Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego motywacja na pewnym etapie dążenia do celu znika? Co się właściwie z nią dzieje? Może minęło już zbyt wiele czasu, od momentu, gdy poczuliśmy pierwszy zapał? Na jak długo wystarcza nam chęci, aby wykonywać rutynowe ćwiczenia, medytować czy jeść zgodnie z planem?
Otóż wcale nie musimy tracić motywacji po kilku dniach. Wiele osób poszukuje sposobu na stałe, pozytywne zmiany. Zdarza się, iż silna motywacja pracuje na naszą korzyść, a innym znów razem szybko się wypalamy i rezygnujemy z planów. Co powoduje takie różnice w działaniu? Co sprawia, że potrafimy dążyć do pewnych celów, a w innych przypadkach nam to nie wychodzi?
Podstawą jest tutaj odpowiednie „paliwo” i w każdym przypadku jest to indywidualna kwestia. Dlatego właśnie nie należy porównywać się do innych. To mają być nasze własne cele, dążenia czy marzenia. Bo kiedy jesteśmy zmotywowani przez własne ego, to łatwiej jest postępować zgodnie z postanowieniami.
Jeśli mamy silny rdzeń, to łatwiej jest nam dążyć do celu i szukać odpowiedniego paliwa, które pozwoli nam dotrzeć do mety. Warto więc zastanowić się, co nas napędza, gdyż wtedy łatwiej nam będzie się później skupić się i podążać w odpowiednim dla nas kierunku. Oczywiście odkrywanie swojego stylu działania może zająć trochę czasu, ale warto to zrobić, gdyż przyniesie nam to mnóstwo korzyści.
4 kroki do podtrzymywania motywacji
Dzięki temu dokonamy wreszcie wymarzonych zmian w życiu. Wyciągnijmy więc pióro i papier, a następnie spróbujmy poznać siebie.
1. Na początku warto zadać sobie kilka podstawowych pytań, a mianowicie:
- Dlaczego chcę to osiągnąć?
- Jak chcę się czuć?
- Co dany cel oferuje mi i mojej rodzinie?
- Jak zmieni się moje życie, gdy osiągnę ten cel?
Napiszmy wszystko, co nam przyjdzie do głowy. Możemy też użyć obrazów, jeśli wolimy tę formę ekspresji. Ważne jest, aby dzięki temu zrozumieć prawdziwy powód, dlaczego pragniemy osiągnąć ów cel.
2. Gdy wiemy już co i dlaczego pragniemy osiągnąć, to warto ustalić 1-3 cele, które pozwolą wesprzeć nasze działanie.
Cele życiowe mogą być dość proste, a mianowicie pragniemy czuć się jak najlepiej. Co wspiera taki cel? Otóż np. codzienne picie zielonych koktajli zwiększa energię, wpływa na koncentrację oraz kreatywność. Warto więc wypisać takie cele wspierające i zastanowić się, jakie korzyści wnoszą one do naszego życia.
3. Umieśćmy swoje cele oraz motywacje w miejscu, które widzimy każdego dnia.
Kiedy wzmocnimy swoje cele i dowiemy się dlaczego chcemy je osiągnąć, to zwiększymy szanse na sukces.
4. Zapewnij sobie wsparcie otoczenia
Nic lepiej nie wpływa na naszą motywację jak doping osób z zewnątrz, z naszego otoczenia. Wspólna praca nad zmianami wraz z innymi osobami to dodatkowa siła, która pozwala Ci wytrwać w tym co robisz.
Twoja kolej: Zastanów się teraz co chcesz i dlaczego chcesz to osiągnąć? Bądź odważny.
Potrzebne wsparcie
No a samemu jest często trudniej. Trudniej się zmotywować, trudniej przeprowadzić zamierzony proces. Dotyczy to także poprawy stanu naszego zdrowia – zwłaszcza wtedy gdy nie dokucza nam coś naprawdę mocno.
Dlatego dobrze takie zmiany przeprowadzać z innymi, którzy mają podobne cele do zrealizowania. Dlatego powstał projekt, który wspólnie z Kasią Załuską -naturoterapeutką, nazwaliśmy Zmiana 336. Projekt jest realizowany teraz, tzn. na przełomie lata i jesieni 2019. Dołącz do niego i spróbuj podjąć zmianę w swoim życiu, na 3 jego poziomach, zaczynając od prostych 3-minutowych zmian. To łatwe, szybkie i przyjemne. Przekonaj się sam, zarejestruj się teraz.
Przypominam: rejestracja jest bezpłatna, więc cóż może powstrzymać Cię od pierwszego kroku?