4 ważne korzyści jedzenia borówek

4 ważne korzyści jedzenia borówek

W dzisiejszych czasach termin “superfood”, czyli „super żywność” jest tak nadużywany, że niemal stracił swoją wartość. Jednak jeden z oryginalnych „superfood” nadal przypomina nam, jak zyskał swój legendarny status. Poznaj dlaczego jest tak dobry w stosunku do dużej części innych produktów.

Ostatnie badania dostarczyły nam nowego wglądu w potencjał zdrowotny borówek, jeśli chodzi o cztery ważne aspekty zdrowia. Oto spojrzenie na to, co teraz wiemy.

Zdrowie mózgu

Jedną z najczęściej omawianych zalet borówek jest ich wpływ na zdrowie mózgu. Teraz badania pokazują, że te pyszne owoce mogą obniżyć czynniki ryzyka choroby Alzheimera. Zmniejszają m.in. gromadzenie się płytek amyloidowych w mózgu, co przyczynia się do choroby. Niedawne badania na myszach wykazały, że spożywanie suplementu borówek, kwasów omega 3 i fosfatydyloseryny obniżyło ilość tworzenia się płytek w ciągu zaledwie siedmiu miesięcy. Jednocześnie suplement zmniejsztł wskaźniki stresu oksydacyjnego. Ponadto, nastąpił wzrost liczby neuroprzekaźników, które pomagają wysyłać impulsy między neuronami. Ich niedobór także jest związany z chorobą Alzheimera.

Zdrowie oczu

Nie jest tajemnicą, że wzrok ma tendencję do pogarszania się w miarę starzenia. Jedną z głównych przyczyn gorszego widzenia wśród osób starszych jest zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Często jest to spowodowane uszkodzeniami wywołanymi światłem. Borówki mogą zmniejszać peroksydację lipidów, chroniąc siatkówkę przed codziennym narażeniem na światło i zmniejszając ryzyko utraty wzroku.

Zdrowe serce

W badaniu opublikowanym w International Journal of Food Sciences and Nutrition, suplementacja borówek u myszy z wysokim poziomem cholesterolu zmniejszyła ich czynniki ryzyka miażdżycy. U myszy, które przyjęły ekstrakt, zanotowano 29-procentową redukcję całkowitego cholesterolu. Cholesterol LDL („zły”) zmalał o 34%, a HDL („dobry”) wzrósł nawet o 40%, pomimo spożywania diety wysokotłuszczowej. Ponadto, trójglicerydy – nawet ważniejszy wskaźnik niż cholesterol, jeśli chodzi o zdrowie serca – oraz homocysteina, która powoduje stan zapalny w ścianach tętnic (super ważne, aby jej wynik był w normie), zostały zmniejszone o połowę.

Być zdrowszym z Zielonymi Koktajlami

PODEJMIESZ WYZWANIE?

Zarejestruj się na naszej stronie, a będziesz już wkrótce mógł wziąć udział w kolejnym wyzwaniu poprawy zdrowia dzięki zielonym koktajlom.

Równowaga i mobilność

Wraz z wiekiem, mobilność również ulega pogorszeniu. Jeśli dodatkowo cierpisz na choroby przewlekłe lub masz nadwagę, może to być szczególnie ciężkie i powodować dalsze komplikacje, takie jak nietrzymanie moczu.

Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism wykazały moc borówek w tym zakresie. Kiedy starsi uczestnicy o słabej ruchliwości spożywali dwie filiżanki borówek dziennie, w ciągu sześciu tygodni zauważyli znaczną poprawę w ich ruchu i stabilności chodu. To może zmniejszyć ryzyko upadku. Ponadto, ich ruchy były szybsze, podczas stąpania popełniali mniej błędów, a ich ogólny układ stopy i równowaga uległy poprawie.

Pozyskiwanie korzyści z borówek

Bogate w antyoksydanty, takie jak antocyjanidyny – to jedne z owoców, których nie powinieneś pomijać, jeśli zależy Ci na zdrowiu. Oczywiście, kawałek ciasta z borówkami lub stos naleśników z nadzieniem borówkowym nie przyniesie zdrowia. Borówki są same w sobie smaczne, lecz często stają się składnikami w przetworzonej żywności i słodkich deserach, które przynoszą więcej szkód niż pożytku.

Jeśli chcesz wykorzystać zalety borówek, jedz świeże, ekologiczne borówki lub poszukać wysokiej jakości sproszkowanych borówek, jeśli nie jesteś fanem świeżych. Istotne jest, aby wybierać ekologiczne borówki i proszki. W ten sposób możemy uniknąć chociaż niektórych niebezpieczeństwa pestycydów, które mogą łatwo zanieczyścić owoce, przez ich bardzo miękką skórkę.

Borówki świetnie smakują same, lub można je dodać do płatków owsianych, owocowych lub warzywnych koktajli lub wykorzystać do osłodzenia zielonej sałatki.

Chociaż borówki już teraz mają imponującą listę korzyści, naukowcy wciąż odkrywają jeszcze więcej supermocy tego owocu. Jeśli nie spożywasz regularnie borówek regularnie, czas je włączyć do posiłków!

Borówki w koktajlu

Borówki można spożyć także w postaci pysznego i zdrowego koktajlu oczyszczającego. Zobacz jak taki koktajl przygotować:

Wybrane składniki użyte w tym koktajlu znajdziesz tutaj.

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.