Artykuł partnera
Krew jest jak paliwo, które napędza nasze ciało. To właśnie ona transportuje do wszystkich komórek organizmu substancje odżywcze, w tym niezbędny do życia tlen. Układ krążenia jest w tym przypadku jak sieć skomplikowanych autostrad. I gdy przestaje być drożny, krew nie dociera w wystarczającej ilości tam, gdzie powinna. Konsekwencje tego są katastrofalne. Jak zatem wspomóc krążenie, by działało prawidłowo?
W funkcjonowaniu układu krążenia nie ma wielkiej tajemnicy. Jeśli nasze tętnice, żyły i naczynia krwionośne są w dobrej kondycji, wszystko powinno być w najlepszym porządku. Niestety, statystyki pokazują, że mamy olbrzymie problemy z utrzymaniem krążenia w dobrej formie. Aż 46 procent zgonów w Polsce spowodowana jest przez choroby układu krążenia. Dlaczego tak się dzieje?
Przyczyny chorób układu krążenia
Stare przysłowie mówi jak na górze, tak na dole. W przypadku chorób układu krążenia możemy powiedzieć, jak żyjesz, tak chorujesz. Przyczyny problemów z krążeniem leżą bowiem właśnie w sposobie naszego życia, który jest zazwyczaj, delikatnie mówiąc szkodliwy.
Paradoksalnie duży udział ma tutaj siedzący tryb życia, a raczej pracy, który zawdzięczamy rewolucji przemysłowo – technologicznej, dzięki której praca fizyczna została doprowadzona do minimum. Naszym centrum dowodzenia jest najczęściej biurko albo pulpit czy terminal, przed którym siedzimy w pracy przez tę ustawową liczbę godzin – niestety robimy to z reguły dosłownie. Dla naszego krążenia jest to katastrofa, która w efekcie prowadzi do rozwoju licznych chorób sercowo-naczyniowych, takich jak np. miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy niewydolność serca.
To jednak nie wszystko, bo jakby tego było mało, niszczymy dodatkowo nasz układ krwionośny przez niezdrową dietę bogatą w tłuszcze zwierzęce i szkodliwe substancje. W ten sposób cholesterol LDL, czyli zły cholesterol, zaczyna zatykać nasze żyły, co można określić brutalnie jako początek końca. W Polsce bowiem aż 200 tysięcy osób umiera rocznie z powodu chorób układu krążenia. A wszystko zaczyna się zazwyczaj bardzo niepozornie, właśnie od braku ruchu i złej diety, nie wspominając już o używkach, takich jak tytoń czy alkohol, które także dokładają tutaj swoje trzy grosze. W efekcie każdego roku jedno średniej wielkości miasto znika z powierzchni Polski. Czy tak musi być?
Zdrowy układ krążenia – aktywność fizyczna
Nie musi! Gwarancją sprawnego funkcjonowania układu krążenia jest aktywność fizyczna. I nie chodzi tutaj o uprawianie sportów wyczynowych. Tak naprawdę wystarczy cogodzinna przerwa w pracy, podczas której wstaniemy na kilka minut i przejdziemy się kawałek, a przy okazji rozciągniemy skurczone mięśnie. Oczywiście regularne spacery, jazda na rowerze i gimnastyka także będą zbawienne dla naszych naczyń krwionośnych.
Nie można zapomnieć przy tym o odpowiednim oddychaniu. Ponieważ ono również ma tutaj kluczowe znaczenie. Wiele chorób układu krążenia, w szczególności te dotyczące samego serca, a także mózgu, mogą wiązać się z niedotlenieniem, które jest efektem zbyt płytkiego oddychania. Zadbajmy zatem o to, aby nasz wdech był pogłębiony, czyli angażował również przeponę, nie tylko klatkę piersiową.
Dieta – jedz zdrowo, unikaj używek!
Drugim filarem wspierania zdrowego układu krwionośnego jest odpowiednia dieta, bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, a także ostre przyprawy, takie jak chili, imbir, czosnek czy pieprz. Koniecznie należy unikać żywności wysokoprzetworzonej, a także tytoniu oraz alkoholu. W przypadku codziennej diety wskazane są ryby, warzywa, owoce oraz pieczywo pełnoziarniste.
Pamiętać należy również o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, co szczególnie jest ważne w przypadku nadciśnienia, które jest jednym z najczęściej występujących schorzeń układu krążenia.
Leki wspomagające układ krwionośny
Jednym z nagminnie spotykanych symptomów źle funkcjonującego krążenia jest ociężałość nóg, na którą często cierpią osoby wykonujące pracę siedzącą lub stojącą. W takim przypadku ulgę z pewnością przyniosą różnego rodzaju maści np. z kasztanowca. Pomocne mogą być również środki wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych, które są dostępne bez recepty, a także preparaty na bazie głogu, granatu czy czosnku.
Wsparciem dla pracy serca mogą być również leki takie jak np. Aspiryna, którą zaleca się osobom po zawale serca. Pamiętajmy jednak o tym, że układ krwionośny to podstawowy układ życiowy, dlatego wszystkie dolegliwości z nim związane muszą być skonsultowane z lekarzem.