Artykuł sponsorowany
Po dziewięciomiesięcznej ciąży organizm kobiety wymaga odpowiedniej ilości czasu, aby zregenerować siły i wrócić do stanu normalnego, codziennego funkcjonowania. Po pierwsze narządy rodne kobiety muszą wrócić do właściwego wyglądu po porodzie. Można to nazwać remontem generalnym wnętrza kobiety, gdyż można w uproszczeniu przyjąć, że organizm mamy również rodzi się na nowo. Co więcej, gospodarka hormonalna kobiety wymaga gruntownego przygotowania do codziennego funkcjonowania.
Bóle w połogu
Sytuacja połogowa wiąże się niestety z bólami jakie odczuwa kobieta. Przede wszystkim mowa tutaj o bólach podbrzusza, które odczuwa kobieta. Z pewnością nie należy to do przyjemnych uczuć, jednak do bardzo pozytywnych. Spowodowane są one skurczami macicy, która wraca do normalnego rozmiaru po porodzie. Najintensywniejsze bóle pojawiają się zwykle na samym początku połogu, walka z nimi może się ograniczać jedynie do używania delikatnych środków przeciwbólowych.
Ponadto mogą występować bóle spowodowane raną od nacięcia krocza bądź pęknięcia krocza. Około 10 dni zajmuje zagojenie się jej, jednak do tego czasu możliwe jest występowanie uczucia ciągnięcia lub drętwienia. Bardzo ważne jest utrzymanie właściwej higieny w chorym miejscu, co skutecznie przyśpiesza proces gojenia. Co więcej, należy pamiętać aby zapewnić ranie dopływ powietrza. Warto zgłosić się do lekarz, kiedy ból będzie szczególnie uprzykrzający życie, gdyż w większości przypadków to wina źle bądź za mocno założonych szwów. Lekarz w bardzo prosty sposób może złagodzić te bóle ściągając lub poprawiając go.
Wzmożona praca gruczołów piersiowych
W ostatnich miesiącach ciąży obserwowana jest wzmożona aktywność gruczołu piersiowego. Jest to silnie związane z gospodarką hormonalną kobiety. Od pierwszych chwil połogu zdrowe gruczoły piersiowe wytwarzają mleko niezbędne do karmienia noworodka. U kobiet karmiących zauważalny jest opóźniony powrót do właściwego stężenia estrogenu w organizmie. Takie zjawisko silnie wiąże się z procesami laktacyjnymi.
Cesarskie cięcie – co dalej?
Połóg po cesarskim cięciu właściwie niewiele się różni od tego po tradycyjnym porodzie. Wskazane jest, aby jak najszybciej opuścić szpitalne łóżko i zacząć się ruszać, by nie dopuścić do powstawania zakrzepów. Istnieje bardzo dużo miejsc takich jak na przykład szpital położniczy Medicover, gdzie mama od pierwszych chwil po porodzie poddawana jest ćwiczeniom stymulującym jak najszybszy powrót do formy po operacji jaką niewątpliwie jest cesarskie cięcie.