Każdemu zdarza się odczuwać niepokój i tak naprawdę jest to całkowicie normalny stan występujący w chwili, gdy musimy się zmierzyć z trudnymi sytuacjami. Może pojawić się strach przed egzaminem, rozmową kwalifikacyjną czy nawet randką. Jednak u niektórych osób takie ataki lękowe zdarzają się również bez konkretnych przyczyn, co negatywnie wpływa na samopoczucie oraz znacznie utrudnia życie. Dlatego w takich sytuacjach warto sięgnąć po pewne domowe sposoby, pozwalające odzyskać spokój.
Kilka słów o lęku
Generalnie lęk jest naturalną reakcją naszego organizmu na pojawiające się niebezpieczeństwo. Występuje więc w momencie, gdy jesteśmy pod presją bądź czujemy się zagrożeni. Normalnie taki lęk nie jest złą rzeczą, albowiem mobilizuje on organizm do działania – pobudza, korzystnie wpływa na koncentrację, a także zwiększa uwagę. Jednak, gdy taki lęk jest znacznie nasilony bądź trwa przez dłuższy czas, to wtedy mówimy już o zaburzeniach lękowych, które często wiążą się z trudnościami w codziennym funkcjonowaniu. Stany lękowe mają nie tylko aspekt emocjonalny, ale również wywołują pewne objawy fizyczne. Mogą między innymi wystąpić duszności, kołatanie serca, pocenie się, zawroty głowy, bóle brzucha, biegunka, częste oddawanie moczu, drżenie, napięcie mięśni, zmęczenie, bóle głowy, bezsenność, kłopoty z koncentracją czy drażliwość. W takiej sytuacji warto poszukać skutecznych rozwiązań, pozwalających nie tylko pozbyć się lęku, ale również i poprawić nastrój, zanim wyżej wymienione objawy nasilą się.
Herbata rumiankowa
Kiedy czujemy niepokój, to jeden z domowych sposobów jest zaparzenie sobie herbatki rumiankowej. W okresie nasilonego napięcia, warto pić ją nawet trzy razy dziennie. To pozwoli wyciszyć nasz organizm. Wszystko za sprawą luteoliny i apigeniny, które znajdują się w rumianku. To one właśnie pomagają nam się zrelaksować. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Pensylwanii u pacjentów przyjmujących suplementy rumianku przez osiem tygodni nastąpił znaczny spadek stanów lękowych.
Kwasy tłuszczowe Omega 3
Jeśli mamy nawracające stany lękowe, to najlepszym rozwiązaniem będzie też regularne spożywanie kwasów omega-3. Składnik ów obniża bowiem poziom kortyzolu oraz adrenaliny we krwi, a wiadomo, że hormony te w dużym stopniu odpowiedzialne są właśnie za stres. Spożywanie kwasów omega-3 równocześnie wpływa korzystnie na nasz nastrój. Źródłem tego tłuszczu są ryby, orzechy włoskie, nasiona chia oraz siemię lniane. A całkiem niedawno pojawił się u nas artykuł “Cała prawda o Omega 3“.
Zapach lawendy
Gdy mówimy o naturalnych środkach domowych na pojawiające się ataki lęku, to z pewnością należy wspomnieć o lawendzie. Jej zapach działa bowiem uspokajająco. Olejek lawendowy poprawi nam nastrój, ale równocześnie zmniejszy ciśnienie krwi, dzięki czemu mniej będziemy odczuwać stres. Gdy tylko odczujemy pojawiający się niepokój, to wlejmy kilka kropli lawendy do filiżanki z wrzątkiem. Następnie głęboko oddychajmy, aby powoli wyciszyć organizm. Zapach lawendy świetnie się sprawdza w zmniejszaniu objawów lęku.
L-lizyna
Dieta wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również i psychiczne. W przypadku osób mających stany lękowe, kluczowa jest L-lizyna. Jej odpowiednia ilość w menu pozwala unormować poziom hormonów odpowiedzialnych za reakcje na stres. Badania wykazują, że ludzie przyjmujący suplementy L-lizyny, mają znacznie mniejsze objawy lęku. Taką suplementację warto jednak wcześniej skonsultować z lekarzem. Samodzielnie możemy natomiast sięgnąć po produkty bogate w ów składniki, a więc ryby, mięso oraz fasolę.
Aktywność fizyczna
Okazuje się, że ćwiczenia mogą być wspaniałym remedium na lęki. Wpływają bowiem korzystnie na nasze zdrowie, a równocześnie poprawiają nastrój. Badacze uważają, iż ćwiczenia takie zwiększając temperaturę naszego ciała, powodują pozytywne zmiany w obwodach neuronalnych. Regularne treningi wpłyną na nasz nastrój oraz wszelkie funkcje poznawcze, co ułatwi nam uporać się z nawracającym niepokojem.
Światło słoneczne
Ekspozycja na naturalne światło słoneczne zwiększa poziom witaminy D i tym samym może złagodzić objawy lęku oraz depresji. Warto więc w ciągu pracy wygospodarować kilkanaście minut na spacer. Takie wyjście pozwoli nam nie tylko uzupełnić ilość witaminy D, ale również obniży poziom hormonów stresu.
Sól Epsom
Kąpiel w gorącej wodzie z dodatkiem soli Epsom jest niezmiernie skuteczna przy pojawiających się lękach czy depresji. Już samo zwiększenie temperatury ciała działa relaksująco i może poprawić nam nastrój. Dodatkowo jednak sól Epsom zawiera siarczan magnezu, który jest skuteczny właśnie w łagodzeniu niepokoju oraz zmniejsza ciśnienie krwi. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, możemy dodać do kąpieli odrobinę wanilii bądź olejek lawendowy.
Nie dla kofeiny
Wiele osób pije napoje z dodatkiem kofeiny, gdyż dodają im one energii oraz korzystnie wpływają na koncentrację. Jednak kofeina ma też swoją ciemną stronę, a mianowicie nasila niepokój oraz zdenerwowanie. Dlatego też jeśli mamy często stany lękowe, to warto zmniejszyć ilość kofeiny. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie picie zielonej herbaty, która również delikatnie pobudza, ale bez skutków ubocznych.
Wyżej opisane metody pozwalają znacznie zmniejszyć pojawiające się lęki. Pamiętajmy jednak, że najważniejsza jest właściwa dieta oraz zdrowy tryb życia. Jeśli chcemy pozbyć się stanów lękowych, to musimy zadbać o pozytywne nawyki, które ułatwią nam codzienne funkcjonowanie.