Nagietek ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Można np. palcami zrolować w kulkę płatki nagietka i nałożyć bezpośrednio na ugryzienie insekta lub poparzenia przez pokrzywę. Pomoże to uśmierzyć ból, którzy towarzyszy w takich sytuacjach.
Nagietek należy do rodziny astrowatych. Jego pochodzenie jest nieznane, podejrzewa się jednak, że wywodzi się z obszarów śródziemnomorskich lub Iranu. Obecnie jest uprawiany w wielu krajach świata. W dawnych czasach używany był do leczenia dolegliwości takich jak egzema, nieżyt żołądka, zapalenie spojówek, pomniejsze oparzenia, takie jak oparzenia słoneczne, kurzajki i małe ranki, np. skaleczenia.
Dzięki obserwacjom i badaniom przeprowadzonym przez różne źródła, wiemy także, że nagietek ma ciekawe właściwości przeciwzapalne. Tak jak wiele innych ziół, jego flawonoidy zapewniają tak bardzo potrzebną ochronę przed wolnymi rodnikami, które mogą poważnie uszkodzić układ immunologiczny.
Jak zrobić ekstrakt z nagietka
Aby zrobić ekstrakt z nagietka, będziesz potrzebować suszonych płatków nagietka. Możesz zebrać lub wyhodować nagietki i ususzyć je samodzielnie na słońcu lub w ciepłym i przewiewnym miejscu. Możesz także kupić już gotowe suszone płatki nagietka (najlepiej kupować ekologiczne). Ekstrakt z nagietka może być przechowywany przez długi czas, a jest to bez wątpienia cenny dodatek do ziołowej apteczki domowej.
Składniki:
- Co najmniej 50 gram suszonych płatków nagietka
- Mocny alkohol do przykrycia płatków (np. wódka, ok. 500-700ml)
Instrukcja:
- Wsyp płatki nagietka do czystego, szklanego pojemnika. Zalej je alkoholem, tak aby przykrył on wszystkie płatki. Zamieszaj delikatnie i odstaw w zacienione miejsce na dwa tygodnie.
- W tym czasie delikatnie mieszaj i naciskaj płatki co 2-3 dni.
- Przecedź płyn przez gazę lub ściereczkę muślinową i przelej do czystego, szklanego, szerokiego naczynia. Mocno wyciśnij z płatków całą możliwą esencję.
- Przykryj naczynie czystką szmatką lub folią, jednak nie pozwól, aby przykrycie dotykało płynu.
- Pozwól alkoholowi wyparować. Szybkość wyparowywania alkoholu będzie różna, w zależności od temperatury i wilgotności. Może zająć przynajmniej tydzień lub dwa.
- Sprawdzaj „olej” regularnie. Przecedź go i przelej do butelki. Możesz to zrobić jednak tylko wtedy, kiedy ekstrakt jest jeszcze płynny. To zadanie będzie dużo trudniejsze, jeśli stanie się już kleisty.
- Aby uzyskać lepki, żywicowy ekstrakt, poczekaj aż cały alkohol wyparuje. „Lśniący osad”, który pozostanie możesz wtedy przełożyć do małego słoiczka.
Jak długo trzymać?
Przydatność ekstraktu z nagietka oraz jego bardziej lepiej wersji to ok. 2-3 lata, pod warunkiem, że przechowywany jest w brązowym, zielonym lub nieprzejrzystym szkle. Trzymaj ekstrakt z daleka od bezpośredniego nasłonecznienia.
Ekstrakt z nagietka może być stosowany do leczenie infekcji ucha lub niewielkiej gorączki. Wystarczy rozpuścić kilka kropel ekstraktu w szklance wody.
Żywicową wersję możesz delikatnie nakładać bezpośrednio na małe ranki, aby złagodzić ból i ułatwić gojenie. Ekstrakt może być używany także jako nalewka, która wzmacnia układ odpornościowy i wspiera funkcjonowanie wątroby.
Oczywiście wcześniej skonsultuj się z zielarzem bądź naturopatą czy nie istnieją żadne przeciwwskazania, abyś przyjmował ekstrakt z nagietka.
Wszechstronna herbata z nagietka
Nagietek może być także zaparzany w formie herbaty. Możesz np. od razu zrobić cały dzbanek takiego naparu. W tym celu garść świeżych bądź 3 łyżki suszonych płatków zalej gorącą wodą. Przykryj i zaparzaj ok. 15-20 minut.
Herbata z nagietka to nie tylko wspaniały napój o wielu korzyściach zdrowotnych. Możesz wykorzystać ją także na inne sposoby:
- Jako płukanka na bolące gardło
- Jako płyn do płukania jamy ustnej w celu łagodzenia pęcherzyków, zapalenia dziąseł i pleśniawek
- Do przemywania swędzących oczu z powodu alergii, suchości lub wirusowego zapalania spojówek. Przecedź herbatę przez filtr do kawy zanim przemyjesz nią oczy
- Herbata może być stosowana jako płyn do mycia twarzy dla cer skłonnych do trądziku
- Jako kąpiel stóp w leczeniu schorzeń grzybiczych
- Jako płukanka włosów (po myciu szamponem), aby złagodzić swędzenie skóry głowy
- Jako spray dezynfekujący rany (wystarczy przelać do małej buteleczki z atomizerem)
Zdjęcia: Canva