Artykuł sponsorowany
Rynek soczewek kontaktowych rozwija się już od wielu lat. Producenci wykorzystują nowe technologie, aby dostarczyć pacjentom rozwiązania, które wpiszą się w ich potrzeby, zapewnią komfort użytkowania i skutecznie skorygują wadę wzroku. Popularne, obok soczewek miesięcznych, stały się również modele jednodniowe. Różny tryb użytkowania skutkuje inną charakterystyką oraz rekomendowanymi polami zastosowań. Podpowiadamy, kiedy sięgnąć po soczewki jednodniowe, a kiedy po miesięczne.
Co wyróżnia soczewki jednodniowe?
Największym atutem soczewek kontaktowych jednodniowych jest to, że nie wymagają one pielęgnacji oraz stosowania preparatów do ich pielęgnacji. Codziennie rano użytkownik zakłada świeżą parę, aby wieczorem zdjąć ją z oczu i wyrzucić do kosza. Takie rozwiązanie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji, w tym zapalenia rogówki czy spojówek.
Z analiz (Chalmers i wsp., 2012) wynika, że ryzyko nacieków rogówkowych jest o 12,5 razy niższe niż w przypadku soczewek noszonych w innym trybie użytkowania. Badania (Dumbleton i wsp., 2010) dowodzą bowiem, że użytkownicy soczewek jednodniowych częściej stosują się do zaleceń dotyczących wymiany szkieł kontaktowych niż osoby noszące modele o dłuższym trybie użytkowania.
Soczewki kontaktowe jednodniowe to również wygoda i oszczędność czasu, który należałoby poświęcić na ich codzienne czyszczenie. Z racji tego, że rekomendowane są osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z tym rozwiązaniem optycznym, często wyróżniają się rozwiązaniami, które mają za zadanie m.in. ułatwić aplikację. Dla potwierdzenia tych słów można zwrócić uwagę na ACUVUE® OASYS 1-Day (https://kodano.pl/acuvue-oasys-1-day-30-szt.html), które odznaczają się powiększoną średnicą oraz jasnoniebieskim zabarwieniem. Ich zakładanie i zdejmowanie, zwłaszcza dla osób niewprawionych, jest prostsze.
Jednodniowe soczewki kontaktowe z reguły wykonane są z cieńszego materiału niż miesięczne, co skutkuje m.in. wyższą przepuszczalnością tlenu. Przykładem takiego rozwiązania optycznego są #bioview Daily (https://kodano.pl/bioview-daily-30-szt.html) o wysokim współczynniku tlenoprzepuszczalności, a także nawilżenia. Zastosowany w tym przypadku silikonowo-hydrożelowy materiał zapewnia odpowiednie dotlenienie rogówki pacjenta.
Do najpopularniejszych soczewek jednodniowych należą także soczewki marek AquaView, Biotrue oraz Dailies.
Czym charakteryzują się soczewki miesięczne?
Soczewki miesięczne z racji tego, że są wielokrotnego użytku, wymagają oczyszczenia po zdjęciu ich z oczu. W tym celu konieczne jest zakupienie specjalnego płynu do pielęgnacji szkieł kontaktowych oraz pojemniczków do ich przechowywania. Niestaranne oczyszczanie oraz niestosowanie się do zasad dotyczących regularnej wymiany pary na nową może rodzić pewne ryzyko wystąpienia infekcji narządu wzroku.
Wyjątkiem są niektóre modele, jak na przykład Biofinity® (https://kodano.pl/biofinity-6-szt.html), które można nosić w trybie przedłużonym (bez konieczności zdejmowania przed snem). Tym samym eliminuje to konieczność codziennej pielęgnacji soczewek. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że można spać wyłącznie w modelach, które zostały zatwierdzone do użytkowania w trybie przedłużonym – odznaczają się one wyższą tlenoprzepuszczalnością niż standardowe. Taka informacja powinna znaleźć się w opisie producenta konkretnego produktu.
Jako zaletę użytkownicy wymieniają nieco niższy koszt zakupu soczewek miesięcznych niż tych przeznaczonych do noszenia w trybie jednodniowym – w przeliczeniu na jeden dzień. Jedna para szkieł kontaktowych wystarcza na 30 dni. Niektóre modele, tak jak #bioview Monthly (https://kodano.pl/bioview-monthly-6-szt.html), dostępne są w ekonomicznym opakowaniu po 6 sztuk. Dzięki temu osoby z tą samą wadą wzroku w obu oczach mogą zakupić jedno opakowanie soczewek, które wystarczy im na 3 miesiące użytkowania. To eliminuje konieczność pamiętania o częstym uzupełnianiu zapasów szkieł kontaktowych.
Soczewki miesięczne wykonane są z grubszego materiału niż modele jednodniowe. Jak wskazują niektórzy pacjenci, jest je łatwiej zaaplikować, ponieważ są sztywniejsze i nie wywijają się na palcu podczas aplikacji. Do najpopularniejszych soczewek miesięcznych należą także soczewki marek Air Optix, PureVision oraz SofLens.
Kiedy wybrać soczewki jednodniowe, a kiedy miesięczne?
Zarówno soczewki jednodniowe, jak i miesięczne mogą być bezpiecznie stosowane przez szerokie grono użytkowników, o ile tylko będą przestrzegane zasady dotyczące ich regularnej wymiany i pielęgnacji. Niemniej jednak modele jednodniowe rekomendowane są osobom, które dopiero rozpoczynają stosowanie tego rozwiązania optycznego. Ma to związek z tym, że są one bardziej higieniczne, a nowi użytkownicy mogą nabrać wprawy w aplikacji i zdejmowaniu szkieł kontaktowych bez konieczności przejmowania się ich codzienną pielęgnacją.
Soczewki jednodniowe są również polecane osobom sięgającym po nie okazjonalnie (np. łączącym je z korekcją okularową). Świetnie sprawdzają się w przypadku specjalnych okazji, imprez czy też podczas uprawiania wszelkiego typu aktywności. Są szczególnie rekomendowane użytkownikom korzystającym z basenów, ponieważ jednorazowe użycie eliminuje ryzyko przeniknięcia drobnoustrojów z wody. Sprawdzą się również u pacjentów z nadwrażliwością na składniki zawarte w płynach pielęgnacyjnych.
Po soczewki miesięczne najczęściej sięgają użytkownicy regularni, którzy korzystają z tej formy korekcji wad wzroku na co dzień. Nie da się ukryć, że ma to związek z tym, że są one nieco tańszym rozwiązaniem optycznym niż modele jednodniowe (w przeliczeniu na jeden dzień noszenia). Z uwagi na to, że niektóre soczewki miesięczne można nosić w trybie przedłużonym (bez konieczności zdejmowania), to wybierają je osoby, które nie chcą poświęcać czasu na ich codzienną aplikację, zdejmowanie i pielęgnację.
Wybrany tryb użytkowania soczewek kontaktowych powinien zostać skonsultowany ze specjalistą. Ten, na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem, pomoże dobrać odpowiedni model – dopasowany do potrzeb, preferencji i trybu życia użytkownika. O tym czym warto nosić soczewki jednodniowe czy miesięczne powinien decydować wykwalifkowany specjalista.
Bardzo dobry artykuł. Czy można uzupełnić informacje na temat możliwych rozwiązań dla osób potrzebujących korekcji do dali oraz do bliży? Chodzi mi o informacje na temat dostępnych progresywnych szkieł kontaktowych.