Ostry lub przewlekły ból są czymś, czego każdy z nas kiedyś doświadczył. Często jest on elementem chorób i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji konieczne jest zlikwidowanie tego typu dolegliwości.
Jednak pierwszym sposobem, który najczęściej jest stosowany w naszym społeczeństwie (i jakże mocno reklamowanym), jest zakup leków bez recepty bądź w przypadku silniejszego bólu, przyjmowanie środków przepisanych przez lekarza. Niestety tego typu leki mają skutki uboczne oraz działanie uzależniające. Dlatego też długotrwałe stosowanie ich może być niebezpieczne. W związku z tym warto poszukać alternatywnych rozwiązań – warto je przynajmniej wypróbować, gdyż ich stosowanie nie będzie się wiązało z takimi skutkami jak przy lekach syntetycznych.
Boswellia
To zioło pochodzi z suchych obszarów Indii, Afryki i Morza Śródziemnego. Ta niezwykła roślina staje się coraz bardziej popularna, a wszystko z powodu jej niezwykłych właściwości przeciwzapalnych. Stan zapalny jest dość często podstawą chronicznego bólu. Natomiast unikalne kwasy bosweliowe wspomagają hamowanie degradacji glikozaminoglukanów, a to sprawia, iż zapobiegają one niszczeniu chrząstki stawowej. Wykazano, że roślina ta zwiększa mobilność stawów i rozluźnia sztywne stawy.
Boswellia okazała się świetnym produktem, który pozwala zmniejszyć stany zapalne takie jak te występujące przy chorobie Crohna, reumatoidalnym zapaleniu stawów, zapaleniu kości i stawów, wrzodziejącym zapaleniu okrężnicy i innych podobnych schorzeniach. W wielu badaniach wykazano, że jest tak skuteczna jak leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, które przepisywane są na receptę.
Kurkuma
Innym składnikiem, który ma potężne działanie przeciwzapalne jest kurkuma. Posiada ona również właściwości, które wspomagają nas przy leczeniu bólu. Kurkuma to starożytna przyprawa powszechnie używana w kuchni indyjskiej i azjatyckiej. Okazuje się, że działa ona znacznie lepiej niż wiele leków przeciwbólowych. Pozwala bowiem złagodzić zapalenie stawów, bóle stawów, a także pojawiające się sztywności czy skurcze mięśni. Wykazano, że jest to naturalny środek przeciwbólowy, który poza likwidowaniem bólu zatrzymuje również stan zapalny. Kurkuma szczególnie polecana jest osobom, które cierpią z powodu fibro mialgii.
Dobrej jakości kurkuminę można kupić w kapsułkach, choćby taką jak ta >>
Super eBook: Kurkuma i jej 20 niezwykłych przepisów
Kurkuma to jedna z najbardziej popularnych w Indiach przypraw. Stosowana jest od ponad 5000 lat, a jej wyjątkowe właściwości lecznicze mogą stanowić klucz do rozwiązania dręczącej naukowców zagadki, dlaczego ludność Indii niemal nie choruje na Alzheimera i cieszy się doskonałą formą fizyczną i umysłową do późnej starości.
W tym eBooku dowiesz się nie tylko więcej o właściwościach kurkumy, ale przede wszystkim damy Ci 20 przepisów na to jak kurkumę stosować na codzień w przeróżnych daniach. Kup go teraz za zaledwie 15,90zł!
Astaksantyna
Astaksantyna to cząstki czerwonego pigmentu. Składnik ten należy do grupy karotenoidów, które znajdziemy między innymi w różnych glonach oraz organizmach morskich. To właśnie astaksantyna nadaje czerwony odcień krewetkom oraz muszlom skorupiaków. Równocześnie w farmaceutyce stosowana jest jako świetnie działający środek przeciwzapalny. W badaniach z podwójnie ślepą próbą wykazano, że astaksantyna naturalnie hamuje wiele mediatorów powodujących stany zapalne i równocześnie nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
Jest skutecznie stosowana w przypadku bólu stawów, odbudowy mięśni i innych bolesnych stanów. W związku z tym, że astaksantyna jest rozpuszczalna w tłuszczu, to jest przenoszona przez owe cząsteczki tłuszczu bezpośrednio do mięśni, tkanek i narządów, gdzie jest najbardziej potrzebna.
Oczywiście skuteczność tych wszystkich wymienionych środków uzależniona jest od wielu czynników, a w tym przede wszystkim od odpowiedniego stylu życia i właściwych nawyków żywieniowych. Zawsze warto stosować holistyczne podejście, aby dbać o nasz organizm całościowo. Wybierając natomiast leki przeciwbólowe, starajmy się unikać takich, które mogą powodować skutki uboczne