Artykuł partnera
Astygmatyzm to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Mówi się, że ma ją nawet dwie trzecie osób dorosłych. W większości przypadków wada jest niemalże niezauważalna, jednakże u niektórych może powodować poważne problemy z widzeniem. Astygmatyzm objawia się przede wszystkim zaburzeniami ostrości wzroku. Obraz widziany oczami astygmatyka jest zniekształcony, zamglony i niewyraźny. Ponieważ astygmatyzm nie jest chorobą oczu, nie poddaje się go leczeniu. W celu poprawy widzenia okuliści przepisują astygmatykom okulary lub soczewki o specjalnej budowie. Jakie soczewki kontaktowe są zalecane astygmatykom?
Czym jest astygmatyzm?
Astygmatyzm, nazywany także niezbornością, to wada refrakcji wynikająca z nieregularnego kształtu rogówki oka. Niesymetryczna rogówka powoduje, że układ optyczny nie jest w stanie odwzorować na siatkówce obrazu punktowego. Aby światło mogło załamywać się prawidłowo, rogówka i soczewka muszą być symetryczne. Rogówka osób z astygmatyzmem nie przypomina kuli (jak w zdrowym oku), lecz wycinek bryły o charakterystycznym jajowatym kształcie. Wpadające do oka wiązki światła są przez to inaczej załamywane w płaszczyźnie poziomej, a inaczej w płaszczyźnie pionowej, co powoduje zniekształcenie obrazu. Astygmatyzm najczęściej występuje u osób z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. W przeciwieństwie do innych wad refrakcji problemem nie jest tu jednak padanie światła przed lub za siatkówką, lecz to, że obraz nie skupia się w jednym punkcie.
Objawy astygmatyzmu
Najbardziej charakterystycznym objawem niezborności jest nieostre widzenie. Obraz widziany przez astygmatyka jest zniekształcony: taka osoba nie dostrzega różnic w kącie nachylenia obiektów, a linie proste widzi jako krzywe. Oglądane przedmioty wydają się niewyraźne i lekko zamglone. Im większy astygmatyzm, tym bardziej zdeformowany jest widziany obraz. W zaawansowanej niezborności kontury przedmiotów są powykrzywiane, a linie proste powyginane. Osoba z astygmatyzmem źle postrzega płaszczyzny, przez co może mieć problem z wyczuciem przestrzeni. Dolegliwościami towarzyszącymi niezborności są częste bóle oczu i głowy, szybkie męczenie oczu przy czytaniu, mylenie liter, gorsze widzenie po zmroku oraz wrażliwość na jasne światło punktowe (np. reflektory nadjeżdżających samochodów). W większości przypadków astygmatyzm przebiega w sposób niezauważalny, jednak u około 20% astygmatyków dostrzegalne jest wyraźne pogorszenie jakości widzenia.
Jak rozpoznaje się astygmatyzm?
Do rozpoznawania astygmatyzmu można wykorzystać tzw. lustro astygmatyczne. Jest to rysunek składający się z kilkudziesięciu linii prostych wychodzących z jednego punktu i ustawionych pod różnym kątem. Taki test każdy może wykonać we własnym domu. Aby wstępnie zweryfikować wadę wzroku należy po prostu spojrzeć na obrazek z odległości mniej więcej 35 cm i ocenić, czy linie pionowe i poziome są tak samo wyraźne. Procedurę należy wykonać najpierw dla jednego, a następnie dla drugiego oka (sprawdzając prawe oko zasłaniamy ręką lewe i na odwrót). Pamiętajmy, że samodzielny test na astygmatyzm to jedynie wstępna sugestia. Jeżeli zaobserwowaliśmy u siebie symptomy mogące świadczyć o astygmatyzmie (np. gdy w naszej ocenie linie pionowe są grubsze i/lub bardziej pofalowane od poziomych), powinniśmy zgłosić się na badanie do okulisty.
Skąd bierze się astygmatyzm?
Przyczyny wywołujące astygmatyzm nadal pozostają niejasne. Niezborność często łączy się z innymi wadami refrakcji (krótkowzrocznością, nadwzrocznością). Wśród najistotniejszych czynników warunkujących astygmatyzm wymienia się zaburzenia działania mięśni okoruchowych oraz nadmierne napięcie powiek. Jak wiadomo, astygmatyzm dość często bywa dziedziczny. Możliwe jest także występowanie niezborności w następstwie mechanicznego uszkodzenia rogówki. Astygmatyzm często pojawia się u noworodków, jednak w tym przypadku nie wymaga on leczenia. U większości dzieci niezborność mija wraz z wiekiem.
Soczewki na astygmatyzm
Do korygowania astygmatyzmu wykorzystuje się okulary z soczewkami cylindrycznymi lub soczewki kontaktowe toryczne. Zgodnie ze swoją nazwą posiadają one wypukłą krzywiznę łamiącą. Dzięki swej specyficznej budowie soczewka cylindryczna pozwala przekształcić układ optyczny oka w taki sposób, by poprawnie skupiał on światło. Takie szkła do niedawna były stosowane wyłącznie w okularach. Obecnie ma je również w ofercie większość cenionych producentów soczewek kontaktowych. Soczewki toryczne są szczególnie polecane u osób z astygmatyzmem powstałym w następstwie urazów oka. Przy niezborności pourazowej pomagają one wygładzić zabliźnioną powierzchnię.
Soczewki toryczne dla astygmatyków
Soczewki cylindryczne stosowane są jedynie w korekcji astygmatyzmu niezłożonego. W przypadku niezborności o postaci złożonej lub mieszanej okuliści najczęściej zalecają soczewki toryczne, jak w ofercie sklepu https://www.bezokularow.pl/soczewki-toryczne. Soczewki kontaktowe o budowie torycznej łączą w sobie korekcję cylindryczną z korekcją sferyczną. Soczewki toryczne są specjalnie przystosowane właśnie do tej wady wzroku. Przed zakupem soczewek dla astygmatyków należy skonsultować się z lekarzem okulistą lub optometrystą. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat soczewek kontaktowych używanych w korekcji astygmatyzmu, zajrzyj na stronę sklepu internetowego: https://www.bezokularow.pl/.