Stosowanie antybiotyków podczas porodu zabija zdrowe bakterie jelitowe u niemowląt, powodując ich podatność na choroby

Stosowanie antybiotyków podczas porodu zabija zdrowe bakterie jelitowe u niemowląt, powodując ich podatność na choroby

Antybiotyki często są reklamowane jako wzór nowoczesnej medycyny – lekarstwo na wszystko. Jednak ostatnie badania konsekwentnie pokazują, że antybiotyki nie są wcale takim cudem. W rzeczywistości istnieją poważne obawy związane z zagrożeniami dla zdrowia związanymi z używaniem antybiotyków – szczególnie w przypadku niemowląt i małych dzieci. Obecnie badania prowadzone przez kanadyjski Uniwersytet McMaster wykazały, że podawanie antybiotyków podczas porodu może również negatywnie wpływać na zdrowie jelit u noworodków.

Według najnowszych badań, podawanie matkom antybiotyków w czasie porodu może opóźniać rozwój zdrowych bakterii jelitowych u noworodków do pierwszych 12 tygodni życia. Jak zauważają naukowcy, wczesny rozwój zdrowej mikroflory jest niezbędny dla zdrowia w ciągu całego życia.

Antybiotyki a czas rozwoju mikroflory

Jennifer Stearns, adiunkt medycyny w McMaster University w Michael G. DeGroote School of Medicine, była jednym z głównych autorów badania i podkreśliła znaczenie bakterii jelitowych we wczesnym dzieciństwie. “Wczesna kolonizacja drobnoustrojów ma krytyczne znaczenie dla zdrowego rozwoju, wpływa na procesy metaboliczne i immunologiczne w całym życiu” – wyjaśniła.

Aby ocenić rozwój bakterii jelitowych niemowląt, Stearns i pozostali członkowie zespołu badali bakterie jelitowe niemowląt w czterech różnych punktach czasowych w ciągu pierwszych 12 tygodni życia – w trzeciej dobie życia, dziesiątej, po sześciu tygodniach i po 12 tygodniach. W badaniu wzięły udział 74 matki i ich niemowlęta.

Odkryto, że niemowlęta otrzymujące antybiotyki wykazywały znaczne opóźnienie w rozwoju i dojrzewaniu mikroflory przez pierwsze kilka tygodni życia. W większości przypadków bakterie jelitowe nadrobiły rozwój do 12. tygodnia – ale Stearns twierdzi, że długoterminowe skutki tego opóźnienia pozostają nieznane. Rozwój we wczesnym niemowlęctwie jest krytycznym okresem w życiu dziecka, a wszelkie zakłócenia mogą stworzyć podłoże do wystąpienia problemów zdrowotnych w późniejszym życiu.

Mikroflora u niemowląt jako istotny czynnik zdrowia

“To dobry znak, że właściwe bakterii wracają do zdrowia po 12 tygodniach, ale wciąż nie jest jasne, co te wyniki oznaczają dla zdrowia niemowląt, zwłaszcza, że ​​wczesne dzieciństwo jest tak ważnym czasem rozwoju” – dodała Steams. Podczas gdy potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć zakres skutków podawania antybiotyków podczas porodu, w innych badaniach już sprawdzono długofalowe skutki antybiotyków u małych dzieci. Jednym ze znanych już efektów ubocznych stosowania antybiotyków u małych dzieci jest zwiększenie podatności na otyłość.

Co więcej, ostatnie badania wykazały również, że stosowanie antybiotyków może stanowić podwaliny dla szeregu chorób autoimmunologicznych. Naukowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda potwierdziły bezpośredni związek między zdrowiem jelit, odpornością i chorobami autoimmunologicznymi, oraz że stosowanie antybiotyków może zaburzyć cenną równowagę potrzebną do powstrzymania chorób.

Biorąc pod uwagę znaczenie rozwoju prawidłowej mikroflory jelitowej we wczesnym okresie życia, istnieje wiele obaw związanych ze stosowaniem antybiotyków u niemowląt – a teraz także rosną obawy dotyczące stosowania antybiotyków podczas porodu. Chociaż nieznany jest stopień ewentualnych negatywnych skutków, fakt, że antybiotyki mogą opóźniać zdrowy rozwój jelit nawet do pierwszych trzech miesięcy życia, jest z pewnością czynnikiem alarmującym.

 

Źródło: https://www.naturalnews.com/2017-12-20-antibiotic-use-during-labor-kills-healthy-gut-bacteria-in-babies-making-them-prone-to-illnessand-more-antibiotic-use.html

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.