na biały ryż, warto kupić właśnie ryż basmati, nie tylko ze względu na niską zawartość arsenu, ale też na fakt, że jest to najbardziej wartościowy gatunek białego ryżu. Ładnie się gotuje i nie skleja tak bardzo jak zwykły ryż. Warto spróbować też ryżu jaśminowego, który podobnie jak basmati, jest znacznie szlachetniejszy niż pospolity ryż długoziarnisty. Niezależnie od rodzaju ryżu na który się zdecydujemy, procedura moczenia i płukania jest taka sama.
Więcej zdrowych przepisów?
Zajrzyj do naszego działu Zdrowa Kuchnia. Znajdziesz tam nie tylko informacje o zdrowych produktach, dietach, ale również wiele bardzo zdrowych przepisów, które być może zaskoczą Twoje podniebienie.
czarny ma najmniej i najzdrowszy