Niedawne badanie kliniczne sugerują, że tanie i łatwo dostępne suplementy witaminowe mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów skóry. Australijscy naukowcy udokumentowali, że postać witaminy B3 nazywana nikotynamidem, jeśli jest stosowana dwa razy na dobę, to może obniżyć ryzyko zachorowania na raka skóry innego niż czerniak aż do 23%.
Dr Diona Damian, profesor dermatologii na Uniwersytecie w Sydney i starszy autor pracy, stwierdza:
“To jest bezpieczna metoda, bardzo tania, a równocześnie ogólnie dostępna”.
Jednak przed wydaniem zalecenia dotyczącego tego dodatku działań z korzyścią dla ludzi konieczne są oczywiście jeszcze dokładniejsze oraz szersze badania. Dlatego też owa metoda zapobiegania rakowi skóry nie jest na razie uznawana za medyczne zalecenia.
Rak skóry jest jednym z najczęstszych nowotworów, tak jest m.in w Stanach Zjednoczonych. Dotyka on około 5 milionów osób rocznie, a koszt leczenia wynosi mniej więcej 4,8 mld USD. Według American Cancer Society, często występujące nowotwory skóry rozwijają się powoli i mogą być kontrolowane poprzez wczesną diagnozę oraz właściwe leczenie. Te rodzaje nowotworów skóry to między innymi rak podstawny i płaskonabłonkowy. Natomiast czerniak jest bardziej agresywnym rodzajem raka skóry, który stanowi jedynie 73 000 przypadków rocznie.
Damian sugeruje, że większość raków skóry jest spowodowana promieniami ultrafioletowymi, które uszkadzają komórki DNA skóry. Promieniowanie UV również zaburza zdolność do zwalczania raka poprzez sam organizm, ponieważ energia potrzebna komórkom skóry użytkowana jest do naprawy uszkodzonego DNA. Przez to zatrzymane jest działanie ochronne skóry.
Badania przeprowadzone wcześniej wykazały, że nikotynamid może zwiększać ową energię komórek skóry, równocześnie korzystnie wpływając na naprawę DNA, a także wspierając działania ochronne samej skóry.
Badanie kliniczne dotyczące witaminy B
Naukowcy przeprowadzili badanie kliniczne w celu obserwowania działania nikotynamidu w profilaktyce raka skóry. W badaniu wzięło udział około 400 pacjentów z wysokim ryzykiem wystąpienia nowotworu, a więc takich u których były co najmniej dwa nowotwory skóry o postaci nie czerniakowej w ciągu ostatnich pięciu lat. Pacjenci byli w średnim wieku 66 lat, a 2/3 to mężczyźni.
Połowa grupy otrzymywała regularnie nikotynamid przez rok, a druga połowa otrzymała placebo. Co trzy miesiące obie grupy były poddawane badaniom dermatologicznym w kierunku raka skóry. W trakcie badania stwierdzono, że osoby leczone nikotynamidem wykazywały natychmiastowe korzyści pojawiające się w ciągu pierwszych trzech miesięcy.
Pod koniec badania naukowcy odkryli, że w grupie leczonej nikotynamidem wskaźniki nowych nowotworów skóry zmniejszyły się do 23% w porównaniu z grupą placebo.
Suplement witaminowy wykazał również pewne zmniejszenie liczby zmian skórnych, które prowadzą do powstawania raka. W przypadku nikotynamidu owe zmiany w ciągu pierwszych trzech miesięcy zmniejszyły się o 11%, a po dziewięciu miesiącach leczenia aż o 20%.
Naukowcy odkryli również, że nikotynamid nie powoduje żadnych działań niepożądanych w porównaniu z placebo. Ponadto planowane jest przeprowadzenie dalszych badań w celu oceny wpływu nikotynamidu na zmniejszanie raka skóry u osób z osłabioną odpornością, taką jak biorcy przeszczepu narządu, ponieważ mają oni aż 50-krotnie większe szanse rozwoju raka skóry.