“Zdrowie to nie tylko dieta i ruch” – wywiad z Michałem Undrą, znanym vlogerem promującym zdrowie

“Zdrowie to nie tylko dieta i ruch” – wywiad z Michałem Undrą, znanym vlogerem promującym zdrowie

Znacie Michała Undrę? Jeśli nie to warto poznać. Od niemal 2 lat publikuje ciekawe filmy na temat chorób, przyczyn ich powstawania i co robić by nie zachorować. Michał pasjonuje się tematyką zdrowia w wymiarze medycyny funkcjonalnej oraz odnajdywaniem prawdziwych źródeł chorób przewlekłych. Zobaczcie nasz wywiad z nim – co sądzi o zdrowiu i skąd czerpie wiedzę na jego temat

Polaku lecz się sam (PLS): Michale, w serwisie You Tube można znaleźć sporo filmów, na których instruujesz i tłumaczysz przyczyny powstawania chorób oraz jak je leczyć. Czy możesz nam powiedzieć skąd zainteresowania, które zmierzają do dociekania prawdy akurat w tym obszarze wiedzy?

Michał Undra (MU): Witam wszystkich czytelników. Moje zainteresowanie dietą i sportem zaczęło się ponad 10 lat temu, gdy tata na prośbę starszego brata kupił pierwsze ciężarki – wtedy zacząłem pierwsze ćwiczenia siłowe. Przez te pierwsze lata trenowałem w domu bez żadnej wiedzy (Internet praktycznie nie funkcjonował i nie było YouTube’a J). Od 18. roku życia zacząłem ćwiczyć regularnie i to stało się moją największą pasją, jednak po paru latach budowania masy mięśniowej trafiłem na inne źródła wiedzy (np. Elliott Hulse na YouTube czy Paul Chek) – osoby te, oprócz treningu mówiły także o filozofii i zdrowym odżywianiu – to wtedy zorientowałem się, że dieta kulturystyczna wcale nie jest taka zdrowa, a kulturystów interesują przede wszystkim mięśnie a nie zdrowie).

W temat wsiąknąłem całkowicie po przeczytaniu książki Nutrition and Physical Degeneration Westona Price’a (książkę można znaleźć w Internecie za darmo, bo wygasły na nią prawa autorskie) – tak naprawdę dopiero po tej lekturze zorientowałem się, jak ważne jest odżywanie dla naszego zdrowia. Niedługo potem założyłem kanał na YouTube, by pomagać innym ludziom w osiągnieciu zdrowia.

PLS: Skąd czerpiesz wiedzę na te tematy?

MU: Informacji poszukuję tak naprawdę wszędzie, gdzie się da – począwszy od książek, przez artykuły (naukowe i popularno-naukowe), filmy w Internecie, audiobooki itd. Ostatnio uczestniczę też w większej ilości szkoleń i konferencji, gdzie można zdobyć skoncentrowaną dawkę wiedzy w krótkim czasie.

PLS: Twoje filmy nie dotyczą jednak tylko i wyłącznie spraw zdrowotnych. Wiele czasu poświęcasz też na sprawy duchowe. Czy to oznacza, że zdrowie ma dla Ciebie wymiar nie tylko fizyczny? Jeśli tak, to dlaczego?

MU: Tak, uważam że zdrowie to coś więcej niż dieta i ruch. Coraz więcej ekspertów zauważa, że choroby chroniczne są bardzo często powodowane przez silny stres, bądź życie niezgodne z marzeniami, pasją, bez wsparcia i miłości. Także wszechobecny stres i brak czasu na pewno nie działają na naszą korzyść.

Dla mnie najważniejszą praktyką jeżeli chodzi o redukcję stresu, a także duchowość jest medytacją. Odkąd zacząłem medytować 4. lata temu moje życie znacznie się zmieniło – zdecydowanie zmniejszył się stres, poprawiła regeneracja i poszerzyła świadomość. Oczywiście medytacja dała mi znacznie więcej, ale te sprawy tym razem pominę 🙂

Medytacja jest też obecnie jednym z najszerzej badanych tematów przez naukowców – jej wpływ na redukcję stresu, wzmocnienie odporności czy korzystny wpływ przy chronicznych chorobach są udowodnione. Dodatkowo wielu sportowców zaczyna doceniać korzyści medytacji – np. Phil Jackson, słynny trener NBA zalecał swoim zawodnikom medytację.

Sam uważam, że każdy powinien medytować – ponieważ medytacja daje tak niesamowite korzyści.

PLS: Od kiedy prowadzisz swojego bloga? Jak często pojawiają się nowe filmy w sieci?

MU: Niedługo miną dwa lata od czasu założenia kanału. W każdym tygodniu pojawiają się cztery filmy – poniedziałek i środa to filmy „typowo” o zdrowiu, piątek to seria „Insights” – która dotyczy bardziej filozofii i luźnych przemyśleń, oraz w niedzielę seria Q&U (Questions and Unders – Pytania i Odpowiedzi J), gdzie odpowiadam na pytania widzów.

PLS: Czy oprócz bloga można Cię spotkać na żywo, np. podczas konferencji poświęconych zdrowiu i medycynie naturalnej?

MU: Tak, w tej chwili staram się jeździć na wiele szkoleń/konferencji, ostatnio też występowałem po raz pierwszy jako prelegent. Uważam, że to świetna okazja, by poznać nowych ludzi i nauczyć się wielu nowych rzeczy. O każdym wydarzeniu, na którym się pojawiam informuje na FanPage’u.

PLS: Czy możesz zdradzić nam jakie masz plany zawodowe na najbliższą przyszłość?

MU: Plany są bardzo szerokie – oprócz ciągłego nagrywania filmów na YouTube na różne tematy, zapraszania gości, wprowadzania nowych serii itp. wraz z przyjaciółmi chcemy zająć się sprowadzaniem suplementów wysokiej jakości do polski, bo tego u nas w kraju bardzo brakuje – większość suplementów nie dość że jest bardzo słabej jakości, to jeszcze droga…

Do tego m.in. wraz z Jakubem Mauriczem (Mauricz.com), Dawidem Białowąsem (barbellkitchen.pl), Pauliną i Emilią z Medfood.com.pl, czy Moniką Skuzą (tlustezycie.pl) pracujemy nad założeniem czasopisma na temat diety i treningu o bardzo wysokiej jakości merytorycznej – czego w Polsce nie ma. Więcej na ten temat – http://www.body-challenge.pl/

Kolejną sprawą, która jest „w toku” jest dołączenie do Polskiej Akademii Zdrowia (gdzie stanowisko piastuje m.in. Jerzy Zięba), by poszerzać wiedzę Polaków na temat zdrowia, a być może nawet certyfikować żywność wysokiej jakości – co byłoby przełomowe, bo tak naprawdę nie wiadomo, skąd pochodzą pokarmy, które spożywamy.

Mam także nadzieję częściej występować jako prelegent na różnych wydarzeniach a być może już wkrótce zacząć prowadzić własne szkolenia 🙂

PLS: Bardzo dziękujemy za wywiad. Gorąco polecamy kanał Michała na You Tube dostępny pod adresem: https://www.youtube.com/user/UndraMichal – znajdziecie tu bogactwo filmów o tematyce zdrowotnej. Nam przykładowo przypadł do gustu jeden z ostatnich, o diecie paleo:

Co ciekawe Michał prowadzi też akcję crowdfundingową mającą na celu rozwój jego kanału, o której możecie poczytać tutaj: https://polakpotrafi.pl/projekt/rozwoj-kanalu-michal-undra – zachęcamy do wsparcia. Powodzenia Michał!

 

 

O blogu Polaku, lecz się sam! Na naszym blogu znajdziecie informacje dotyczące zdrowego, naprawdę zdrowego sposobu odżywiania, co robić by nie zachorować, co robić gdy już się zachoruje – tak naprawdę chcemy agregować te wszystkie informacje, które gdzieś w internecie funkcjonują, ale są lepiej lub gorzej widoczne, a czasem zupełnie nieodkryte. Chcemy Wam pokazać świat, w którym zdrowie i uzdrawianie to połączenie leczenia ciała, podświadomości i ducha. A takiego podejścia tradycyjna medycyna niestety Wam nie zapewni. Zajrzyjcie także na nasz profil na facebook’u: https://www.facebook.com/PolakuLeczSieSam

Podobne artykuły

  1. Nowoczesna Dietetyka
    24 września 2015 o 13:12 Odpowiedz

    Zawsze ma coś ciekawego do powiedzenia 🙂

  2. labhome
    18 stycznia 2017 o 16:29 Odpowiedz

    Bardzo ciekawy wywiad i oczywiście również życzę powodzenia w dalszych przedsięwzięciach 🙂 Sama jestem zwolenniczką naturalnych rozwiązań i na pewno będę śledziła dalsze nowinki.

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.