Lęki? Obawy? Zamartwia się? Te uczucia brzmią aż nazbyt znajomy we współczesnych czasach. Pomiędzy wiadomościami, na które trzeba odpowiedzieć, emailami do przeczytania, rachunkami do zapłacenia i dziećmi, którymi trzeba się zająć, niewiele pozostaje czasu na relaks i odpoczynek.
W ajurwedzie zaburzenia lękowe są objawem nadmiaru doszy vata w umyśle. Vata to dosza, czyli ajurwedyjski rodzaj energii, związana z powietrzem i przestrzenią kosmiczną. Vata jest jak wiatr – ciągle w ruchu, szybka i nieprzewidywalna. Kiedy vata jest zbalansowana, mamy wysoką kreatywność, bujną wyobraźnię, dobrą intuicję. Jednak jeśli jest jej nadmiar, ten sam wiatr może szybko eskalować to rangi tornada.
Jako społeczeństwo wszyscy staliśmy się bardzo vata. Działamy wielozadaniowo, pracujemy jedząc oraz będąc w biegu. To wprawia ciało w zamieszanie, powodując, że żadnej z tych czynności nie wykonujemy w pełni efektywnie.
Aby uspokoić nadmiar wiatru, musimy działać przeciwnie – uziemiać. Vata znajduje się w górnych czakrach (trzeciego oka i korony), tak więc musimy połączyć się z naszymi niższymi czakrami: korzenia i sakralną. Oznacza to połączenie się z Ziemią, naszym ciałem i naturą, zwrócenie się ku teraźniejszości i temu co dzieje się dookoła nas, a zdystansowanie się od tego co dzieje się w głowie.
Możesz zrozumieć dosze poprzez ich związek z czasem. Vata zakorzeniona jest w przyszłości, pitta obecna w teraźniejszości, a kapha w przeszłości. Kiedy jesteś zaniepokojony, myślisz tylko o przyszłości, nie będąc świadomym teraźniejszości lub przeszłości. W związku z tym, musisz wnieść w swoje życie więcej pitty (ognia) i kaphy (ziemi), aby przywrócić równowagę.
Krok 1: zwiększ pittę
W celu zwiększenia pitty (ognia), należy mocniej wzniecić ogień trawienny. W ajurwedzie trawimy nie tylko pokarm, lecz także myśli, emocje i doświadczenia. Kiedy nasze trawienie jest słabe, mamy większą trudność z trawieniem wszystkiego co życie nam przynosi. Aby stać się bardziej sprawnymi ludźmi, musimy stymulować ogień trawienny, zwany z Sanskrycie agni.
Krok 2: zwiększ agni
Jeśli chcemy zwiększyć agni, należy jeść ciepłe, łatwe do strawienia pokarmy przyprawione stymulującymi trawienie przyprawami, takimi jak imbir, kumin, koper włoski i kolendra. Unikaj surowego, zimnego pożywienia, które nasili vatę (doszę, którą chcemy obniżyć, aby pokonać zaburzenia lękowe). Zamiast smoothie i sałatki, wybieraj rozgrzewające śniadania i gotowane lunche, zawierające wszystkie 6 smaków.
Krok 3: zwiększ kapha
Aby zwiększyć ilość doszny kapha (ziemi), trzeba stworzyć rutynę. Kiedy robisz coś zupełnie inaczej każdego dnia (wliczając jedzenie i spanie o różnych porach), organizm nie wie czego może się spodziewać. Z tego powodu, układy w organizmie „fiksują”. Zaadaptowanie pewnej rutyny stwarza poczucie stabilności i uziemienia dla organizmu, co zrównoważy wprowadzającą zaburzenia lękowe vatę.
Trzymaj się jednego zadania na raz zamiast przytłaczać się kilkoma rzeczami do zrobienia na raz. Odpocznij zamiast iść na kolejne wydarzenie lub zajęcia fitness. Śpij głęboko, aby dać umysłowi szansę na oczyszczenie z negatywnych emocji. Praktykuj uziemianie, czyli chodzenie boso po trawie lub śniegu, aby otrzymać równoważące jony ujemne od Ziemi.
Ostatnia rzecz, ale wcale nie najmniej ważna – praktykuj wdzięczność. Wielokrotnie stajemy się zestresowani, ponieważ mamy tak wiele rzeczy do zrobienia. Zapytaj siebie „Czy chciał(a)bym, aby było inaczej?”. Czy wolałbyś nie mieć emaili, na które trzeba odpowiedzieć? Czy wolałabyś nie mieć dzieci do odebrania ze szkoły? Czy wolałbyś nie mieć elektryczności i gazu? Wiele rzeczy, na które narzekamy, tak naprawdę są błogosławieństwem. Mamy ogromne szczęście, że możemy żyć życiem pełnym dostatku, znaczeń, przyjaźni i możliwości.
Kiedy wypełniasz swoje zadania, pozostawaj w stanie wdzięczności, że masz pełen grafik, pracę, rodzinę – wszystko to, co możesz postrzegać jako stres. Pamiętaj, że za każdą rzecz w swoim życiu warto być wdzięcznym.
Zdjęcie: Depositphotos
Źródło: https://www.mindbodygreen.com/articles/what-to-eat-to-get-rid-of-anxiety-according-to-ayurveda