Artykuł sponsorowany
Przysłowie mówi, że tonący chwyta się brzytwy. Podobnie jest w przypadku, gdy dochodzi do utraty włosów. Włosy zdobią człowieka i dodają atrakcyjności. Ludzie tracący włosy próbują różnych sposobów, aby temu zapobiec. Jedne ze sposobów są mniej, a inne bardziej skuteczne.
Włosy należą do takich elementów ludzkiej urody, które są eksponowane na zewnątrz. Nie można ich przykryć bluzką, czy spodniami. Nieustannie są wystawione na widok publiczny i dlatego ich utrata jest tak bardzo bolesna zwłaszcza dla kobiet. Każdemu z nas codziennie wypada kilkadziesiąt włosów, lecz nie jest to zauważalne. A poza tym jest to normalne rotacyjne zjawisko fizjologiczne. Niepokój powstaje wtedy, gdy wypada ich każdego dnia dużo.
Kłopoty z włosami
Najpierw zaczynają się włosy przerzedzać i choć jest to już problemem, lecz jednak nie tak dużym, jak wtedy, gdy dochodzi do pojawienia się pustych miejsc na głowie. W przypadku kobiet zazwyczaj ma to miejsce na czubku głowy z tendencją przerzedzania się włosów wzdłuż głowy aż do czoła. Dla każdej kobiety włosy są bardzo ważnym elementem jej urody, a zwłaszcza wtedy, gdy są gęste, lśniące, nie wypadają, nie łamią się i nie rozdwajają się końcówki włosów. Jednym słowem wtedy, gdy włosy są zdrowe i skóra głowy jest zdrowa.
Piękne włosy dodają urody i sprawiają, że kobieta jest postrzegana jako urodziwa, zadbana i atrakcyjna. Lecz wraz z upływającym czasem u wielu kobiet zaczynają się kłopoty z włosami. Najczęściej zauważają to kobiety w okolicy pięćdziesiątki, gdy trwa klimakterium. I choć jest widoczna uroda kobiety, bo w końcu nie jest to jeszcze starszy wiek, to jednak dużo z jej urody zabierają rzadkie włosy i widok coraz szerszych przedziałków na głowie. Sen z powiek spędza kobietom pytanie, jak walczyć z pojawiającą się łysną? Zazwyczaj kobiety podejmują różne metody mające uratować włosy i sprawić, aby odrosły te, które wyszły.
Co daje szałwia?
Jak podaje portal DoktorFit.edu.pl, jedną ze skutecznych metod wspomagającą kondycję włosów jest płukanka z szałwii. Sama płukanka z szałwii na pewno nie wystarczy, ale może bardzo dobrze wspomóc w walce o włosy. Bo szałwia lekarska zaliczana jest do najbardziej popularnych i szeroko wykorzystywanych roślin leczniczych. Gdyż szałwia, to wspaniałe źródło kwasów organicznych, garbników, flawonoidów, olejku lotnego. A nawet witamin, jak witamina A, B, C, PP i kilku minerałów. Jest w niej potas, wapń, magnez, żelazo, sód, cynk.
Już w czasach starożytnych były znane i wykorzystywane jej cenne właściwości nie tylko na infekcję i gorączkę, lecz również na problemy ze wzrokiem, pamięcią, wątrobą, chorobami jelit, bólem dziąseł, bólem gardła, nadmierną potliwością, a nawet stosowano ją na ukąszenia przez owady i większe zwierzęta, jak na przykład ukąszenie węża.
Dziś wiadomo, że szałwia może być też przyprawą kuchenną i można ją stosować do mięs, sałatek, zup, gulaszu. Lecz przede wszystkim szałwia jest lekiem bakteriobójczym, lekiem stosowanym na podrażnienie skóry, wspomaga również w walce z grzybicą głowy i łupieżem. Ponadto płukanka z szałwii wpływa na włosy wzmacniająco, odżywia cebulki włosów i wpływa na ich porost. Szałwia barwi włosy na ciemniejszy kolor, co też jest ważne, a nawet pomaga je prostować. Po zastosowaniu płukanki z szałwii zaraz po umyciu włosów szamponem i spłukaniu ich wodą czujemy, że włosy są gładkie, lśniące i się mniej przetłuszczają, bo zmniejsza się ilość łojotoku.
Szałwia stosowana na zewnątrz
Przy użyciu szałwii produkuje się kosmetyki pielęgnacyjne do włosów i skóry głowy, a także kosmetyki do cery na przykład trądzikowej i cery tłustej. Szałwia ma silne działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i oczyszczające. Leczy całą skórę na ciele człowieka i dlatego stosuje się ją na przykład przy łuszczycy, grzybicy, wypryskach. Szałwia dział również przeciwzmarszczkowo, opóźnia efekty starzenia, bo odżywia skórę. Dlatego stosowana jest przy produkcji kosmetyków dla cery dojrzałej, jak produkcja kremów, balsamów, żeli do mycia twarzy i szyi.
Czy każdy może stosować szałwię wewnętrznie, czyli pić szałwię?
Płukanki z szałwii na włosy, dziąsła, gardło i skórę może stosować każdy, lecz jeżeli chodzi o picie naparu z szałwii, to nie każdy może go pić. Nie mogą jej pić osoby z nieżytem żołądka, ludzie zażywający leki przeciwzakrzepowe, chorzy na epilepsję, kobiety w ciąży i karmiące matki.
Skutki uboczne szałwii
Szałwia podobnie, jak każde inne lekarstwo może również mieć skutki uboczne. I na przykład po zażyciu doustnym może wywoływać nudności i wymioty, zawroty głowy, uderzenia gorąca, skurcze serca i jeszcze kilka innych dolegliwości.