4 sposoby na obniżenie stresu

4 sposoby na obniżenie stresu

Każdy chyba zdaje sobie sprawę, że stres prowadzi do wielu chorób. Rzadko jednak mówi się o dobrej „drugiej stronie medalu” – możemy nauczyć się jak uspokajać reakcje stresowe, wprowadzając na ich miejsce techniki relaksacyjne, dzięki którym otrzymamy lepsze zdrowie, więcej energii i obniżymy ryzyko wystąpienia choroby. Przedstawiamy cztery obniżające stres aktywności, które możesz wykonywać każdego dnia – działają uspokajająco, aktywują system immunologiczny i chronią przed chorobami poprzez wspomaganie wewnętrznej siły do samoleczenia.

Medytacja

Telomery to maleńkie cząstki DNA, które znajdują się na końcu chromosomu każdej komórki. Ich celem jest ochrona informacji genetycznej. Z każdym podziałem komórki, telomer pierwotnej komórki staje się trochę mniejszy. W 2015 roku, kanadyjskie badanie na kobietach, u których wykryto raka piersi i które przeszły leczenie, wykazało, że telomery były dłuższe u tych kobiet, które medytowały lub angażowały się w inna formę praktyki uważności (mindfulness). Dłuższe telomery oznaczają lepsze zdrowie, oznacza to więc niższe ryzyko wystąpienia raka piersi lub nawrotu choroby. Medytacja jest dla wielu ludzi bardzo ciężką, ale wcale nie musisz siedzieć godzinami na poduszce, aby skorzystać z benefitów medytacji. Według badaczy z Uniwersytetu Harvarda, 15 minut medytacji dziennie wystarczy, aby organizm zaczął zdrowieć. Podkreślają, że ponad wszystkim innym, aby zauważyć pozytywne rezultaty najważniejsza jest regularność.

Te pytania powinien znać każdy, kto udaje się do lekarza onkologa.

Zapisz się do newslettera i pobierz BEZPŁATNY poradnik!


Zapisując się do newslettera będziesz otrzymywał także bieżące informacje o naszych webinarach, bezpłatnej internetowej konferencji Rewolucja Zdrowia, informacje o produktach z naszego sklepu. Zapoznaj się z polityką prywatności jaką stosujemy w tym względzie.

Ruch

Ruch pomaga ciału na wiele sposobów, wliczając redukcję odpowiedzi stresowych i wspomaganie układu odpornościowego w dłuższej perspektywie. Francuskie badanie z 2014 roku opublikowane w dzienniku Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention (w tłumaczeniu: Nowotwory: epidemiologia, markery biologiczne i prewencja) odkryło, że kobiety, które chodziły przez minimum cztery godziny tygodniowo, miały mniejsze ryzyko inwazyjnego raka piersi niż te, które nie zapewniały sobie takiej formy ruchu. Badanie obejmowało 60 tysięcy kobiet po okresie menopauzy i trwało 4 lata.

Jeśli jesteś w takim punkcie leczenia, że Twój stan nie pozwala na aktywności aerobowe, takie jak pływanie, bieganie, tańczenie lub szybkie chodzenie, nie przejmuj się. Badania pokazały, że regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających, takich jak joga, może obniżyć ryzyko zarówno chorób fizycznych jak i neurologicznych, ponieważ rozciąganie pozytywnie oddziałuje na układ endokrynny i nerwowy.

Napisz to!

Jeśli lubisz pisać, a nawet jeśli nigdy nie próbowałaś, możesz rozważyć odstresowanie poprzez prowadzenie dziennika. Możesz nastawić budzik i pisać wolne, luźne myśli przez 20 minut lub skupić się na konkretnej sytuacji i zapisać ustaloną ilość stron. Możesz także spisywać swoje sny, marzenia, wizje, cele i aspekty swojego życia, za które odczuwasz wdzięczność – jest to doskonały sposób na złapanie dystansu od problemów i docenieni tego, co już mamy. Raport opublikowany w Journal of Clinical Oncology (w tłumczeniu: Dziennik Onkologii Klinicznej) mówił o tym, że kobiety z nowotworami piersi, które uczestniczyły w ekspresyjnym pisaniu czuły się lepiej i miały mniej symptomów choroby. Jeśli lubisz rysować, spróbuj część swojego czasu refleksyjnego pisania spędzić na rysowaniu swoich uczuć.

Opukaj swój stres

Techniki Emocjonalnej Wolności (ang. Emotional Freedom Techniques, EFT) inaczej zwane Tappingiem, to prosty (i szybki) sposób na złagodzenie stresu i osiągnięcie spokoju, a także na skoncentrowanie się na swoim życiu. Może delikatnie opukiwać kluczowe punkty meridianowe na twarzy i klatce piersiowej, jednocześnie najpierw wyrażając swoje emocje, a następnie mówiąc afirmacje. To uspokoi stany lękowe, a czasem nawet obniży poziom kortyzolu. Opukiwanie może wydawać się z początku dziwne, ale nawet badania potwierdziły, że działa. W jednym z badań, 90% amerykańskich weteranów militarnych, u których zdiagnozowano PTSD, czyli zespół stresu pourazowego, po treningu EFT nie spełniali kryteriów PTSD po zaledwie 6 tygodniach praktykowanie EFT.

Wystarczy 15 minut dziennie

„Stres jest częścią współczesnego życia.” Pewnie słyszeliście to wielokrotnie. To prawda, że codziennych wyzwań i potencjalnie stresujących sytuacji jest więcej niż kiedykolwiek. Nie oznacza to jednak, że skazani jesteśmy, aby stres rządził naszym życiem i skazywał nas na morze chorób. Zgodnie z badaniami wspomnianymi powyżej oraz wieloma innymi, wystarczy zaledwie kilkanaście minut dziennie, aby odwrócić reakcje stresowe i pozwolić swojemu ciału na relaks oraz optymalne funkcjonowanie.

 

Podobne artykuły

komentarzy

  1. gina
    30 maja 2018 o 13:30 Odpowiedz

    Kiedy czuję, że stres i nerwy zaczynają mnie przytłaczac, to siegam po extraspazminę. Ma w skladzie melisę i kozłka, dlatego naprawdę dobrze uspokaja, a jest bezpieczny dla organizmu

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.