Skórka od banana? Nie wyrzucaj. Jeszcze się przyda.

Skórka od banana? Nie wyrzucaj. Jeszcze się przyda.

Wydawać by się mogło, że bananowa skórka nie ma już żadnego zastosowania i nadaje się jedynie, jako składnik kompostu. Tak naprawdę istnieje szereg sposobów ponownego wykorzystania tej całkiem zasobnej w składniki mineralne części wyjątkowo uwielbianych przez większość ludzi owoców.

Skórka z banana stanowi wartościowe źródło wielu składników odżywczych m.in. cennego dla zdrowia potasu, działającej antyoksydacyjnie luteiny oraz błonnika i enzymów. Jak można wykorzystać skórki z bananów?

Oto kilka ciekawych zastosowań skórek z bananów:

Naturalny nawóz dla roślin

Bananowe skórki doskonale sprawdzą się, jako naturalny nawóz do roślin doniczkowych. Możemy przygotować z nich nawóz płynny – skórki wkładamy do słoika z wodą i później otrzymany płyn mieszamy w proporcji 5:1 z czystą wodą i podlewamy nim rośliny.

Środek zwalczający mszyce

Skórki od bananów stanowią doskonałą i naturalną broń przeciw mszycom niszczącym m.in. róże. Aby pozbyć się owadów wystarczy pokrojone skórki zakopać wokół zaatakowanej rośliny, a mszyce znikną w przeciągu kilku dni.

Naturalny filtr wodny

Skórki z bananów doskonale sprawdzą się także, jako środek oczyszczający wodę z zanieczyszczeń m.in. metali ciężkich.

Naturalna pasta wybielająca zęby

Ciekawym sposobem wykorzystania skórek z bananów jest stosowanie ich, jako środka wybielającego do zębów. Aby wybielić zęby należy obrać dojrzałego banana i wewnętrzną stroną skórki natrzeć zęby tak, aby biały miąższ dokładnie pokrył powierzchnię zębów. Po 10 minutach należy umyć zęby pastą.

Środek łagodzący podrażnienia powstałe po ukąszeniach komarów i innych insektów

Zawarte w skórce z bananów związki łagodzą podrażnienia skóry związane z ukąszeniami komarów oraz poparzeniami trującym bluszczem. Okłady ze skórki od bananów sprawdzą się także w przypadku otarć i zadrapań skóry.

Pasta do butów i nabłyszczacz do srebra

Przecieranie obuwia wewnętrzną stroną skórki od banana nabłyszcza buty oraz działa podobnie jak pasta do butów. Po wypolerowaniu obuwie zyskuje atrakcyjny wygląd. Podobnie możemy odświeżyć wygląd srebra – skórki z bananów moczymy w wodzie i powstałym roztworem nacieramy srebrne sztućce lub biżuterię. Następnie zmywamy wodą i wycieramy do sucha.

Skórki z bananów dla pięknej skóry

Bananowe skórki doskonale pielęgnują skórę i pozwalają na długo zachować jej piękny i zdrowy wygląd. Redukują trądzik, nawilżają oraz pozwalają pozbyć się szpecących brodawek. Suchą skórę należy dwa razy dziennie nacierać wewnętrzną stroną bananowej skórki; na trądzik nakładamy miąższ z wewnętrznej strony skórki na twarz i trzymamy całą noc, a chcąc usunąć brodawki przykładamy do nich kawałek skórki i przyklejamy plastrem – okłady stosujemy na noc.

Jak widać skórki z bananów mogą mieć wiele zastosowań, Możemy je także jeść, dzięki czemu dostarczymy do organizmu cenne antyoksydanty i składniki odżywcze. Przed spożyciem należy je przez 10 minut obgotować we wrzątku, a następnie zmiksować i dodać do soku lub koktajlu owocowego.

Zdjęcie: www.bananaadvies.nl

 

O blogu Polaku, lecz się sam! Na naszym blogu znajdziecie informacje dotyczące zdrowego, naprawdę zdrowego sposobu odżywiania, co robić by nie zachorować, co robić gdy już się zachoruje – tak naprawdę chcemy agregować te wszystkie informacje, które gdzieś w internecie funkcjonują, ale są lepiej lub gorzej widoczne, a czasem zupełnie nieodkryte. Chcemy Wam pokazać świat, w którym zdrowie i uzdrawianie to połączenie leczenia ciała, podświadomości i ducha. A takiego podejścia tradycyjna medycyna niestety Wam nie zapewni. Zajrzyjcie także na nasz profil na facebook’u: https://www.facebook.com/PolakuLeczSieSam

Podobne artykuły

1 Komentarz

  1. Kornelia
    4 stycznia 2017 at 00:10 Odpowiedz

    Jak należy użyć skórek by oczyścić wodę z metali ciężkich?

Odpowiedz