Wysokie ciśnienie krwi jest jednym z powodów zwiększonej zachorowalności na choroby serca oraz sprzyja udarom mózgu i innym poważnie zagrażającym zdrowiu i życiu chorobom. Jakie zioła pomagają obniżyć ciśnienie?
Podwyższone ciśnienie krwi w negatywny sposób oddziałuje na cały organizm, a bagatelizowanie tej dolegliwości może prowadzić nawet do śmierci spowodowanej udarem lub zawałem. Niestety nadal niewystarczająco poważnie podchodzimy do tego problemu, wskutek czego drastyczne wzrasta odsetek osób, u których diagnozuje się chorobę.
Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia
Zasadniczą częścią leczenia nadciśnienia jest zmiana trybu życia oraz stosowanie zdrowej i bogatej w warzywa, owoce, nabiał i chude mięso diety, a także pamiętanie o codziennej aktywności fizycznej. Osoby z nadciśnieniem powinny unikać spożywania nadmiaru tłustych mięs, soli oraz całkowicie wyeliminować z diety napoje z kofeiną, które powodują nagłe i zagrażające zdrowiu skoki ciśnienia.
Istnieje szereg naturalnych i skutecznych metod obniżania ciśnienia krwi. Szczególnie pomocne okazują się zioła, które w przeciwieństwie do leków farmakologicznych nie powodują uciążliwych skutków ubocznych.
Zioła obniżające ciśnienie krwi
Lecznicze właściwości ziół znane są od wielu wieków i warto wykorzystać je, jako wspomaganie podczas procesu leczenia nadciśnienia tętniczego. Zaletą ziołoterapii jest jej skuteczność, która w wielu przypadkach pozwala ustabilizować ciśnienie i ograniczyć dawki przyjmowanych leków.
W leczeniu nadciśnienia wykorzystać możemy doskonale wszystkim znane zioła i przyprawy m.in.:
Kardamon
Badania prowadzone na grupie osób, u których zdiagnozowano nadciśnienie dowiodły, że regularnie spożywany kardamon już po 3 miesiącach pozwolił zauważyć znaczny spadek ciśnienia krwi i poprawę samopoczucia
Cynamon
Cynamon jest szczególnie polecaną osobom z nadciśnieniem i cukrzycą przyprawą korzenną. Jego spożywanie wpływa na stabilizację ciśnienia oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi.
Oregano
Zawarty w oregano związek o nazwie karwakol skutecznie obniża ciśnienie oraz spowalnia przyśpieszone tętno.
Oliwki
Wspomagają trawienie i łagodzą migrenę. Zawierają wiele witamin oraz zdrowy tłuszcz. Warto więc jeść oliwki, a nie tylko korzystać z wytłaczanej z nich oliwy. Są źródłem witamin A,B,C i E. Działają przeciwbólowo, więc są pomocne w leczeniu lub niwelowaniu skutków migreny.
Głóg
Owoce głogu są cennym źródłem ważnych dla zdrowia związków. Ich spożywanie pozwala obniżyć ciśnienie krwi, co udowodniły liczne badania prowadzone m.in. na grupie szczególnie narażonych na skoki ciśnienia osób chorych na cukrzycę.