Artykuł sponsorowany
Mimo bezpłatnego dostępu do służby zdrowia, rośnie liczba osób zainteresowanych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Czy rzeczywiście warto płacić za usługi medyczne, skoro przysługują w ramach podstawowej opieki zdrowotnej? Poznaj wady i zalety takiego rozwiązania.
Szacuje się, że dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne posiada już ok. 1,5 mln Polaków. Polisa oferowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe – w przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego – ma charakter nieobligatoryjny. Stanowi rozszerzenie podstawowej opieki medycznej, za którą trzeba zapłacić.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – zalety
Jak wynika z przeprowadzonych badań, Polacy doceniają ofertę towarzystw ubezpieczeniowych dotyczącą prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Wśród powodów, dla których zdecydowali się na wykupienie polisy, wymieniają kilka istotnych zalet.
- Brak kolejek w przychodniach
Posiadając prywatne ubezpieczenie zdrowotne, czas oczekiwania na wizytę lekarską zostaje skrócony do minimum. Przykładowo osoby posiadające polisę w PZU mają zagwarantowaną wizytę u internisty, lekarza rodzinnego oraz pediatry w ciągu maksymalnie 2 dni, zaś na wizytę u specjalistów muszą czekać nie dłużej niż 5 dni.
- Brak potrzeby dostarczania skierowań
Dysponując prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym, z reguły nie jest wymagane dostarczanie skierowań do lekarzy specjalistów. Oznacza to ograniczenie formalności do minimum, a co za tym idzie – stwarza możliwość szybkiego odbycia wizyty.
- Wysoka jakość obsługi pacjentów
Podejmując leczenie w prywatnych placówkach medycznych, można oczekiwać znacznie lepszego standardu obsługi pacjentów.
- Dostęp do lekarzy na terenie całego kraju
Wykupione ubezpieczenie zdrowotne pozwala na podjęcie leczenia niezależnie od miejsca pobytu. Dzięki temu, będąc na wakacjach, w delegacji czy zmieniając czasowo miejsce zamieszkania, nadal można korzystać z usług prywatnej służby zdrowia.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – wady
Dodatkowa polisa zdrowotna, chociaż charakteryzuje się wieloma zaletami, nie jest pozbawiona wad. Wśród niedogodności można wymienić m.in. okrojony zakres usług medycznych czy nakładane limity na świadczenia w przypadku niskiej składki, okres karencji, czy minimalny / maksymalny wiek przyjęcia do ubezpieczenia.
Opcję prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego na pewno warto rozważyć. Należy jednak wziąć pod uwagę swoje potrzeby i oczekiwania, odpowiadając sobie m.in. na takie pytania jak:
- ile razy w ciągu roku często korzystam z prywatnych usług medycznych,
- ile miesięcznie wydaję na prywatne wizyty u specjalistów.
Jeżeli okaże się, że w ciągu roku wydatki na prywatne leczenie przekraczają wysokość szacowanej składki ubezpieczeniowej, warto podpisać umowę z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym.