Nasze ciało często przekazuje nam informacje o tym, co się dzieje w organizmie. Bóle głowy, wzdęcia czy zbyt częste oddawanie moczu może świadczyć o rozmaitych chorobach. Szczególnie warto zwrócić uwagę na te symptomy, jeśli trwają one od dłuższego czasu.
Poniżej opisane jest kilka symptomów, których nie należy lekceważyć, gdyż mogą oznaczać raka bądź inne poważne choroby. Jeśli pojawią się więc u nas tego rodzaju dolegliwości, to warto skontrolować to u specjalisty.
Obrzęk piersi lub nietypowe zmiany
Obrzęk piersi często występuje w czasie menstruacji bądź ciąży, jednak taki stan może również wskazywać na raka. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące zmiany jak stwardnienia, wgłębienia, obrzęk czy zmiany koloru sutków, to koniecznie udajmy się do lekarza, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.
Wzdęcia brzucha
Wzdęcia również często pojawiają się w okresie menstruacyjnym lub też mogą być spowodowane wrażliwością na określoną żywność. W niektórych przypadkach takie dolegliwości trwają nawet i kilka dni. Jednakże wzdęcie trwające dłużej niż tydzień może być wczesnym symptomem raka jajnika.
Oprócz obrzęku brzucha, inne wczesne objawy raka jajników szybkie uczucie pełności po zjedzeniu posiłku, trudności w jedzeniu, konieczność częstego oddawania moczu, uporczywy brak energii, ból podczas stosunku płciowego, zaparcia, niestrawności lub zgaga.
Zaburzenia miesiączkowania
Nieregularne okresy są powszechne u niektórych kobiet. Jednak jeśli nagle pojawiają się u nas zaburzenia miesiączkowania, to warto zrobić USG w celu wykluczenia raka jajników oraz macicy.
Krew w stolcu
Kolor stolca może zmieniać się z dnia na dzień, ponieważ zależy od żywności, którą spożywamy czy stosowanych przez nas suplementów. Jednak jeśli często mamy krwawe, czarne stolce, to może to oznaczać krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Natomiast brązowy lub krwistoczerwony stolec sugeruje krwawienie z dolnego odcinka układu pokarmowego. Są to oznaki, które koniecznie należy zgłosić lekarzowi. Poza rakiem istnieje mnóstwo możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy, jak chociażby hemoroidy czy zapalenie jelit.
Inna praca jelit
Wielu ludzi miewa pewne nieregularności w pracy jelit, które wynikają między innymi ze spożywania określonych produktów bądź mogą być spowodowane stosowaniem rozmaitych leków. Jednak, jeśli tego rodzaju dolegliwości pojawiają się regularnie, to mogą one oznaczać raka okrężnicy. Objawy raka okrężnicy obejmują bowiem częstsze chodzenie do toalety, biegunkę, zaparcia, krew w stolcu, bóle brzucha, wzdęcia oraz wymioty.
Inne objawy to zmęczenie, niewytłumaczalna utrata masy ciała oraz niewyjaśnione niedobory żelaza.
[miptheme_alert type=”success” close=”false”]Dołącz do webinaru o problemach układu pokarmowego >>[/miptheme_alert]
Krwawienie z pochwy po menopauzie
Krwawienie z pochwy po menopauzie nie jest uważane za normalne. Może być nieszkodliwe i czasami się zdarza u kobiet we wczesnym okresie menopauzy, jednakże warto być wyczuloną, gdyż takie symptomy bywają oznaką poważnego problemu zdrowotnego, w tym endometriozy czy raka macicy.
Ból brzucha lub nudności
Dolegliwości brzucha lub żołądka są bardzo powszechne i raczej rzadko oznaczają one raka. Jednak jeśli mamy nieprzyjemne skurcze bądź nudności dość często, to najlepiej skontaktujmy się z lekarzem. Warto w takiej sytuacji wykonać badanie USG. Może się okazać, że problemem są jedynie wrzody, jednak dobrze jest wykluczyć w badaniach raka wątroby, trzustki, przełyku czy jelita grubego. Również białaczka może powodować tego typu dolegliwości.
[miptheme_alert type=”success” close=”false”]Dołącz do webinaru o problemach układu pokarmowego >>[/miptheme_alert]
Ciągłe zmęczenie
Współczesny styl życia wiąże się z częstym niewyspaniem oraz pośpiechem, które przyczyniają się do zmęczenia. Choć nasze złe samopoczucie może wynikać z nadmiaru pracy, to czasami jednak bywa ono oznaką poważnego problemu medycznego.
Przyczynami zmęczenia bywa przekrwiona wątroba, niewydolność wątroby, przewlekłe stany zapalne, bezdech senny, depresja, choroby tarczycy, niewydolność nerek, niedokrwistość, rak, zespół przewlekłego zmęczenia, choroby sercowo-naczyniowe lub niedożywienie. Niedoczynność tarczycy, a więc stan, w którym tarczyca staje się nieaktywna, często jest nierozpoznanym źródłem zmęczenia. Innymi objawami niedoczynności jest depresja, brak koncentracji, zaparcia, obniżone pocenie się, zwiększenie masy ciała, osłabienie mięśni, bóle stawów i mięśni, spowolnienie rytmu pracy serca oraz bladość skóry.
Niewyjaśniona utrata wagi
Niewyjaśniona utrata wagi jest jednym z pierwszych objawów dość wielu schorzeń, a w tym również i raka. Dlatego też, jeśli zauważamy taki symptom u siebie, to koniecznie skonsultujmy się ze swoim lekarzem. Możliwe przyczyny niewyjaśnionego chudnięcia to między innymi HIV oraz AIDS, rak, choroby serca, celiakia, cukrzyca, a także choroby tarczycy. Niewyjaśniona utrata masy ciała bywa również objawem stwardnienia zanikowego bocznego (ALS).
Przemijający atak niedokrwienny
Wielu ludzi zna termin “udar mózgu”, ale niewiele osób wie, co oznacza przemijający atak niedokrwienny (TIA). To tak zwane mini udary, które trwają zaledwie kilka minut. Objawy TIA są podobne do objawów udaru mózgu, ale ponieważ dopływ krwi do mózgu w końcu jest odblokowany, nie trwają tak długo. Objawy wydają się nagłe i obejmują między innymi drętwienie lub osłabienie, na przykład jednej strony ciała, kłopoty z mówieniem lub rozumieniem mowy, problemy ze wzrokiem, trudności w poruszaniu się, zawroty głowy, utrata równowagi lub koordynacji ruchowej. Większość takich objawów TIA zanika w ciągu godziny.
W przypadku wystąpienia tego typu dolegliwości koniecznie należy udać się do lekarza, gdyż trudno stwierdzić, czy są one spowodowane TIA czy udarem mózgu. Poza tym u ponad jednej trzeciej osób, mających przemijające ataki niedokrwienne może wystąpić udar.
Przewlekłe problemy jelitowe
Sporadyczne problemy jelitowe nie powinny nas martwić. Jednakże przewlekłe dolegliwości mogą być oznaką między innymi zespołu jelita drażliwego. Objawy tej choroby obejmują przede wszystkim bóle brzucha oraz skurcze, a także biegunkę lub zaparcia. Inne dolegliwości to wzdęcia oraz zmniejszenie apetytu. Zespół drażliwego jelita znacznie częściej występuje u kobiet niż mężczyzn. Jego leczenie wiąże się przede wszystkim z wprowadzeniem pewnych zmian w diecie oraz stylu życia. Warto jak najszybciej o to zadbać, gdyż przewlekły stan zapalny jelita może przyczyniać się do raka.
[miptheme_alert type=”success” close=”false”]Dołącz do webinaru o problemach układu pokarmowego >>[/miptheme_alert]
Wcześnie wykrywać
Niektóre objawy, które uważamy za powszechne, nie powinny być zignorowane, gdyż mogą również oznaczać poważniejsze choroby. Należy więc jak najszybciej wybrać się do lekarza, gdyż wczesne wykrycie schorzenia pozwala na skuteczniejsze leczenie.
Teraz to się przestraszyłam, bo miewam wzdęcia ale to tak około okresu menstruacyjnego. Zwykle stosuje na nie herbatę z kopru (np. taka z herbapolu lublin) i mija ale chyba warto iść się przebadać….